Neljapäev, 28. märts 2024
Kümnetele tuhandetele rekajuhtidele ning autoga reisijatele saabuvad tänavu jõulud autokabiinis, sest uus ja agressiivselt leviv viirusetüvi on pannud riike sulgema ÜK-ga piire. Prantsusmaa lubab avada piiri neile EL kodanikele, kes esitavad negatiivse koroonatesti.

Olukord Doveri sadamas, mis end uhkelt on nimetanud väravaks Ühendkuningriiki, on viimastel päevadel otse öeldes kohutav: keegi ei tea, kas rekasid, mis ootavad järjekorras üle piiri pääsemist, on kümme, viiskümmend, tuhat või veelgi rohkem.

Statistika põhjal ületab jõulude ajal päevas Prantsusmaa-ÜK piiri rohkem kui 10 000 veokit. Piiri sulgemise järel on sadamates, kust maanteetransport saareriiki ja sealt ära liigub, tekkinud totaalne kaos mõlemal suunal ning see kasvab järjest.

Rekajuhid on esimesed uue viirusetüve ohvrid

Uue viirusetüve levik kuulutas kõik ÜKst tulijad paariateks ning sulges piirid. Õli valab tulle kohe jõustuv Brexit ja puuduv kaubanduslepe Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel. Leppeta Brexit tähendab ebamugavusi, aga milliseid täpselt, selgub siis, kui uus süsteem on käivitunud.

Segaduse esimesed ohvrid on rekajuhid, kes lootsid jõuluks koju jõuda. Parimal juhul on neil lootus saada koht mahajäetud lennuväljal ja natuke joogivett. Kehvemal juhul istuvad nad teadmata arvu päevi piirijärjekorras.

Teisipäeva hommikupoolikul arutasid Boris Johnson ja Emmanuel Macron omavahel, kas ja millistel tingimustel saaks piiri kahe riigi vahel maanteetranspordile avada.

Negatiivsed saavad üle… millalgi

22. detsembri õhtul jõudsid britid ning prantslased omavahel kokkuleppele, et 23. detsembrist alates avatakse piir osaliselt: Prantsusmaa ja teiste EL riikide kodanikud saavad ÜK-st lahkuda juhul kui nende koroonatest on negatiivne.

Ka võivad alalised Euroopa Liidus resideeruvad britid ja muude riikide kodanikud liikuda üle piiri kui nende test on negatiivne. Kokkulepet kinnitas Prantsusmaa peaministri Jean Castexi büroo. Piiriõgvenduse eesmärgiks on leida lahendus kuhjuvale rekaummikule Doveri sadamas.

ÜK liiklusminister Grant Shapps lubas, et saareriiki luku taha jäänud sõidukijuhtidele hakatakse kolmapäevast pakkuma võimalust teha koroonatest, et nad negatiivse tulemuse korral võiksid Prantsusmaale pääseda.

Prantslased sulgesid Suurbritanniaga piirid pühapäeval, üsna pea pärast seda kui britid andsid teada COVID19 tüve kontrollimatust levikust. Alguses lubati, et piirangud kehtestatakse 48 tunniks.

48 tundi on piisavalt pikk aeg, et Doverisse kuhjuksid kümned tuhanded rekad, mis ootavad ülepääsu, mida ei tulegi, sest piirid on kinni.

ÜK-st sai üksik saar veel enne Brexitit

Nüüdseks on rohkem kui 40 riiki teatanud, et keelustavad Ühendkuningriigist igasuguse liikluse ehk teisisõnu sulgevad piirid sealtpoolt tulijaile. Lennuühendused on peatatud, maanteetransport ummikus.

Boris Johnson on öelnud, et Prantsusmaa ja Britannia vahelise liikluse sulgemine mõjutab viiendikku üle piiri liikuvast toiduvoost. Nii Tesco kui ka J Sainsbury on andnud teada, et britid peavad leppima tühjade riiulitega, mis jõuluajal poes vastu vaatavad. Kiiresti ja tuntavalt saavad pihta puuvilja- ja juurviljariiulid.

ÜK siseminister Priti Patel omakorda rahustab saareriigi kodanikke, et paanikaks pole põhjust, poodidest toit otsa ei saa.

Paraku on see alles algus, sest Brexitini on jäänud umbes nädal. Seda, millist mõju viiruse levikule Kuningriigis ja kogu Euroopas avaldab mitmepäevane puntras ja olematute hügieenitingimustega ootamine tegelikult, saab näha umbes nädala pärast, mil nakatumise kõveras peaksid välja paistma neil päevil haigusega pihta saanud.

Kaanepilt: Uku Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN