Tšerokii-indiaanlased soovivad, et Jeep lõpetaks nende nime oma linnamaasturite perekonnal kasutamise. Esimene Jeep Cherokee tuli müüki juba 1974, kohe peaks avalikkuse ette jõudma uusim Grand Cherokee.

Tšerokiide esindaja Chuck Hoskin Jr. põhjendab soovi järgmiselt: “Ma usun, et Jeep kasutab meie nime heatahtlikult, kuid meile ei tee au, kui meie nimi on löödud auto küljele. Parim viis meid tunnustada on õppida meie ajalugu, meie rolli selle riigi arengus, meie kultuuri, keelt ning pidada meie hõimudega sisulist dialoogi sellest, mis on kultuuriliselt kohane.”

Tšerokiide esindaja sõnul toimus viimane dialoog Jeepiga Cherokee nime asjus aastaid tagasi. See on olnud teemaks alates Cherokee USA turule tagasitulekust 2013. aastal.

Esimene Jeep Cherokee tuli välja aastal 1974 ning ehitati Jeep Wagoneeriga samale põhjale. Algselt kaheukseline mudel, “sportlikum” versioon SJ-st osutus populaarseks ning valikusse tuli ka mitmeid indiaanlastest inspireeritud nimedega erimudeleid nagu Chief, Golden Hawk ja Golden Eagle.

Mudeli pöördepunkt saabus aastal 1984, mil investeeriti Cherokee taasloomisse täiesti uue, väiksema maasturina. Uuele Jeep XJ platvormile ehitatud Cherokee loobus redelraamist ning sai hoopis kandva kere, mis nüüdisaegsetel linnamaasturitel standardiks. 1992 lisati mudelivalikusse ka suurem Grand Cherokee, millest on saanud läbi aegade enim auhindu teeninud linnamaasturite perekond.

Pärast 9/11 rünnakuid võeti küll USA turul nimeks palju patriootlikum Liberty, kuid Cherokee nimi oli end juba inimeste alateadvusse kirjutanud ning toodi 2013. aastal tagasi. Miks see mudel alles siis Tšerokiidele ette jäi, pole selge.

Samas on indiaanlaste lobitöö olnud viljakas – pesapallimeeskond Cleveland Indians muudab pärast hooaja lõppu nime, ragbimeeskond Washington Redskins samuti.

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.