1974. aasta kirjutatakse Saksamaa ja Volkswageni ajalooürikutes suuremate numbritega: siis nägi ilmavalgust esimene Golf, väike-keskklassi sõiduauto, milleta suur osa autokasutajaid maailma ette kujutada ei oskaks. Nüüd tiksub kell päevi novembri alguse suunas, mil uus VW Golf peaks avalikuks saama, meie aga valisime välja 12 põnevat fakti, mida te Golfi kohta enne päris kindlasti ei teadnud.

Euroopa autode seas tegi Golf oma algusaastatel kahtlemata revolutsiooni. Ükski Euroopa auto ei ole müünud nii hästi kui Volkswagen Golf, mida maailmas on 2015. aasta lõpuni, kokku kaubaks läinud 32 590 025 tükki. Rekordilised tulemused on kujundanud auto ajalugu ning uskuda võib, et raputustest hoolimata edulugu jätkub.

KLIKI PILDID SUUREMAKS

[dropcap]40 [/dropcap]Nelikümmend on kõlab täna Golfi kontekstis üsna maagiliselt: rohkem kui 40 aastat müügiedu ning tänagi müüakse kusagil maailmas iga 40 sekundi järel uus Golf.

[dropcap]EUROOPA EDUKAIM [/dropcap]2015. aasta lõpuks oli Golfe läbi aegade müüdud kokku 32 590 025 tükki. See kõlab eesti keeles “kolmkümmend kaks miljonit viissada üheksakümmend tuhat kakskümmend viis”. Jah, niisugune number. Euroopas toodetud autodest on Golf kõige müüdum mudel.

[dropcap]BEETLE’ILE PÄHE[/dropcap]Kuni aastani 2002 oli Volkswageni kõige edukam mudel Beetle ehk Põrnikas. Tol aastal tegi Golf Põrnikale täiega pähe: maha müüdi 21 517 415 autot. Me ei hakka seda numbrit sõnadega üle kirjutama, loeme mõttes. Tohutu hulk!

[dropcap]KÜMNE MILJONI PIIR [/dropcap]10 000 000 (kümme miljonit) sai alistatud 1988. aastal. Siis ületas Golfi müük selle piiri. Kümme miljonit. Kujutage seda kogust endale ette…

[dropcap]MILJON KILOMEETRIT [/dropcap]2003. aastal purustas Golf MK1 juht miljoni kilomeetri läbisõidu piiri. See 1 000 000 ei jäänud viimaseks. Neid Golfe, mille läbisõit miljonist ülespoole keris, tuli järjest juurde. Mehaaniline hodomeeter sealt numbrist edasi lugeda ilmselt ei oska, uutest mudelitest, mis miljoni piiri oleksid alistanud, pole me veel kuulnud…

[dropcap]ESIMENE MILJON [/dropcap]Järjekorras miljonenda auto müügini jõuti vaid 730 päeva pärast kõige esimese Golfi tehaseväravatest välja saatmist. 730 päeva on (sõltuvalt, kas oli liigaasta või mitte) päev vähem kui kaks aastat. Volkswagenil kulus miljoni Golfi müügiks peaaegu täpselt kaks aastat. See on rabav tulemus. Tesla müüs ühel aastal 55 000 autot ja iga viimane kui kolkaseinaleht pasundas sellest suurte punaste tähtedega…

[dropcap]KÕIGE KALLIM GOLF [/dropcap]Kõigi aegade kõige kallim Golf müüdi oksjonil, maksis 188 938 eurot ja kuulus enne oksjonihaamri alla minekut paavst Benedictus XVI garaaži. Jumal kaitseb Golfi!

[dropcap]FRAU MERKEL [/dropcap]Ojaa, ka Angela Merkel on mingil eluperioodil isikliku Golfiga ringi kimanud, tuul lokkides ja laiades krimpleenpükstes lehvimas. Mudeliks oli Golf I, oksjon, kus proua auto rahaks tehti, toimus 2012. aastal Tehingu hind 10 156 eurot. Ei saanudki rohkem…

[dropcap]PÄEVANORM [/dropcap]Golfi tootmisliini päevanorm on 2120 autot päevas. Jah, rohkem kui 2000 Volkswagen Golfi veereb iga päev tehaseliinilt maha. Kuna maht on nii vinge, siis arvata on, et seisma neid autosid ei panda, ikka müüki, müüki… iga neljakümne sekundi tagant (vt. esimene punkt).

[dropcap]VÕIMAS VÄRK  [/dropcap]Golf GTI W12-650 – kõige võimsam Golf, mis eales on toodetud. 650 hobujõudu. Kuussada viiskümmend! Seda autot esitleti aastal 2007 Wörthersee GTI koosolekul. Koosolekul osalenutest pole pärast seda suurt midagi kuulda, tõenäoliselt läksid nad omavahel nii vingelt raksu, et ei taha juhtunust kunagi pikemalt rääkida. Tunnistage üles, kellel on peotäis hobujõude sellest masinast seifi topitud? Ülejäänud kraami jagasid nad uute autode vahel…

[dropcap]VIIS TEHAST [/dropcap]”Euroopa auto” on Golf siiski mõningate mööndustega, Saksa auto veel suuremate reservatsioonidega. Golfi toodetakse täna viies tehases, neljas riigis: Brasiilias, Hiinas, Mehhikos ja Saksamaal ja eksporditakse 155 erinevasse riiki. Nii, et kolm Golfi-omanikku viiest saavad “tõelise saksa auto”, mis on toodetud sõbralikes vennasriikides.

[dropcap]VIIS LIIKUMISVIISI [/dropcap]Tõenäoliselt on Golf üks väheseid, kui mitte ainus automudel, millele tootja pakub viit erinevat jõuallikat/ajamit: lähed poodi ja vaatad, kas tuul puhub bensiinimootori, diiselmootori, hübriidajami, elektrimootori või hoopis maa-või biogaasiagregaadi poolt… edasi liigutavad nad seda toredat autot kõik. Otsus tuleks langetada selle põhjal, kas läheduses on laadijaid või gaasitanklaid või mitte. Muidu juhtub nagu albaania politseiga -tuuakse e-Golfid, aga laadida saab neid ainult politseimaja nurga taga…

Volkswagen feiert den 40. Geburtstag des Golf GTI

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Huvitav, kas Eestis elab mõni inimene, kes pole Golfi näinud? Või siis teistpidi – kui palju on neid, kes ühel või teisel ajahetkel on olnud Volkswagen Golfi omanik? Ei saa salata, on tore auto, on hea auto; ja täitsa tore oleks näha, mis nüüd edasi saama hakkab. Kaheksanda põlvkonna Golfi on siit ja sealtnurgast natuke näidatud ka, on täitsa äratuntavalt ikka seesama vana … Golf.

Mis kütusevalikusse puutub, siis järgmisena võiks lisanduda vesinik, ning siis õhk ja armastus. Oleks ju lahe, kui keegi suudaks toota auto, mis sõidab vaid õhu ja armastusega… ja selle aja peale tõenäoliselt ka täitsa ise? Elon Muskilt väike abi küsida, tema suudab sooja õhku suust välja ajada nii, et küta või Tartu linn tulikuumaks! Asi tal siis see Golf “armastuse ja õhuga” X valmis treida ei ole… Ah, olgu pealegi, palju õnne, Golf, saksa auto!

Loe ka, kuidas Ylle GTIga sõitmas käis

Allikas ja meedia. Volkswagen. Tõlkis: Marika Metsala

Albaania politsei kihutab väljakutsetele edaspidi elektriautodega, aga…

Sünnist saati autofänniks: VW GTI lapsevanker näeb välja nagu päris Golf GTI!

Põnev ajalugu: 12 fakti, mida te Toyota kohta päris kindlasti veel ei teadnud!

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.