Pühapäev, 4. detsember 2022
Venemaa moodsa autotööstuse mustermudel, Lada Vesta Sport SW pidi tootmisse jõudma juba varakevadel, aga veel enne COVID-19 pandeemia piiranguid teatas AvtoVAZ, et liine ei käivitata enne juunit. Et ootajal aeg liiga pikk ei oleks, tuleb tehasest igapäevaselt uudiseid mudeli erakordsuse kohta. 

Lada Vesta Sport ehk Vesta sportlik, 145-hobujõuline versioon on müügil juba üle aasta ning seda on müüdud rohkem kui 900 eksemplari.

Loogiline jätk mudelivalikus on Sport SW universaal, mille loomine on usaldatud samuti Lada Sport osakonnale ja mida pikisilmi oodatakse, kuid mille tulek on järjest veninud. Pole ka ühtegi ametlikku pilti uuest mudelist, on vaid Speedme spekulatsioon (vt. allpool).

Venemaa autotööstus on justkui ühest teisest ajast pärit: kõikvõimalike mugavusvidinate, juhiabide ning isegi automaatkasti juurutamine on aeganõudev protsess. 

Kui automaatkastiga on asi enam-vähem selge –  vaevu iga kümnes Lada ostja on valmis käsikäiguvahetusest loobuma, siis kahevärvilise, kontrasttoonis katusega auto turule toomise osas ei oska keegi öelda, kas kliendid võtavad innovatsiooni omaks või ei pea seda miski, sest muu maailm tegi selle hulluse mitu aastat tagasi läbi ja nüüd on teemaks hoopiski klaaspanoraamkatused.

AvtoVAZis on Lada Vesta Sport SW universaalkerega sõiduki must katus aga ilmselgelt osale disaineritele usu- ja auküsimus.

Paradoksaalsel kombel ei aita vajalike komponentide nappus kuigi palju unistusele lähemale, pandeemia ajal ei tööta tootmisliinid hoopiski ning “aparaat” peab aru, kas langetada vahepeal taevasse kerkinud Lada hindu või siiski mitte: laod on ju tühjad, sest tarneahelad on katkenud.

Niisiis on möll Lada Vesta Sport SW musta katuse ümber alanud: autohuvilised ootavad ja loodavad, disainerid ja turundusinimesed ka. Veelgi sportlikum innovatsioon on tulekul. Või siiski mitte.

Nuppudega rool ja sportistmed

Kuniks saabub selgus kontrastkatuse osas, on AvtoVAZ väljastanud mitu pressiteadet: Lada Vesta Sport ja SW roolil on nüüdsest veel rohkem nuppe ja “multifunktsionaalsust”.

Mida need nupud teevad? Sellest saab aimu kui vaadata Dacia või Renault pealt, sest AvtoVAZ käib kontsernis sama jalga sõsaratega või vähemalt püüab, neist küll omajagu tagapool löntsides.

21. mail anti teada, et kuigi Vesta Sport SW tootmise algus venib, saab selle värvivalik kasvatatud kuue toonini, ja kaks neist on spetsiaalselt selle mudeli jaoks välja töötatud metallikvärvid: sinine “Diving” ja must “Maestro”.

Valikusse jääb alles populaarne suitsukarva hall “Typhoon”. Kõige eest, mis ei ole valge, tuleb lisaks maksta 12 000 rubla. Kuna SW-ga läheb veel natuke aega, lubab AvtoVAZ ka sportsedaanide ostjatele erivärve. Asi seegi!

lada vesta sport sw
Lada Vesta Sport metalliksinises “Diving” värvikuues
Tagasi musta katuse juurde

Portaali Za Ruljom andmetel suudab uus värvimasin, mida juba installeeritakse ning testitakse, Vesta Sport SW kere korraga kahe erinevat tooni emailiga.

Kas värval suudab kontrastse katuse ka sportsedaanile võluda või kas kunagi tuleb ka valge katus punasel või mõni muu värv kombinatsioonis mõne vastandiga, ei tea.

Saladuskatte all öeldakse vaid niipalju, et katsetusel värviti Lada Vesta SW suitsuhalliks (“Typhoon”),e samal ajal sai auto ka musta katuse.

Olgu siinkohal märgitud, et AvtoVAZ ei ole kunagi varem seeriana kahevärvilisi autosid tootnud. Lada Vesta 50. juubeliks 2016. aastal värviti mustaks küll ühe sedaani katus, kuid seda toodeti vaid eriti piiratud koguses. 

Kontrastsed katused on ette nähtud ka Vesta SW Cross mudelile ja veel võimsamale Vesta Sport mudelile, aga need ideed ei ole esialgu renderdamisest kaugemale jõudnud.

Alates 2019. aastast tootmises oleval Vesta Sport sedaanil musta katust pole, aga on 145 hj mootor, valikus ka automaatkast ja antitiib. 

Lada Vesta Sport “Typhoon”
Töö seisab, aga katus tuleb!

Kuna AvtoVAZi Iževski Lada tehas on alates 27. aprillist oma töö peatanud komponentide tarnete katkestuste ja COVID19 pandeemia tõttu, mis sunnib töötajaid koju jätma viiruse kartuses ning autode hindu on kergitatud sel aastal juba mitmel korral, on hakanud levima jutud, et SW-d ei tulegi.

Mitmevärvilised autod on maailmas autohullude meeli erutanud juba mitukümmend aastat, umbes XX sajandi 50ndtatest saati. Sellest ilusast fenomenist võid rohkem lugeda meie portaali varasemast kirjutisest, kus must katus (aga mitte ainult!) tähistab lõvikutsika sportlikku minekut.

Fakt, et auto on mitmevärviline, pole ju iseenesest mingi uudis. Küsimus on hoopis selles, kas venelaste loodud tehnoloogia toob meile midagi revolutsiooniliselt uut? Üks masin, kaks-kolm-seitseteist värvi!?

Kas see annab kokkuhoidu, uusi võimalusi, uusi ahvatlusi disaineritele? Täna me seda veel ei tea, sest sellest ei taheta kõnelda muud, kui et üks halli värvi auto on värviliinilt tulnud musta katusega ning kokkuvõttes on tehas omadega praegu päris jännis.

Jääme ootele ja loodame, et ikkagi saame näha innovatsiooni (Venemaa) autotööstuses.

Speedme andmetel näeb auto välja selline. Foto: AvtoVaz blogi

Allikad: Za Ruljom, AvtoVAZ pressiruum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.