Reede, 26. aprill 2024
Viimasel ajal on silma jäänud, kuidas inimesed kiruvad järjest, et nende autode kütusepump on otsustanud alatult ja ühepoolselt koostöö lõpetada. Oma osa on siin ka suvekuumal, mis probleemi võimendab – üks lihtne tarkusetera aga aitab probleeme kütusepumbaga vähendada.
Esiteks – kuidas toimib elektriline kütusepump?

Elektriline kütusepump ise pole väga lihtsustatult midagi muud kui väike elektriajam, mille otsas olev ratas ajab kütust läbi kahaneva kanali avauseni, kust see tänu kasvavale survele läbi pumba üles kütusetorudesse surutakse.

Kütusepump

Nagu ikka, vajab pidev pöörlemine midagi, mis kontakti pindade vahel vähendab, et niiviisi ka osade kulumist vähendada – sisepõlemismootorist rääkides näiteks õlikiht silindriseina ja kolvi vahel, õlikiht kepsusaale ja väntvõlli vahel, õlikiht väntvõlli ja raamsaale vahel… Kütusepumba puhul on kuluosadeks elektriajam ja selle laagrid ning neid määrib ja jahutab seesama pumpa läbiv kütus.

Mis probleeme võib tekkida?

Kõrvalepõikena mainin ära ka mehaanilised kütusepumbad, mida võib leida karburaatoriga autodest. Sellise masina kütusepaak on suure tõenäosusega valmistatud terasest. Ajapikku koguneb paaki vett (eriti siis, kui kütus pikemaks ajaks seisma jätta), teras hakkab roostetama, rooste ladestub paagi põhja ning kui paak tühjenemisele läheneb ja kütus sõidu ajal ühest paagi servast teise loksub, ahmib pump mõnuga roostet sisse. Ei pea olema ülemäära tark, et aru saada, miks see hea pole.

Moodsatel masinatel on kütusepaak plastikust ning seda muret ei esine. Küll aga vajab elektriline kütusepump lisaks mainitud määrdele ka jahutust. Hõõrdumisel tekkiv kuumus ongi see, mis pumba läbi põletab ning kuumalaine ajal on pumba määre ja jahutus eriti kriitilised.

Paagid (peaaegu) täis!

Ehk siis tagame sellele pumbale jahutuse ja määrde – ärme lase kütusetasemel regulaarselt alla 1/3 kukkuda. Mõned korrad pole midagi hullu, kuid just see regulaarsus on siin kriitiline koht.

Ära tuleb mainida ka soojusmahtuvus – mida suurem on vedeliku kogus, seda rohkem soojusenergiat on vaja, et selle temperatuuri tõsta. Kütus püsib kauem jahe, pump saab oma vajaliku jahutuse ja määrde ning ei ole ohtu tõmmata kütuse asemel sisse õhku ning pumpa läbi kärsatada.

Seega kel vähegi võimalust – ärge tilgutage. Olen ka ise ülikooliaastatel oma esimest autot 5 liitri kaupa tankima pidanud ning jääb üle vaid tagantjärele õnnelik olla, et võimalikku käpuli löövat remondiarvet tasuda ei tulnud.

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN