Laupäev, 20. aprill 2024
Septembri keskel esitles Scania oma elektriautode seeriat, kuhu kuuluvad täiselektrilised ja pistikuhübriid-veokid, mis on suunatud eelkõige linnasiseste vedude korraldamiseks.
Scania P 360 pistikuhübriid  ja 25 L täiselektriline veok

Suure jõudlusega pistikhübriid- ja täiselektrilised veokid on mõeldud eelkõige linnatranspordi korraldamiseks, samuti sobivad teenindama jaemüügivõrgustikke. 

Scania jaoks on tegu olulise pöördepunktiga tootmises: lähiaastatel lisandub elektriajamiga veokeid veelgi ning siht on loomulikult pikamaa-veokid, mis suudaksid asendada praegused sisepõlemismootoriga sõidukid.

Uued elektrilised pikamaasõidukid peaksid kohanduma juhtide kohustuslike 45-minutiliste puhkepausidega, et sel ajal sõidukit kiirlaadida. Sobivad CCS standardiga kiirlaadijad.

E-veok sõidab veerand tuhat km ühe laadimisega

15. septembril esitletud Scania täiselektriline veok – mida pakutakse L- ja P-seeria kabiinidega – on varustatud 230–300 kW elektrimootoriga ja sel on sõltuvalt versioonist 165–300 kWh akupakett, mis võrdub ligikaudu 310 hj. Kliendid saavad valida kas viis või üheksa akut, viimaseid sõiduulatusega kuni 250 km ühe laadimisega.

Akupakkide valikus on viiene 165 kWh mahutavuse pakett ja üheksast akust koosnev 300 kWh pakett. Üks aku on paigutatud veoki (endisesse) mootoriruumi, ülejäänud neli või kaheksa raami külgedele.

Akusid saab laadida 95 kW alalisvoolu abil, kasutades kombineeritud laadimissüsteemi (CCS) pistikut. Nullist 80%ni laeb viiene akupakett umbes 40 minutit, üheksane 65 minutit.

Loomulikult kasutatakse akude laadimiseks ka rekuperatsiooni ehk pidurdusenergiat, mis sõiduulatust natuke lisab.

Pistikuhübriid suudab 60 km elektriga sõita

lisab.Scania pistikuhübriidveok, mis samuti on nii L-  kui ka P-seeria kabiiniga, ja suudab elektriajami jõul läbida kuni 60 km, sisepõlemismootori režiimis aga pikki vahemaid.

Kui kombineerida elektrilist sõiduraadiust taastuvkütusega, saavad ettevõtted oma keskkonnaprogrammi ilusti täidetud, sest säärane sõiduk saastab oluliselt vähem nn tavaveokist.

Kuna pistikuhübriidveokil on sisepõlemismootor, on akude jaoks ruumi vähem. Veoautol on peal 3 90 kWh akut 115 kW elektrimootori jaoks.

Laadimisaeg 0-80% on umbes 35 minutit. Akusid laetakse kuigivõrd ka pidurdusenergiaga. Transpordiettevõte saab hübriidveoki akude laadimist korraldada paralleelselt lastimise ja mahalaadimiste ajal.

Kaksikajamiga Scania veoki elektriline jõuülekanne on kombineeritud 280–360 hj sisepõlemismootoriga. Elektri toel on võimalik sõita kuni 60 km, eeldusel, et akud on laetud. 

Kasutusala pea sama lai kui tavaveokitel

Scania elektrifitseeritud veokid pakuvad võrdselt laia kasutusala tavaveokitega, selle erisusega, et elektriveokil on ilmselt mõistlik töötada linnapiirkonnas ja hübriidajamiga veoautoga saab elektrilist sõiduviisi eelistada seal, kus on kehtestatud nullemissioonitsoonid või kõrged maksud sisepõlemismootoriga liiklejatele. 

Lisaks üldkauba ja külmutatud kauba transpordile saab e-veokeid tulusalt kasutada näiteks betoonsegistite või konksliftide, kallurite ja prügiveokitena, samuti ka tuletõrje- ja päästesõidukite kere jaoks.

Kuna elektriajamiga veokid on tavalistest vaiksemad, saab neid kasutada ka öösel ja varahommikul, ajal mil linn magab ja pole ummikuid ning parkimismuresid. Lisaks jätab elektrimootor linnaõhu puhtaks. 

Scania 25 P täiselektriline veok

Uuringud näitavad, et tipptunniväline kaubavedu võib olla üle 30 protsendi kiirem kui samaväärne päevasel ajal tehtud vedu tänu lihtsamale parkimisele tarnepunktides ja sujuvama liikluse tõttu. 

Ära tuleb mainida nii e- kui hübriid-Scaniate kiirendus, mis 2200Nm pöördemomendi juures on märkimisväärt – kui linn magab ja liiklust ei ole, saavad uudsed “tööloomad” vahemaid hiirvaikselt ja kärmelt läbida.

Jääme põnevusega ootama, millal esimesed elektri-Scaniad Eestisse jõuavad. Seniks aga meenutame, kuis me uute “tavaliste”-Scaniatega proovisõitu tegemas käisime.

Pildid: Scania pressiruum

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN