Teisipäev, 19. märts 2024
Maanteeameti värske analüüs näitab, et Eesti teedel on eriolukorra ajal vähenenud sõiduautode liiklus kolmandiku võrra. Kaubavedude sagedus on jäänud samaks. 

Maanteeamet analüüsis ja võrdles liiklusmahtude muutust kriisieelse ajaga, et näha kui palju on eriolukorra piirangud mõjutanud riigiteede liiklussagedust.

Sõiduautosid liigub kolmandiku võrra vähem

Eesti teedel on liiklussagedus langenud keskmiselt 28 protsenti, kuid kaubaveo sagedus on jäänud samaks. Ligi sajas loenduspunktis läbiviidud loenduste tulemuste analüüs näitab, et enim on vähenenud sõiduautode arv (33%). Veokid ja kaubarongid sõidavad ikka endistviisi, näitajad on püsinud vaatlusperioodil samana.

Kõige suurema liiklussagedusega valimisse võetud punkt asub Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maanteel, Tallinna linna piiril. Seda punkti läbis enne eriolukorra algust ligi 184 000 sõidukit nädalas. Pärast eriolukorda läbis punkti ligi 120 000 sõidukit nädalas – liiklussagedus vähenes 35%.

Liiklussageduse kõige suurem langus toimus Risti – Virtsu – Kuivastu – Kuressaare maanteel Valjalas. Tegu on Saare maakonnas asuva punktiga, mille liiklussagedus enne eriolukorda oli 14 000 sõidukit nädalas. Eriolukorra piirangute tulemusena on sagedus langenud 6 000 sõidukini nädalas, ehk 57%.

Lõuna piiripunktides on näha väga suurt sõiduautode liiklussageduse langust. Loenduspunkte läbivate sõiduautode arv on vähenenud Iklas 81% ning Muratis 69%.

Kloogaranna loenduspunktis kasvas liiklussagedus 3%, seda ennekõike veoautode ja autorongide 16-protsendilise kasvu pealt. Kloogaranna loenduspunktis kasvas sõiduautode arv 1%.

Analüüsitud andmed põhinevad 99 loenduspunkti andmetel. Võrreldi perioode 2.- 8. märtsini ja 23.- 29. märtsini. Kes soovib, saab kõigi infograafikutega tutvuda Maanteeameti kodulehel.

Kaardil kuvatakse erinevates mõõtmispunktides toimunud muutusi ja selle aasta liiklussageduse võrdlust eelnevate aastate sama perioodiga.

maanteeamet
Kuvatõmmis Maanteeameti lehelt
Väiksem liiklus muudab gaasijala raskemaks

Liiklustiheduse vähenemine on paljudel tekitanud võlts turvatunde ning jalg vajub raskemini gaasipedaalile. Siinkohal paneb Maanteeamet kõigile südamele, et piirkiirusest tuleb kinni pidada ka eriolukorra ajal.

Eriolukorras kehtestatud reeglite peamine eesmärk on kaitsta koroonaviiruse eest Eesti inimesi. Kindlam viis haiguse vältimiseks on #püsikodus. 

KOMMENTEERI SIIN