Reede, 23. veebruar 2024
Elektriauto Volkswagen ID.3, mille tootmine algas mullu novembris, jõuab turule “poolikuna” ja osa tarkvarast paigaldatakse hiljem. Viivitada pole enam võimalik, sest tootja pea kohal on EL saastenormide rikkumise eest kaela kukkuda ähvardav trahvikirves.

Vaevalt, et see kellelegi saladus on, et Volkswagen Golfi turuletoomine hilines elektroonikaprobleemide tõttu. Sama häda vaevab ka kauaoodatud elektrilist ID.3, mis peaks plaanide kohaselt Euroopas müügile jõudma suvel.

VW ID.3 tootmine algas möödunud aasta novembris, aasta jooksul on kavas toota 100 000 eksemplari. Saksa ajakirja Manager Magazine andmetel on juba toodetud enam kui 20 000 ID.3-e, millel puudub osa tarkvarast, mis on plaanis hiljem paigaldada. Paraku kaasneb sellega kõvasti lisatööd ja kulusid.

Volkswageni esindaja sõnul on uue elektroonika ja tarkvaraprogrammide sõidukitesse paigaldamine alati väljakutse, mis võib põhjustada hilinemist ja muidki probleeme.

“Muud probleemid” on selgunud töö käigus: näiteks ei ole “varaste lindude” autodel 2-tsoonilist kliimaseadet ning kui tahta tulevikus 77 kW akupakiga ID.3-e, ei mahu autosse viis vaid neli inimest.

Ajakava hetkel siiski muutma ei hakata ja endiselt peaks ID.3 suvel müügile jõudma. Juba valmis toodetud ID.3 autod pargitakse selleks spetsiaalselt renditud parklatesse Zwickau tehase lähikonnas.

Kevadel ajavad itimehed mobiilsetele IT-jaamadele hääled sisse ja asuvad autodele järjest uut tarkvara installeerima. Esimese satsiga tehakse ära 10 000 tellijatele lubatud ID.3-e, teine massinstalleerimine peaks toimuma mai keskel ja kui kõik e-autod seadistatud, on need üle interneti võimelised ise uuendusi alla laadima, mis teeb elu lihtsamaks.

VAG tegevjuht Herbert Diess on varem kinnitanud, et on väga oluline VW ID.3 õigel ajal turule saada, vastasel korral ähvardavad tootjat EL saastenormide rikkumisega kaasnevad trahvid. Ja see tähendab halvimal juhul sadu miljoneid eurosid kaotatud raha.

Diess on avaldanud soovi hakata Volkswageni tarkvara, mis oma olemuselt on unikaalne autode op.süsteem, teistele tootjatele müüma. Eelmisel aastal oli juttu, et teatud tehnoloogiaid hakatakse jagama Fordiga, selleks loodigi allianss, mille eesmärgiks on ühiselt välja töötada mh autonoomsed juhtimislahendused.

Eestis sai ID.3 eriseeriat eelbroneerida mullu ja kogu meile eraldatud kvoot tuli paari päevaga täis. Jaanuaris algab 1st Edtioni eriseeria eeltellimine, alates kevadest saab tellida ka “tavalist” ID.3. Tootja annab oma kodulehel üsna ähmase hinnasuunise: ID.3 hind algab alla 30 000 eurost, eriseerial 42 000 eurost.

Loe ID.3 kohta siit rohkem

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN