Maailma autotööstuse pealinnaks peetavas Detroitis töötab suur osa inimesi autotööstuses või teeb seda mõni nende lähisugulane. Seetõttu saavad nad ka väljateenitult erinevaid töötaja soodustusi.

Soodustuse saamine käib spetsiaalse EPCN ehk töötaja ostusoodustuse kontrollnumbri alusel. Nagu mis iganes säärase koodiga, on see individuaalne. Kohaliku Chrysler-Dodge-Jeep-RAM Parkway esinduse resultatiivseim müügimees Apollon “Apollo” Nimo võeti eelmisel reedel nende numbritega kaubitsemise eest vahele.

Selleks hetkeks oli uurimine tuvastanud EPCN väärkasutuse vale isiku poolt vähemalt 268 korral. Nimo on hetkel 10 000 USD suuruse kautsjoni eest vabaduses ning teda ootavad süüdistused erinevate pettuste eest.

Ühe teise müügiesinduse omanik Jim Schebil seletas, kuidas töötajate soodustus toimib – pärast ostu sooritamist tagastas FCA, nüüd Stellantis esindusele säästusumma ehk 5% sõiduki hinnast. Nimo poolt läbi viidud petuskeem läks FCA-le ja Stellantisele kokku maksma 8,7 miljonit USD ehk umbes 7,25 miljonit eurot. EPCN müügist aga lükkas ta ise taskusse 700 000 USD ehk u 583 000 EUR.

Kuidas müügimees seni tähelepanust pääses, pole selge. Ühe teise esinduse juhataja saatis FBI uurijatele vihje, et Nimo müüb üksinda rohkem sõidukeid kui enamuse esinduste terve müügiosakond üheskoos. Ainuüksi jaanuaris 2020 müüs Nimo näiteks 250 sõidukit. Pole välistatud, et ajapikku tuleb ebaseaduslikku sooduskoodide kasutamist veelgi välja.

Asi tuli lõplikult päevavalgele alles siis, kui mitmed töötajad andsid teada, et nende sooduskoodi kasutatakse ilma nende nõusolekuta. Kuigi uurimise ajal saab soodustuse saamine olema pisut keerulisem, on see loodetavasti sarnaste petuskeemide plaanitsejatele või läbiviijatele hoiatuseks.

Numbreid müüdi privaatsete Facebooki gruppide kaudu, mille ühisosaks oli enamasti see, et liikmeteks on lubatud vaid mehed. Näide ühe grupi reeglitest: “Sa pead olema mees ja end siiani meheks pidama. Sündinud riistaga, siiani riistaga. Naised pole lubatud.”

Miks Nimo oma sihtgrupi ja võimaliku kasumi nii otsustavalt väiksemaks nüsis, võib vaid oletada, kui ta just seda uurimise käigus ise täpsustada ei taha.

Foto: Detroit Free Press

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.