Neljapäev, 25. aprill 2024
Tänavu 18. korda toimuv Shanghai autonäitus on esitlustest tiine: kõik maailma suuremad tootjad on siin kohal. Valisime tänavuselt näituselt välja viis uudismudelit, mis niipea Euroopasse ei jõua, aga mille olulisust lähituleviku trendide osas alahinnata ei saa.

Ajal, mil Euroopas kroogivad autosõud end koomale, sest võtmetähtsusega tootjad ei viitsi enam kohale tulla vaid leiavad muid võimalusi uudismudelitele tähelepanu tõmmata, kasvab Shanghai järjest suuremaks.

Hiina autoturg on otsatult suur ning kiire kasvutempoga, 2018. aastal müüdi rohkem kui 28 miljonit sõidukit ja see on isegi kehv tulemus, sest majanduses on olnud tagasilööke.

Tootjad peavad pingutama, et ostjate tähelepanu võita. Hiinlased armastavad maasturilaadseid tooteid, neid võib ilmselt lõputult toota ja ikka nõutakse juurde. Kaubaks lähevad nii kompaktsemad linnadžiibid kui suured ja nooblid kõikjalsõitjad.

Maasturitaoliste tihe rivi üksi ei pruugi edu tuua: võidab see, kellel on mootorikatte alla panna elektriajam. Nii hübriidmootoriga kui täiselektrilised sõidukid on hiinlaste huvikeskmes, sest karmid saastenormid muudavad autoga suurlinnades liikumise sisuliselt võimatuks.

Lisaks maasturit meenutavatele sõidukitele on hinnas superautod, luksuslikud sportautod, aga ka väikesed linnaautod… ühesõnaga kõik, mis liigub. Hiinas leidub kindlasti ostja mistahes toredale autole.

Valisime 18. Shanghai autonäituselt viis lemmikut, millega tahaks Euroopaski sõita. Vähemalt kahe mudeli puhul pole teada, kas need kunagi ka meile jõuavad, ühte aga valmistatakse vaid loetud eksemplarid, selle nägemiseks tuleb kinno minna.

TÄISELEKTRILINE TOYOTA C-HR

Et kõik ausalt ära rääkida, siis lisaks täiselektrilisele C-HR sportkupeemaasturile toob Toyota järgmisel aastal Hiinas müügile ka särtsaka IZOA. Mis mõlemad on tegelikult üks ja sama auto, imepisikeste disainierisustega.

Sõltuvalt koostööpartnerist (Hiinas on jätkuvalt mõistlik luua tütarfirma koos kohalikega, et riigipoolset tuge saada) GAC Toyota müüb Hiinas C-HRi, FAW Toyota IZOA elektrilist linnamaasturit.

Tehnilisi üksikasju just palju ei ole. Teada on, et mootorikatte all paiknev elektrimootor veab üksnes esisilda, võrreldes tavalise C-HRiga on auto madalam. Sõiduraadiuseks pakutakse 300 km ühe laadimisega. Täpsed andmed jõuavad ilmselt mõne aja pärast.

Uudise tegelik väärtus seisneb aga märkide lugemise oskuses: täiselektriline C-HR on heerold, mis kuulutab elektriajastu saabumist Jaapani autohiiu õuele. Järgmisel aastal on oodata kümmetkonda üleilmset mudelit, mis liiguvad üksnes elektri jõul.

Hiina valitsus toetab keskkonnasõbralike sõidukite tootmist. Toyota, mis on andnud vabaks 24 000 patenti üleilmse elektrifitseerimise edendamise heaks, on sõlminud koostöölepingu Shanghai idufirmaga Singulato Motors, eesmärgiga arendada moodsaid elektrisõidukeid.  Selle koostöö vilju peaksime nägema mõne aasta pärast.

2. LEXUS LM NOOBELMAHTUR

Umbes aasta aega on kuluaarides levinud kõlakad, et Lexus plaanib välja tulla noobli väikebussiga. Oleks ka aeg, sest praegu hoiab noobelmahturite turuliidri kohta kindlalt Mercedes.

Shanghais kauaoodatud Lexus LM rahva ette veereski ja see on ägedam kui keegi uneski näha oskas. Tegu on neljakohalise väikebussiga, kus omanik ilmtingimata ise rooli istuma ei peakski. Õigem olekski Lexus LM-i nimetada mahtlimusiiniks.

Helikindel tõstetav vahesein, mis eraldab juhi sõitjateruumis viibijatest, teler ja külmkapp, istmed, mida saab kasutada voodina ja millel on mudimisfunktsioon on vaid mõned näited mugavustest, mida Lexus LM-ist leida võib.

Lexus LM-i on saada kahe erineva jõuallikaga. Valikus on 3,5-liitrine bensiinimootor ja 2,5-liitrine hübriidajam, mis on peal ka näiteks Lexus ES sedaanil.

3. RENAULT CITY K-ZE ELEKTRIAUTO

Möödunud sügisel esitles Renault Pariisi autonäitusel väikesel Kwid-krossoveril põhinevat täiselektrilist K-ZE kontseptautot.

Poole aastaga on K-ZE jõudnud sammu tootmisele lähemale, aga eurooplased peavad sõidukist suu puhtaks pühkima. Vähemalt esialgu, sest autot hakatakse tootma Hiinas ja hiinlastele.

Renault City K-ZE futuautot hakkab tootma e-GT New Energy Automotive, Nissani ja Dongfengi ühisfirma ja lähiaastatel puudub plaan superkompakti Hiinast väljaspool müüa.

City K-ZE suudab ühe laadimisega läbida umbes 250 km, selle teljevahe on 2423 mm, mis tähendab, et sõita ja manööverdada on linnas ülimugav, kliirens on 150 mm – piisavalt kõrge, et ka mudaroopas hakkama saada ning pakiruum on üllatavalt suur, koguni 300 liitrit.

City K-ZE-d saab laadida nii 220V pistikust kui kiirlaadijast. Kiirlaadimisega võtab akude laadimine 0 kuni 80 % ulatuses aega ainult 50 minutit. Tavalaadimisel kulub akude maksimaalseks laadimiseks neli tundi.

Autot saab avada telefonirakenduse kaudu, see on varustatud moodsa infolustiga ja ühendatud internetti. Et sõit oleks suurlinnas natukenegi tervislikum, mõõdavad andurid linnaõhu saastet ja lülitavad ventilatsiooni vajadusel siseringlusele ümber.

2019 – Renault CITY K-ZE
4. ASTON MARTIN RAPIDE E

Aston Martin pani Shanghais esmakordselt väljanäitusele James Bondi uue tööauto, täiselektrilise Rapide E. Seda iludust on esialgu kavas toota vaid 155 eksemplari, seega meie siin… pühime jällegi suu puhtaks ja läheme kinno.

Aston Martinile on Rapide E esimene elektriauto ja seda oleme me oodanud vähemalt 4 aastat. Auto on olnud ootamist väärt – muuhulgas on uustulnukat aidanud kujustada F1 legend Williams.

Rapide E põhineb sisepõlemismootoriga Rapid’il, aga sellega ühtelangevused ka piirduvad. James Bondi uut töösõidukit hakatakse tootma uues übermodernses St Athani tehases Inglismaal.

Rapide E-l on 800-voldine 65 kWh akupakk, mida kaitseb süsinikkiust ja kevlarist ümbris. WLTP tsükli järgi suudab auto ühe laadimisega sõita “rohkem kui 320 kilomeetrit”.  Kas see “rohkem” on 321 või 500, tootja ei avalikusta.

Akupakk asub ootamatus kohas, V12 mootori asemel kapoti all. See on ka põhjus, miks sõiduraadius on “rohkem kui”, sest mootoriruumi lõputult akuelemente ei lao.

Mis selline akuasetus stabiilsusega teeb, eks saame näha siis kui Bond uues linateoses järjekordselt maailma päästma hakkab. Enamasti ei sõida ta oma tööautodega kuigi palju, need kas plahvatavad, upuvad jõkke või saavad muul moel otsa.

Ülejäänud 154 omaniku osas ei või muidugi ennustada, kas nad panevad oma harulduse garaaži või tahavad 455 kilovatise (umbes 600 hj) ja 950 Nm pöördemomendiga pöörasusega siiski mõne meetri ka sõita.

Rapide E-l on kaks elektrimootorit. Nendegagi on üllatust nagu akudega. Nimelt paiknevad mõlemad ajamid tagateljel.

Mis omakorda justkui võiks tähendada, et kui nina on raske, aga tagant tuleb peale 600 hobust, siis see auto suudab ka kündmata edasi liikuda… nullist sajani siiski alla nelja sekundi.

Aston Martini jaoks on tegu erakordse sündmusega, ikkagi esimene elektriauto ajaloos. Auto hind on umbes 230 000 eurot. Hüperautodega võrreldes pea olematu.

5. ORA R1

Hiina autotootja Great Wall esitles Shanghais tillukest ja odavat elektriautot ORA R1. See näeb välja natuke nagu Honda pisi-EV kontseptid, mida oleme kahel viimasel aastal Genfis imetlenud, aga on päriselt, ehk jõuabki tootmisse.

Sõiduraadiust on autokesel ligi 300 kilomeetrit (NEDC 310, WLTP andmed puuduvad), sel on peal 35 kWh akupakk. Tippkiiruseks on märgitud 102 km/h. Autonoomsuse tase on SAE skaalal 2. 80%ni laetakse aku 40 minutiga.

Autokese hind emamaal teeb kadedaks, tootja sõnul jääb see alla 10 000 euro. Seda muidugi tänu Hiina valitsuse otsusele, subsideerida elektriautode tootmist. Mujale müük on kavas, aga märksa krõbedama, siiski alla 30 000 euro jääva hinnaga.

Kaanepilt: Unsplash, Denys Nevozhai

KOMMENTEERI SIIN