Reede, 29. märts 2024
Saksamaa Autoliidu ADAC testitud 237st võtmevabalt avatavast ja käivitatavast mudelist vaid kolm osutusid ärandamiskindlaks. Inglise kolleegid uurisid autotootjatelt, kuidas oma autot varaste eest siiski kaitsta.

Väljaande Which? toimetajad võtsid ühendust terve rea autotootjatega ja uurisid, mida tehakse selleks, et varguste vastu kaitsta nii olemasolevaid kui ka uusi võtmevaba süsteemiga autosid.

Mitu tootjat osutasid faktile, et varguse risk on madal. Ainsana ei soovinud teemat üldse kommenteerida Jaapani autotootja Honda.

Teised tootjad on siiski varmad inimesi nende mures aitama. Näiteks Ford soovitas varguse vältimiseks sõiduki võtit hoida metallkarbis. Hõbepaberi sisse mässida pulti siiski mõtet ei ole.

Erinevaid meetmeid on teistelgi: vanemate Mercedes-Benzide võtme signaali saab välja lülitada, kui kaks korda järjest vajutada lukustusnuppu.

Mazda omanikud peaksid võtma ühendust teenindusega, et lasta võtmeta avamise ja käivitamise funktsiooni deaktiveerida, teenus on tasuta.

Uue Peugeot 508 omanikud peaksid samuti ühendust võtma margiesindusega, et lasta see funktsioon tasuta deaktiveerida.

INNOVATSIOON VÕTMEMAAILMAS

Olenemata madalast riskist on kõik tootjad, kelle autosid testiti (peale Honda) ehk Ford, PSA grupp (Citroën, Peugeot, Vauxhall), Hyundai, Kia, Nissan, Volvo ja VAG (Volkswagen, Audi, Škoda) kinnitanud, et suhtuvad teemasse täie tõsidusega ja püüavad pidevalt leida uusi viise sõidukite veelgi turvalisemaks muutmiseks.

Tootjad on välja töötamas või juba juurutanud mitmeid lahendusi, mis võimaldaksid võtmeta käivitust teha ka näiteks nutiseadme kaudu, avada autouksi näpujälje- või näotuvastusega. Tavapärastele pultidele lisatakse signaalikatkestuse funktsioon.

BMW ja Mercedes-Benz on läinud pisut kaugemale, uute mudelite võtmetel on liikumisandurid ja võti ei edasta signaali, kui see püsib liikumatult paigal. Seega varastel pole võimalust signaali häkkida, kui võti kodus varjul.

BMW on välja töötanud sarnaselt Volvole lahenduse, kus auto võti on omanikuga nutiseadmes kaasas. Seda saab kasutada mitmes seadmes ning vajadusel on võimalik koleegile või pereliikmele distantsilt auto uksed avada.

ISE SAAB KA VÄHEM LOLL OLLA

Kui sinu auto tootja ei suuda veel häkkerite vastu kuulikindlat kaitset pakkuda, saad ise üht-teist ära teha selleks, et su auto sinu omaks jääks.

Alljärgnevate soovituste puhul on tegemist paljuski terve mõistusega, mitte kosmoseteadusega. Aga need võivad aidata vargaid eemal hoida.

Soomlased tegid paar aastat tagasi ringuuringu Tallinnas ja selgitasid välja kõige vargaaltimad kohad: väldi neis kohtades parkimist. 

Ära jäta väärtuslikke ega üldse mingisuguseid esemeid autos nähtavale kohale, isegi kui lahkud sõiduki juurest vaid lühikeseks ajaks.

Hangi roolilukk. Ka kõige odavam roolilukk on vargaid häiriv tegur, kuid spetsiaalsed tugevdatud roolilukud on veelgi vargakindlamad. Võimalik, et tundud naabritele natuke totakana, aga kes sellest hoolib – öine magus uni on hindamatu väärtusega. Pealegi olid roolilukud veel aastatuhande alguses täiesti tavaline nähe.

Mõtle ja pargi. Mõtle sellele, kuhu sa oma auto ööseks pargid. Kui garaaživõimalus puudub, võiks maja ette paigaldada valvekaamera. Tänavale parkides vali hästi valgustatud koht.

Kontrolli, kas uksed ikka läksid lukku. Eriti puutevaba uste avanemise ja auto käivitamise puhul on see tähtis, sest paljud panevad puldi taskusse, ja unustavad sinna. Ja siis saavad patareid tühjaks ja kõik on halvasti.

Hoia autovõti kodus välisuksest kaugemal ja silma alt ära. See soovitus pädeb muuseas kõigi võtmete puhul! Ära jäta välisukse lähedusse ühtegi kallisasja peale verekoera.

Võtmeta avamise funktsiooni puhul tasub hankida signaali blokeeriv metallkarp. Oluline on silmas pidada, et võti peab olema üleni karbis ja karp tihedalt suletud.

Võta ühendust oma auto müügiesindusega ja uuri, kas on olemas mingeid lisavõimalusi konkreetse mudeli kaitseks.

Ja kui hakkad ostma uut autot, võta “käed-vabad”- puldi puhul ette see peatükk käsiraamatust, loe läbi, ja tee omale selgeks, kuidas pulti kasutada.

2019. aastast peaksid kõikidel tootjatel olema kasutusele võetud lisameetmed, mis aitavad sõiduki valedesse kätesse sattumist vältida. Suure tõenäosusega saad sa öösel rahulikult magada isegi puldiauto puhul.

Allikas: Which. Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN