Reede, 29. märts 2024
Mis jutt see on, et “lumehelbekesed” ehk Y-generatsioon autosid ei osta? Ostavad küll, aga siis, kui neile sobib, ja selliseid mis neile meeldivad. Sealjuures ei hooli nad auto hinnast pooltki nii palju kui X generatsioon.

Autotööstuse saatus sõltub juba täna millenniaalide põlvkonnast. Või vähemalt, nii tundub. On väidetud ka, et see beebibuumertite järel suurim demograafiline grupp teeb lõpu maailma inimeste autoarmastusele, numbrid aga väidavad vastupidist: “lumehelbekeste” toel automüük kosub.

EELARVE MIINUSES, AGA AUTOT TAHAKS IKKA!

Y generatsioon ei tõtanud juhilube tegema nagu varasemad põlvkonnad, nad väldivad auto omamist auto- ja sõidujagamisteenuste abil nagu ZipCar, Uber, Taxify jms. abil; neile ei meeldi auto omamisega kaasnevad kohusused – nii on erinevates uuringutes öeldud.

Vaatame numbreid: alates aastast 2000 on mediaanpalk langenud 2,4%. Millenniaalid ei teeni miljoneid, aga nende ostujõud autoturul on määrava tähtsusega: nende kanda on rohkem kui kolmandik kõigist ostudest.

2016. aasta novembris oli keskmine autoostu-tehingu hind Ühendriikides veidi alla 35 000 dollari (umbes 32 000 eurot), see on 1,7 % rohkem kui aastal 2015 ja 7,8 % rohkem kui aastal 2012.

Võrreldes aastaga 2000 on keskmise tehingu hind kasvanud 35%. Autode hulk elanike arvu kohta on langenud ühelt autolt 12 täiskasvanu kohta aastal 2000 ühe autoni 14 täiskasvanu kohta aastal 2015.

Ehkki tundub, et “lumehelbekestel” on palju põhjusi autot mitte osta, ei tulene see sellest, et nad autodest ei hooli või need neile ei meeldi. Paljud neist ei saa seda endale lubada. Kui aga nad on otsustanud auto osta, siis peab see olema erinäoline, kõikide kellade-viledega.

OSTUARGUMENDID ON RADIKAALSELT MUUTUNUD

Nüüd kus beebibuumerid ostavad vähem uusi autosid, muutuvad millenniaalid ja järgnev Z-põlvkond seda enam oluliseks sajandivanuse tööstuse jaoks, kes on silmitsi oma esimese suure väljakutsega jagatud ja poolautonoomse mobiilsuse näol.

Neil tarbijatel on rohkem infot ja rohkem valikuid kui iial varem, samas suhtuvad nad auto ostmise protsessi ettevaatlikkusega. Mida rohkem proovisõite, seda keerulisemaks valimine läheb. Keeruliseks teeb suhtlemise millenniaalide kohatine võimetus silmast-silma inimestega kontakteeruda.

Mõni millenniaal ostaks parem kasutataud auto, et vahendusfirmat üldse vältida, ja mitte lasta müügimehel endale midagi müüa. Liisinguaja ületanud või siis ühe kuni kolme aasta vanuste sõidukite arv on hakanud kasvama ning pressib hindu allapoole.

Mida millenniaalid oma autolt tahavad on üsana sarnane sellega, mida beebibuumerid tahavad – sujuvalt töötav tehnoloogia, arenenud turvatehnoloogia ning eelistatud on linnamaasturid.

Millenniaalid, nagu enamus inimesi, soovib oma telefoni sisu ilma tõrgeteta autosse kaasa võtta. Järjest enam autotootjaid pakub infolustiga koos töötavat Apple CarPlay’d ja Android Auto’t, mis kopeerib nutitelefoni ekraani puutetundlikul kasutajaliidesel nii et omanik ei pea uut süsteemi ära õppima, et helistada või navigatsioonisüsteemi siseneda.

AUTOTOOTJATEL TULEB LEIDA LAHENDUSI

Autotootjad peavad püüdma mahutada sama hinna sisse rohkem ühenduvust, mugavus- ja turvavarustust. Arengu seisukohalt on see positiivne: see ei oel enam tehnoloogia pelgalt sellepärast, et see seal oleks vaid vajalikud nutikad lahendused.

Autotootjad jätkavad peamurdmist, kuidas pakendada kogu uus tehnoloogia, mida “lumehelbekesed” ootavad, hinnaga, millega uus ostjate põlvkond saab seda endale lubada. Eks see on paras võidujooks ajaga, sest turule tuleb järjest mugavamaid autorendi- ja autojagamise teenuseid. On kohti kus aga autota ei saa isegi siis, kui tahaksid kogu oma elu ninapidi ekraani küljes veeta.

Välismaterjalide põhjal tõlkis ja toimetas Kadi Rünkla. La Times, Forbes. Kaanepilt: Andra Tetsov

KOMMENTEERI SIIN