Reede, 19. aprill 2024
John Deere esitleb oma elektrilist ideetraktorit SESAM jaanuaris Pariisi põllumajandusnäitusel. Võrdlus Teslaga on humoorikas turundustrikk, sest särtsaka põllumasina akupakk on võimsam kui Tesla praegu teadaolev kõige võimsam aku. Kõik muud andmed sobivad aga põllule, mitte maanteele.

Ameerika traktoritootja tahab maailmale tõestada, et tulevikus võib põllutöid teha kõvasti loodussõbralikumalt. Säästva energia jõul töötav põllumajandusmasin (inglise keeles Sustainable Energy Supply for Agricultural Machinery ehk lühendatult SESAM) on hea õnne korral esimene masstootmisse jõudev traktor, mis laotab sõnnikut, künnab põldu ja teeb muid vajalikke töid elektri jõul.

Pariisi näituseni on veel aega, aga üht-teist on John Deere SESAM – traktori kohta juba lekitanud. Traktoril saab olema “absoluutselt massiivne” 150 kWh akupakk – ja siinkohal võrdlebki tootja SESAMi Teslaga. Traktoril on rohkem akut; ja eks ta ole ju suurem ka.

150 kWh akupakiga, millel on võimsust kuni 402 hobujõudu, suudab traktor läbida 55 kilomeetrit, enne kui juhe uuesti masina laadimiseks seina susata tuleb. Aku täislaadimiseks kulub kolm tundi, laadimisstandardist esialgu ei räägita. Võimalik, et ka laadija on suurem kui Teslal. Kas ta ka nii kiire on?

Päriselus peab 55 kilomeetrist jaguma põllule jõudmiseks, eri maalappide vahel sõitmiseks ning põllul töötamiseks. Eeldatavasti on 55 km sõiduraadiust laborirottide peal saadud tulemus, seega, ootame-vaatame ja mõistame John Deere’i, miks ta sõiduraadiust Teslaga võrdlema ei kipu.

Elektritraktorist võiks eeldada, et ta töötab vaikselt. SESAM veenab meid vastupidises: kui tavaline traktor teeb korralikku müra nagu üks suur masin ikka, siis SESAM teeb häält nagu reaktiivmootoriga lennuk. Suhteliselt kõva hääl, ainult lendu ei tõuse…

Koolitatud kõrv võib tootja õrritusvideost kuuldud hääle liigitada hoopis elektrivormeli omaks – umbes samamoodi kõlavad Vormel E ringil võidu kimavate masinate hääled. India gigandi Mahindra edukate elektrivormelite hääled.

Kas teadsite, et Mahindra on – lisaks sellele, et ta üks teise järel neelab alla maailma tippdisainiettevõtteid ja autobrände – globaalselt üks suurimaid traktoritootjaid? Just Mahindra massiivne pealetung on võtnud John Deere’ilt Ühendriikides suure osa turust.

Seega on Tesla nimi laual vaid jälgede segamiseks, võimalik, et oma hääleka elektritraktoriga läheb John Deere hoopiski Mahindra vastu sõtta. Kasutades sealjuures hindude oma relvi – tuunides traktori hääle sarnaseks nende elektrivormeli omaga…

On olemas veel üks variant. Mahindra neelab John Deere’i päriselt alla. See tähendaks, et lähiaastatel on traktoritööstuses oodata revolutsiooni, kus kõik peerud puha elektri jõul põlema lüüakse. Mahindra on särtsakate põllumajandusmasinate tootmise ideega flirtinud juba 2012. aastast peale.

Gigantide heitlus seisab ees, aga põllumehed esitavad John Deere’i elektritraktorile juba praegu mitmeid nõudmisi. Näiteks loodavad nad, et särtsutraktoriga ei pea käima nii tihti hoolduses kui diiselmootoriga traktoriga. Ka peaks põllumasina hind olema võrreldav nn. tavapärase traktoriga, et keegi seda osta tahaks.

Seda, millal ideest saab toode, mis müügile jõuab, John Deere veel ei ütle. Tootja on lubanud, et lähiaastatel arendatakse nii põllu- kui ka metsamajandamise masinaid nii, et need võiksid töötada elektri jõul.

Seni on JD katsetanud erinevate alternatiivkütustega, aga need projektid ei ole olnud üleliia edukat. Loodame siis, et elektriga läheb õnneks ja John Deere entusiasm nakatab ka Mahindrat ning siis ei käi võistlus enam selle peale, kellel on kõvem hääl vaid selle nimel, kes suudab põllumehele luua vastupidavaid, kergesti käsitsetavaid ja keskkonnasõbralikke töövahendeid.

Allikad ja meedia: John Deere, Jalopnik

2 kommentaari

  1. blank

    Piipu ma ei tee (ei soovita ka suitsu teha), aga selle loo toimetaja peaks prillid küll muretsema. Kui numbreid vaadata (55 km ja 13,75 km2), siis peaks sahk olema 250 m lai. Võiks olla siis pilt sellest sahast ka.

KOMMENTEERI SIIN