Venemaa uuringukeskus Avtostat luges kokku 2016. aasta 11 kuu jooksul müüdud bussid ning koostas markide kaupa pingerea. Meie idanaabrid hindavad jätkuvalt kohalikku toodangut, müük on võrreldes 2015. aastaga kasvanud. Laua löövad puhtaks GAZ Gruppi kuuluvad tootjad. Kõige rohkem on müüdud Pavlovo Bussitehase masinaid, esikümnesse on jõudnud koguni 4 nende bussi.

Ärgem laskem end eksitada Venemaa suurlinnade linnapildist, kus vuravad “omade” kõrval ringi Lääne-Euroopas toodetud liinibussid. Suurriigi vahelduva pinnavormiga teed ei ole loodud nõrga närvikavaga masinatele ning arusaadavalt eelistavad kohalikud vedajad võimalusel kodumaist toodangut, mida vene mehaanikud parandada oskavad.

Venemaal toodetud bussid on välismaistest kordades odavamad, oluliselt ebamugavamad ja – ilu on vaataja silmades, võtke edasist reservatsioonidega – koledamad. PAZ bussid näevad XXI sajandil välja üsna samasugused nagu nad nägid välja XX sajandil. Aga nad on Venemaal populaarsed ja küllap ostetaks neid post-sovetimaadeski, kui keegi vaid loa annaks. Nostalgialaks täiega!

venemaa bussidESIKÜMNES VAID VENEMAAL TOODETUD BUSSID

Esikümne tipust leiame Pavolo Bussitehase mudeli ПАЗ 3205. 2016. aasta jaanuarist-novembrini on kuni 26 istekohaga, ühe automaatselt avaneva uksega bussi müüdud Venemaal kokku 3224 tükki. Seda on 11% rohkem kui 2015. aastal.

7-meetri pikkune ja 2.5-meetri laiune buss läbis viimase uuenduskuuri 2014. aastal, mil moderniseeriti veidi välimust ning lisati sõitjateruumis mugavust. Esimene sarnane buss valmistati Pavlovo Bussitehases aastal 1979, tootmisliin käivitus täies mahus 1984. aastal.

Moderniseeritud mudel on paari viimase aastaga Venemaal taas au sisse tõusnud, seda kasutatakse peamiselt linna – ja linnalähiliinidel ning maapiirkondades sõitmiseks. Sõltuvalt modifikatsioonist mahub bussi korraga kuni 43 reisijat, sõiduki maksimumkiirus on 95 km/h ja praegu tootmises olev mudel vastab Euro 4 normidele.

This slideshow requires JavaScript.

Edetabeli teiselt kohalt leiame samuti PAZ – toodangu. 2009. aastal tootmisse jõudnud buss ПАЗ 3204 on eelmisest pikem (7.5m) ja kitsam (2.41m), sel on 2 automaatselt avanevat-sulguvat ust. Bussi peamine kasutusala on linnalähiliinid ja tellimusveod.

Sõltuvalt liini iseloomust on ПАЗ 3204 bussis 18-26 istekohta, koos seisjatega 43-53 reisijakohta. Sõiduki maksimumkiirus on 100 km/h ning see vastab Euro 4/5 standarditele. Tootja andmetel on bussi minimaalne kasutusaeg 8 aastat.

2016. aastal on venemaal kokku müüdud 787 ПАЗ 3204 bussi, võrreldes 2015. aasta sama ajaga on müük kasvanud rohkem kui viiendiku, täpsemalt 22,6%

This slideshow requires JavaScript.

Pronksmedal selles tabelis kuulub Likinski Autobussitehase linnaliinibusside “raudvarale”, alates 2004. aastast tootmises olnud ЛиАЗ 4292 mudelile, mida 11 kuu jooksul on müüdud 684 ühikut. Kasv, võrreldes 2015. aastaga 17.7%.

Ligi 12-meetrisse, madala põrandaga liinibussi mahub sõltuvalt sisseseadest istuma 25-35 inimest ning korraga reisima 105-112 inimest. Uuenduskuuri läbinud buss vastab Euro 4 standarditele, läbi aastate on Venemaa seda bussi ka eksportinud.

Vaadates müügimahtu tervikuna, on tootmise algusest praeguseni müüdud 5 500 ЛиАЗ 4292 bussi, aastas on tootmisliinilt veerenud ümardatult 450 sõidukit. 684 linnaliinibussi 11 kuuga lõhnab üsnagi rekordaasta järgi…

ЛиАЗ 4292 moderniseeritud mudel

2016. aasta müüduimate busside edetabeli neljanda koha on hõivanud koostöös Venemaa Scania esindusega koostöös valminud moodsa väljanägemisega, madala platvormiga suur linnaliinibuss ЛиАЗ 5292, mida 11 kuu jooksul on müüdud 602 tükki. Buss on 9.5 meetrit pikk, selles on 18 istekohta ja reisijakohti kokku kuni 75.

Likinski Auobussitehases toodetud ЛиАЗ 5292 on tõenäoliselt kõige kaasaegsema tehnoloogiaga Venemaal toodetav linnaliinibuss, millele on seatud kõrged ekspordiootused. On teada, et Iraan soovib seda tüüpi busse osta. Seeriatootmisse jõudis mudel 2015. aastal ning tehase andmetel on 2016. aasta detsembri seisuga müüdud (juba) 678 bussi.

ЛиАЗ 5292

Esiviisikust leiame veel ühe GAZ Grupi bussitehase toote, ПАЗ 3204- väikebussi, mida 11 kuuga on kokku müüdud 476 ühikut. Selle bussi populaarsus kahvatub uustulnukate ees, langus on võrreldes eelmise aastaga olnud 16.3%.

Kui kogu GAZ Grupi tulemust vaadata, siis ei mõjuta ühe vananeva mudeli müügi kahanemine üldpilti kuigivõrd, laud on puhtaks löödud 7711 PAZ-bussiga ja 1286 LiAziga ning detsembri tulemused on veel teadmata.

Ilmselgelt koputab müügiedu uksele, sest kuigi Scaniaga koos toodetud, on LiAZ-id ikkagi “omad”. Testsõitude põhjal ka sugugi mitte halvad bussid. Ehk siis – PAZ-nostalgialaks ja LiAZ “täitsa moodne” ja pilt paistab roosalilleline!

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Elu Venemaal tundub meie jaoks jätkuvalt põnev. Isegi nende uuringuettevõtte bussimüügistatistika pakub põnevat lugemist, ennekõike seetõttu, et saame teada, mis bussid Venemaa avarustes liiguvad.

Jah, loomulikult – nad ise ehitavad ja ise kasutavad; ja praegusele ajale iseloomulikult – kust need “välkabussid” sinna edetabelisse tulema pidanud oleksidki? Kuigi, mine tea… äkki kuskilt 50-lt kohalt mõne Hiina või India bussi leiaks… aga sellest Avtostat ei räägi.

Nii tulebki Venemaa suurtesse edulugudesse ja vingetesse “ise oleme tublid” – edulugudesse suhtuda teatavate reservatsioonidega: arvestades Venemaa elanikkonna suurust –  2013. aasta andmetel elas seal 143,5 miljonit inimest – on uute busside müüginumbrid ikka päris väikesed… Suur osa reisijatest veetakse siiani ürgvanade parsadega ühest kohast teise.

Kui osa seiklejahingi unistab võimalusest kasvõi korra Venemaal ajaloolise bussiga sõita, siis sealsete inimeste jaoks on see argipäev, tundide kaupa loksuda igivanas bussis, et naaberkülla jõuda…

Allikas: Avtostat, pildid: tootjad

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.