Laupäev, 4. veebruar 2023
Soome Jyväskylä ülikooli teadlaste uurimistöö kinnitab tõsiasja, et nutitelefoni sõidu ajal kasutamine on massiliselt levinud. Soome autojuhid ei suuda oma käsi nutitelefonidest eemal hoida, vaid näpivad neid lausa 481 korda tunnis.

Jyväskylä ülikoolis tehtud uurimistööst tuleb selgelt välja, et nutitelefone kasutatakse liikluses ja seda hoolimata liiklusoludest. Kõige rohkem tegeldakse nutifonidega linnaliikluses. Maanteel tehakse seda küll harvemini, ent see-eest pikemat aega järjest.

Uuringus jälgiti 12 nädala jooksul vabatahtlikke, kes sõidavad palju autoga ja kasutavad regulaarselt nutitelefoni. Kokku osales uuringus 30 autojuhti.

Uuringutulemuste kohaselt puudutasid autojuhid telefoniekraani keskmiselt 41 korda tunnis. See oli küll autojuhtide lõikes päris erinev – kõige sagedamini telefoni näppinud autojuht tegi seda lausa 481 korda tunnis. Ohtlik on siinjuures, et telefoni kasutati sõiduki kiirusest olenemata.

”Telefoni kasutamine liikluses on alati seotud riskiga, kuid ka selles on vahe, missugust rakendust ja kuidas kasutatakse. Näiteks on navigatsioonirakendused sageli loodud nii, et kasutajal on vaja üsna vähe telefoni puudutada. Seevastu näiteks WhatsApp nõuab väga palju ekraanipuudutusi, ” rääkis uuringut juhtinud teadlane Tuomo Kujala.

ROOLIS MÄNGITAKSE JA OTSITAKSE ARMASTUST

Uuringust selgus muuhulgas see, et kõige sagedamini kasutatakse telefoni kontaktiloetelu, seejärel WhatsAppi ja muusikarakendust. Populaarsematest rakendustest kasutati kõige kauem WhatsAppi ning seda kasutades tehti ka kõige rohkem ekraanipuudutusi.

Lisaks kasutati rooli taga Facebooki, Instagrami, e-posti, Netflixi, Tinderit, internetipanka ja telefoni kaamerat. Mõned uuringus osalenud mängisid rooli taga ka Pokémon Go-d. Asi on seletatav ehk sellega, et mäng tuli välja just uuringuperioodil.

Sotsiaalmeedia rakendustest oluliselt vähem kasutatakse neid, mida autosõiduga tõesti seostada võiks: kaardilahendusi ja navi. Teekonna jälgimise asemel eelistasid juhid lugeda oma e-kirju ja vaadata sarju ning filme.

Jyväskylä ülikooli uuring on esmakordne teadustöö, milles on uuritud autojuhtide nutilembust reaalses liikluses.

Autojuhi käitumist jälgiti seadmete abil, mis registreerisid autojuhi sõrmede liigutused telefoniekraanil ning salvestasid auto asukoha samal hetkel. Seadmed töötas välja Jyväskylä ettevõte Ficonic Solutions Ltd.

Allikas: Jyväskylän yliopistö. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.