Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Rootsi veokitootja Scania 9- ja 13-liitrised R5 ja R6 mootorid uuenevad, nüüdsest on R6 valikus ka võimas, 540-hobujõuline mootor. Tehniliselt täiustatud mootorid on keskmiselt 2% kütusesäästlikumad.

scania mootor

Veokifännid vaatavad juba pikka aega Scania insenertehnilise osakonna uksest sisse. Elektri jõul edasi liikuv reka pole mingi uudis.

Ka isejuhtivate tehnoloogiate osas on rootslased esirinnas: näiteks arvestab moodne veok lisaks eelsõitjaga distantsi hoidmisele ja kiiruse sättimisele tee tõuse, langusi ning kurve ja kohandab mootori töö vastavaks.

Scania diiselmootorid on kogunud hulganisti kõrgeid auhindu kütusesäästlikkuse ja keskkonnasõbralikkuse eest. Nüüd on aeg sealmaal, et 9- ja 13-liitriste mootorite täiustatud versioonid välja tuua.

Esimene eesmärk on kütusesääst: täiustused võimaldavad kulu kärpida lisaks kuni 2%. Omanikule tähendab see auto kasutusaja kestel kuni 10 000 € kütusesäästu ning kuni 20-tonnist CO2 jalajälje vähenemist veoki kohta.

Olulisemad uuendused

See peatükk tuleks läbi lugeda neil, kes ikka veel üritavad aru saada, kuidas üks mootor töötab, mis seal sees täpsemalt on ja mismoodi saab seda paremaks teha. Alljärgnevalt nimekiri 9- ja 13-liitriste R5 ja R6 mootorite uuendustest.

Kuullaagritega turbolaadur 500 ja 540 hj R6 mootoritel
Kuullaagrite kasutamine kiirendab turbolaaduri reaktsioonikiirust ning tagab veelgi jõulisema juhitavuse ja kiirema reaktsiooni gaasipedaalile

Optimeeritud väljalaskesüsteem ja turbokollektor
Parandatud gaaside liikuvusega torude süsteem tagab turbo kiirema reageerimise ning suurema energia koguse pääsu mootorist kollektorisse

Tõstetud surveaste
Suureneb kütuse põlemise efektiivsus ning väheneb kütusekulu
Suurenenud maksimaalne rõhk silindri põlemiskambris (9 l mootorid)

Vähendatud mootori sisepindade hõõrdetegur
Mootori komponentide uus kõrgtehnoloogiline pinnakate vähendab detailide omavahelist hõõrdetegurit. Mootorid kuluvad vähem ning on kütusesäästlikumad

Muutuva tootlikkusega jahutusvedeliku pump
Parem energiakasutus, väiksem kütusekulu madalal koormusel ning madalatel pööretel. Täpsem ning kiirem mootori töötemperatuuri juhtimine tagab veelgi puhtamad heitgaasid

Muutuva tootlikkusega roolivõimendi pump
Tarbib vähem energiat ning annab oma panuse kütusesäästu suurendamiseks
Optimeeritud ja võimsam 180 A generaator – rohkem elektrivõimsust

Täiustatud heitgaaside järeltöötluse süsteem
Tänased veoki mootorid tagavad oluliselt puhtamad heitgaasid kui Euro 6 norm ette näeb

Täiustatud mootori juhtimise tarkvara
Uued, stiilse kujundusega klapikambrikaaned
Teevad ka 9- ja 13-liitrised mootorid visuaalselt atraktiivsemaks nagu on Scania V8 jõuallikad. Suurendavad juhi enesehinnangut, tõstavad tuju ning teevad liikluse stressivabamaks ning turvalisemaks.

Uus 540 hj jõuallikas

Uus, 540 hj 13-l R6 (DC13 166) mootor on mõeldud vedudeks, kus on vaja jõuallika suurt jõudlust, raske veoki kiiret juhitavust kuid samal ajal on tähtis ka sõiduki väiksem tühimass ning esitelje väiksem koormus. Võrreldes V8 mootoriga on R6 300 kg kergem, võimaldades vastavalt suuremat veose kaalu.

3 järjestikusel aastal on Scania oma 13 l R6 mootorite toel saavutanud esikoha Saksamaa mainekal „Green Truck“ – keskkonna- ja kütusesästliku veoki – võrdlustestis. Tähelepanuväärne on seegi fakt, et Scania on saavutanud parima kütusekulu näidates suurimat keskmist kiirust.

540 hj mootori silmapaistev 2700 Nm pöördemoment tagab veoki veelgi parema juhitavuse ja suurema jõulisuse raskete koormate liigutamisel.

Reaskuueste valikus on nüüd 5 erineva võimsusega jõuallikad: 370, 410, 450, 500 ja 540 hj. 16-liitriste V8 mootorite valik ei muutu. Võismsuste vahemik on 520-730 hj.

540 hj R6 võiks olla 520 hj (või võimsama) V8 asemel eelistatud vedudel, kus ei veeta pidevalt maksimaalse raskusega koormaid ning ka siis, kui 300 kg kaaluerinevus võimaldab suurendada veetava kauba kogust. Nt vedelike ja pulbrite transpordil.

V8 võib olla ökonoomsem ning tagab parema juhitavuse rasketes oludes raske koormaga – mägedes ning ka kuumas kliimas. Kergemate vedude puhul on R6 ca 2% kütusesäästlikum.

Kõik Scania diiselmootorid sobivad kasutamiseks ka 100% biokomponendiga diislikütustega.

Loe siit Toomas Uibo proovisõitu Scania veokitega

Allikas ja pildid: Scania

KOMMENTEERI SIIN