Neljapäev, 18. aprill 2024
Pärgviiruse COVID-19 pandeemia külvab Euroopa autotööstuses hävingut, müümata võib jääda kuni 2,6 miljonit uut autot. Rahaline kahju on vähemalt 66 miljardit eurot.

Konsultatsioonifirma AutoAnalysis, mis varustab analüütikaga Ühendkuningriigi autotöösturite katusorganisatsiooni SMMT on välja arvutanud võimalikud COVID-19 pandeemiast põhjustatud kahjud Euroopa autotööstusele.

Sealjuures tugineb konsultatsioonifirma juhatuse liikme Ian Henry kriisianalüüs eeldusele, et suurem osa tootjaid saab oma liinid uuesti tööle aprilli lõpus. Praeguseks on tehaste tööpausi pikendanud VAG ja osa üksusi kohandatud kriisis vajalikke hingamisaparaate tootma

Praktiliselt peatasid kõik autotootjad oma tehased märtsikuus, kui pandeemia Euroopasse jõudis. Enne seda mõjutas tootmist globaalsete tarneahelate seiskumine. Samal ajal langes uute autode müük kõikjal Euroopas.

Märtsis langes automüük Itaalias 85%, Prantsusmaal 72%, Hispaanias 69%, Ühendkuningriigis 44%, Eestis 25%, aga see on alles algus: investeerimispanga JP Morgan hinnangul saab II kvartal autotööstuses olema erakordselt raske.

Samasugused mured kummitavad autotööstust ka Põhja-Ameerikas. Seal jääb prognooside kohaselt müümata kaks miljonit uut autot, tuues kaasa ligi 50 miljardi euro ulatuses kahju.

Isegi kui autotootjad on valmis tehased taas avama, on probleemiks globaalsete tarneahelate nõrkus – veelgi raskem on ennustada epideemiajärgset kliendikäitumist.

JP Morgani värske prognoosi kohaselt langeb Euroopa, Põhja-Ameerika ja Hiina autotööstuse tootmismaht võrreldes 2019. aastaga 19%. Varasemalt ennustati umbes 10% langust.

Pärgviiruse pandeemial võib olla mitmeid täna ennustamatuid tagajärgi: näiteks võtavad tootjad ja ka riigijuhid järjest sõna kliimamuutuse teemal: soovitatakse loobuda rangematest euronõuetest ja anda sisepõlemismootoriga autodele ajapikendust: VW tehnoloogiliste arenduste eest vastutav Matthias Rabe ütles hiljuti AutoCarile, et ICE ei kao kuskile, sest järjest mõeldakse välja uusi keskkonnasäästlikumaid kütuseid.

Elektriautode sõiduulatus ja laadimisvõimalused ei ole täna veel piisavad üleüldiseks käiguvahetuseks fossiilkütustelt elektrile ning see võib olla ettekääne jätkata sisepõlemismootoriga autode tootmist. Euroopas on juba näha mõnigast diiselautode comebacki, nende müük on kerges kasvutrendis.

Kui paljud tootjad pandeemiast n-ö eluga välja tulevad ja milliseid autosid valmistatakse ja müüakse, saame teada kui kriis on taltunud.

Kaanepilt: Volkswagen

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN