VAG esitles äsja Shanghai autonäitusel kolme ideeautot, mis põhinevad kontserni MEB platvormil: Audi e-tron Sportback, ŠKODA VISION E ja Volkswagen I.D. Crozz on kolm elektrilise linnadžiibi prototüüpi, mis mõne aasta pärast müügiküpseks saama peaksid.

Kolme e-sõiduki üheaegne maailma esietendus Shanghais pole lihtsalt kokkusattumus. Nagu ütleb grupi tegevjuht Matthias Müller, on Volkswagen Grupp ehk VAG võtnud sihiks Hiina turu vallutamise: “Lähiaastatel saab Volkswagen Hiinas rohkem tuttavaks – koos oma partneritega tahame alustada uut peatükki kaasaegse elektrimobiilsuse ajaloos.”

Oleme Acceleristas ka varem kirjutanud, et VAG rihib just oma elektrisõidukitega hiinlasi, otsides kohta tehase rajamiseks ning arendades paralleelselt mitmeid koostööprojekte. Ainuüksi 2017. aastal peaks Hiina turule jõudma 30 VAG uudismudelit.

Hiina turg pole mitte lihtsalt kasvav vaid on kasvav suundades, mida Vana Maailm nimetab “tuleviku strateegiaks”: keskkonnateemal ilusa jutu veeretamise asemel hiinlased tegutsevad. Toodavad ise ja ostavad teiste toodetud elektriautosid ning investeerivad tuleviku mobiilsuslahendusi arendavatesse ettevõtetesse üle maailma.

VAG on üks paljudest autotööstustest, mis Hiinas kanda kinnitab; PSA on juba teatanud, et neil läheb Hiinas järjest paremini, BMW i seeria ollagi sündinud Shanghaile mõeldes; Geely (Volvo), SAAB, LeEco on juba hiinlaste omanduses ja märtsi lõpus võisime Teslalt küsida retooriliselt “Et tu, Brute?” – ka Musk kaasab Hiina investorid!

NAGU KOLM TILKA VETT

Vaatame korraks lähemalt kolme ideeautot, mida VAG Shanghais näitas. Vision E-ga on meie lugejad juba tuttavad, Audi e-tronist, mis on teadaolevalt ideest kõige kaugemale ratsutanud grupi elektriauto (ning millel esitletud X17 BEV Coupé aka Sportback põhineb) oleme samuti põgusalt kirjutanud, vaid VW I.D. Crozz näib olevat uudis.

… kuniks me ei vaata natuke terasemalt. Kõik kolm ideeautot on ehitatud (MEB) modulaarplatvormile, mis annab tulevikus põhja grupi elektrisõidukitele. Kõik kolm näevad välja nagu nüüd moes on – sportlikud ja kupeelikud kõrged masinad, mis tahavad olla midagi… maasturilaadset.

Mitte SUV vaid SAV (sportlikult aktiivne sõiduk, mida iganes see siis ka tähendama peaks…). Mitte maastik vaid linn. Kolm moodsat kõikjalsõitjat linlasele! Kolm paari ulmejoonega leedtulesid, puuduvad B-piilarid, suured panoraamkatused…

Autode mõõdudki on sarnased, teljevahet on venitatud viimse vindini, et sõitjateruumis olijatele võimalikult palju ruumi jääks. Infolust on kõigil kolmel autotööstuse viimase sõna järgi vormitud – viibeldav ja juhi vajadustega kohanev. Kõik vajalikud näidud kuvatakse suurtele digiekraanidele, mida sõitjad oma soovi järgi “mudida” saavad.

Nii Volkswagenil kui Škodal on jõuallikateks kaks elektriajamit, üks esi-, üks tagateljel. Süsteemi koguvõimsuseks on mõlemal 225 kW (302 hj). Autode tippkiirus on 180 km/h. Võimekad liitium-ioonakud ja valikuline rekuperatsioon võimaldavad sõiduulatust ühe laadimisega kuni 500 km.

VAGi elektriautod peaksid üks teise järel ka tootmisse jõudma, ikka sedamööda, kuidas loetakse märke ülalt alla ehk luksuslikumast vähem luksuslikumaks: VW on oma Crozzi tootmise kavandanud aastasse 2020, Škoda teeb samal ajal algust hübriidajamiga autoga ning aastaks 2025 on müügil vähemalt 5 elektrikat, Audi aga arendab lisaks e-autole ka h-autot (vesinikauto).

See luksuslikkuse teema on… nagu see on. Kuna tegu on kolme tilga veega, siis pole suurt vahet kasutatavates tehnoloogiates. Või vähemalt, nii tundub. Seega on õhus jätkuvalt küsimus – Audi ja Volkswagen, kuhu te õigupoolest teel olete? Me oleksime rahul olnud ka ainult Škoda maasturi moodi asjaga… Aga no arusaadav, hiinlased ja ehk ka hindud (koostöö TATAga Indias), and then we take Berlin!. Palun tooge nüüd oma Vision E siia, jah.

VAATA GALERIID: ŠKODA VISION E

This slideshow requires JavaScript.

VAATA GALERIID: VOLKSWAGEN I.D. CROZZ

This slideshow requires JavaScript.

VAATA GALERIID: AUDI e-TRON SPORTBACK

This slideshow requires JavaScript.

Allikas ja meedia: VAG

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.