Reede, 26. aprill 2024
Soome liiklusjärelevalve lappas kiiruskaamerate statistikat, sedapuhku kiiruseületamiste kohta eri automarkide lõikes. Arvesse võeti 30 enamlevinud automarki. Kõige enam eksivad piirkiiruse vastu Saksa noobelmarkide omanikud, seevastu Jaapani autosid juhivad seaduskuulekad kodanikud.

Möödunud aasta pingerea tipus troonivad BMW, Audi ja Mercedes-Benz, nende juhid said politsei kiiruskaameratelt trahvi rohkem, kui nende markide esinemissagedus eeldaks. Tasulise sähvatuse teenis keskmiselt iga kolmanda BMW ja iga neljanda Mercedese ja Audi juht.

Edetabeli ülemine ots on juba aastaid olnud üsna samasugune. Saksa autod on tipus just suurema kiiruseületamisega (üle 20 km/h). Eriti selgelt eristuvad rikkumiste poolest kallimad mudeliversioonid.

Näib, nagu kallim auto oleks ostetud selleks, et kiiremini sõita. Või on asi selles, et nende ülihead sõiduomadused tekitavad tunde, nagu kiirus ei olekski nii väga suur.

KILOMETRAAŽ MÄÄRAB PALJUTKI

Kolme sakslase kahtlase väärtusega saavutust võiks ehk selgitada asjaolu, et nendega sõidetakse palju, keskmiselt üle 20 000 kilomeetri aastas.

Kui aga vaadelda trahvide ja läbitud kilomeetrite suhet, siis saavad kõige sagedamini karistada hoopis ameeriklased – Dodge, Jeep ja Chevrolet.

Näiteks saab statistika kohaselt Dodge’i omanik kiiruseületamise eest trahvi keskmiselt üks kord nelja aasta kohta. Võrdluseks – Mitsubishi-juht saab sellise „au“ osaliseks vaid korra seitsme aasta jooksul.

JAAPNLASED ON OIVIKUD

Kõige korralikumad liiklejad istuvad Jaapani autode roolis – Suzuki, Toyota, Mitsubishi ja Nissan on, olenemata oma populaarsusest kasutajate seas trahvide määralt 1000 auto kohta päris tagasihoidlikud tegijad.

Absoluutselt üle kõige korralikumad on Lada juhid, kellest kiirust ületab 41 juhti tuhandest, kuid juhul kui arvestada Ladade väikest aastast läbisõitu, 3700 km keskmiselt, satuvad nad siiski tabeli keskpaika.

Ka selles arvestuses on kõige kuulekamad Jaapani autode juhid. Ei jää arvata muud kui et on tegemist vastutustundlike inimestega, kes naljalt ei riski. Teisalt, Jaapani autosid on Soome teedel kõige rohkem, mis toobki statistilise näitaja alla.

Jaapani autod on Soomes popid ja ka seal ollakse Toyota-usku: seda marki sõiduautosid ja tarbesõidukeid veereb teedel ligemale 420 000.

Nende omanikud said mullu kiiruse ületamise eest 60 000 korda trahvi. Sellega platseeruti vastavas edetabelis teisele kohale.

Esimene oli Volkswagen (73 500 trahvi) ja kolmandal kohal Volvo (55 600). Haruldasematest markidest tekitasid kiiruskaamerates huvi Lamborghini ja Rolls-Royce, kumbki vaid ühe korra.

Kiiruskaamerad tegid Soomes mullu enam kui pool miljonit sähvatust ja ka see näitaja liigub tõusuteel. Näiteks jaanuaris ja veebruaris tehti 26 protsenti rohkem trahve kui aasta tagasi, peamiseks põhjuseks on siiski kaamerate lisandumine.

EESTIS VASTAVAT STATISTIKAT EI TEHTA

Maanteeamet oma kiiruskaamerate kohta margipõhist statistikat ei tee ning suunab edasi PPA poole. Selgub, et ka politseil puudub ülevaade, milliste automarkide roolis on juhid kõige raskema jalaga.

PPA kommunikatsioonibüroo vanepressiesindaja Seiko Kuik tõdeb, et nii täpseid andmeid on raske saada: “Meil nii detailset statistikat ei ole anda, ajakulu on lihtsalt niivõrd suur ja see eeldab palju käsitööd. Aga TOP 5 kiiruse ületamisel tabatud marki on Audi, BMW, Mercedes, Toyota ja Volkswagen. Ja see ei ole pingerida.”

Nagu näha, troonivad Eestiski tipus “sakslased” ja siis üks Jaapani mark, mida on Eestis lihtsalt niivõrd palju tänavatel, et oleks imelik kui see statistikas ei kajastuks. Üldiselt aga võib öelda, et Eesti ja Soome kiiruskaamerasse sõitjad armastavad samu automarke. Neid sakslasi.

Allikas: YLE, PPA. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN