Esmaspäev, 4. detsember 2023
TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team suundub 18. mail Portugali rallile, eesmärgiga täiustada Yaris WRC-d selle FIA autoralli maailmameistrivõistluste debüüthooajal.

Portugali ralli toimub 18.-21. maini riigi põhjaosas, Porto lähedal Matosinhoses ning koosneb klassikalistest katsetest liivastel ja kivistel teedel.

Radade esimesel läbimisel võib olla pehmetel teedel raske leida haardumist, samas teistkordsel sõitmisel võivad esile kerkida kivid ja tekkida sügavad vaod, mis sageli sunnivad meeskondi autode kliirensit suurendama. Sellistes oludes on elulise tähtsusega rehvide valik, sest nõuab alati ka kompromisside tegemist.

Tänu keerulistele tehnilistele katsele on Portugali ralli võistlejatele äärmiselt karm katsumus ning Toyota meeskonnal on kavas sellest võtta viimast: maailma tippudega võistlemisel on iga raske väljakutse teretulnud.

Esimest korda osaleb Toyota tiimis kolmas auto, mida juhib Esapekka Lappi. Ta ühineb 2017. aasta rallihooaja kuuendal etapil kruusasõidul Jari-Matti Latvala ja Juho Hännineniga. Portugalis pannakse kolmas auto korralikult proovile.

Portugali ralli avatseremoonia toimub neljapäeva õhtul Lousada rallikrossi ringrajal ning reedel sõidetakse kaks katset Braga linnatänavatel, millele järgnevad kolme kruusakatse kaks sõitu.

Laupäev on oma 154,56 kilomeetriga ralli pikim päev, mille jooksul läbitakse ka 37,55 km pikkune Amarante katse kaks korda ja uus Cabeceiras de Basto katse.

Pühapäeval sõidetakse kaks katset Luilhases ja Montimis. Kumbki neist läbitakse ühe korra klassikalise Fafe katse (mis on kuulus oma suure hüppe poolest) kahe läbimise vahepeal. Fafe katse on ühtlasi ralli lõpukatse Power Stage, ralli kõrgpunkt.

Latvala, kes on pilootide arvestuses endiselt teisel kohal, võitis Portugali ralli 2015. aastal. Hänninen ei ole võistelnud alates 2014. aastast, ning oma toonase ralli sõitis ta Portugali lõunaosas – põhjapoolsed katsed on Hänninenile midagi uut. Lappi teeb oma MM-debüüdi just Portugalis, kus ta saavutas oma esimese võidu WRC2 kategoorias 2013. aastal, enne mullust WRC2 tiitlivõitu.

Tommi Mäkinen (meeskonna juht)
„Meil oli paar uut asja koos vedrustuse ja mõne muu osaga, mida katsetasime Portugali ralli jaoks, kuid ilm oli tõesti kehv, mistõttu on raske arvata, kui realistlikud meie tulemused on. Portugali ralli koos mõne väga tehnilise katsega on karm ralli, kuid just seetõttu on tegemist ka klassikalise ralliga. Kuigi paljud asjad on endiselt teadmata, eriti seoses tingimustega, loodame astuda kruusal veel ühe sammu edasi, täiustades autot vähehaaval, nagu oleme teinud seda kogu aasta. Selles aitab meid Portugali rallil meie kolmas katsesõiduk, millega sõidavad Esapekka ja Janne, ning see annab meile kindlasti veidi lisateavet.“

Jari-Matti Latvala (auto nr 10 juht)
„Õppisin Argentinas seda, et esimene päev on väga tähtis: sa tõesti püüad jõuda esiviisikusse, et sul oleks järgmiseks päevaks hea koht. Seega sean selle Portugalis oma eesmärgiks ja kui ilm on esimesel päeval halb, siis tegelikult on minu teine koht mulle abiks, sest teetingimused tagapool võivad halveneda. Enne rallit katsetasime paari asja, proovisime mõningaid amortisaatoreid, samuti eksperimenteerimise kliirensiga, mistõttu võime ka karmides oludes kogu oma võimekuse mängu panna.”

Juho Hänninen (auto nr 11 juht)
„Minu katsesõidul oli ilm veel hea – oli üsna soe ja saime proovida paari uut asja seoses vedrustuse ja diferentsiaalidega. Kuigi olen varem Portugali rallil osalenud, on see mul tegelikult esimene kord sõita põhjaosas toimuvatel katsetel. Mulle meeldivad need katsed, kuid nagu ma aru saan, võib ette tulla palju teepuhastamist, nii et loodetavasti on minu koht mulle abiks. Portugal meenutab veidi Argentinat, kuid pole nii karm, seega on minu arvates meil võimalik suurema edu saavutamiseks kasutada paljusid seal saadud õppetunde. Katsete teistkordne läbimine võib olla veidi keeruline, mistõttu peame olema ettevaatlikud.”

Esapekka Lappi (auto nr 12 juht)
„Ma olen saanud sõidukit enne Portugali rallit katsetada, mis on aidanud mul paremini aimu saada mõningatest arendustegevuse tulevikusuundumustest, kuid tegelikul võistlusel ei pruugi samad tingimused olla. Loomulikult on mul väga põnev alustada oma esimest rallit Yaris WRC-ga – võimalus, mida olen oodanud kogu oma elu. Kuid see on meeskondlik pingutus ja minu ülesanne on koguda meeskonna jaoks võimalikult palju teavet auto edasiarendamiseks. Kõige tähtsam asi on jõuda finišisse: see ei ole kunagi lihtne nii keerulisel rallil, nagu seda on Portugali ralli. Ka enda kogemuse seisukohast pean kindlasti läbima kõik katsed, nii et suhtume rallisse väga rahulikult ja keskendunult.”

toyota gazoo racing

Punktiseis pärast 2017. aasta FIA autoralli MM 5. etappi

1 Sebastien Ogier 102
2 Jari-Matti Latvala 86
3 Thierry Neuville 84
4 Ott Tänak 66
5 Dani Sordo 51
6 Elfyn Evans 42
7 Craig Breen 33
8 Hayden Paddon 33
9 Kris Meeke 27
10 Juho Hänninen 15

Tootjate tulemused pärast 2017. aasta FIA autoralli MM 5. etappi

1. M-Sport World Rally Team 162
2. Hyundai Motorsport 140
3. TOYOTA GAZOO Racing WRT 99
4. Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team 71

Vaata jooksvalt galeriid siit. Vaja on kasutajatunnust ja salasõna
Jälgi TOYOTA GAZOO Racing WRC Facebookis, Twitteris, Instagramis ja Youtube’i kanalil

Allikas ja meedia: Toyota Gazoo Racing. Tõlge: pressikeskus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.