Reede, 22. september 2023
Mobiilset parkimisteenust pakkuv EasyPark viis läbi rahvusvahelise uuringu, milles uuris Euroopa autojuhtide käitumist erinevates liiklusolukordades, sh autole parkimiskohta otsides. Keskmine soomlane läheb leili ja hakkab kurjustama viie minuti otsimise peale, aga võrdluses teistega on ta siiski vana rahu ise!

EasyParki tellitud uuring näitab, et Põhjamaade liiklejad ei käitu sugugi samamoodi. Näiteks on taanlased ja norralased altid närvi minema ummikutes, Soomet aga saab pidada jalgratturite paradiisiks, kus nende õigus käib alati teistest liiklejatest üle.

VIIS MINUTIT JA EI SEKUNDITKI ROHKEM!

Iga neljas soomlane vihastab, kui ei leia parkimiskohta viie minuti jooksul. Üle poole Soome autojuhtidest läheb tigedaks, kui peab oma sõidukile kohta otsima 10 minutit.

Üldiselt leitakse vaba parkimiskoht siiski 70 protsendil juhtudest kiiremini kui 10 minutiga. Ja Soomes on lood oluliselt paremad kui Lõuna-Euroopas.

Näiteks Hispaanias ja Itaalias peab rohkem kui kolmandik autojuhtidest vaba parkimiskohta otsima keskmiselt 10–20 minutit.

ROOTSLASED ON KÕIGE RAEVUKAMAD

Põhjamaade võrdluses on soomlased kõige rahulikumad. Rootsis, Taanis ja Norras tekitab üle viie minuti kestnud parklakohaotsing viha igas kolmandas autojuhis. Kõige raevukamad ongi rootslased, kellest vaid 17 protsenti väitis, et jäävad parkimiskohta otsides rahulikuks.

Põhjamaade ning Kesk- ja Lõuna-Euroopa riikide vahel on selge erinevus selles, kui lihtne on vaba parkimiskohta leida.

Soomes leidub vaba koht umbes 70% tõenäosusega maksimaalselt 10 – minutilise otsimise tulemusena ja 45% tõenäosusega vähem kui 5 minutiga. Rootsis on lood üsna samasugused.

Seevastu Hispaanias ja Itaalias kulub otsingutele rohkem aega, üldiselt 6–15 minutit. Iga kolmas aga peab vaba kohta otsima keskmiselt 10–20 minutit.

Ka Saksamaal ja Prantsusmaal on vähemalt 6 minuti pikkune otsimisaeg tavapärane. Mõlemas riigis kinnitab 40 protsenti autojuhtidest, et neil kulub vaba koha leidmisele keskmiselt 6–15 minutit.

Loomulikult avaldab oma mõju eri maade elanike arv, aga ka linnaplaneerimine. Lõuna- ja Kesk-Euroopa linnad on üldiselt vanemad kui Põhjamaades, seega on ka liiklusolud keerulisemad ja ummikuid tekib rohkem.

KEEVALISED PÕHJAMAALASED

Tõeline üllatusmuna, mis EasyParki uuringust lauale veereb, on teadmine, et Põhjamaades tekitab parkimiskoha otsimine viha kiiremini kui lõuna pool.

Hispaanias muutub närviliseks vaid 15 protsenti juhtidest alla viieminutilise otsimise peale, üle 15-minutiline otsimisaeg ajab närvi iga viiendat.

Stereotüüp kuumaverelistest lõunamaalastest seega selle uuringuga kinnitust ei leia. Vastupidi, lõuna-eurooplastel näib olevat hoopiski tugevam närvikava.

Üle Euroopa leidis iga neljas vastaja, et teda ei aja parkimiskoha otsimine absoluutselt endast välja. Nendest aga elab valdav osa just Kesk- ja Lõuna-Euroopas.

Kõige rahulikumad on aga hollandlased – 60 protsenti neist leiab parkimiskoha alla 5 minutiga ja 45 protsenti kinnitab, et parkimiskoha leidmine ei valmista neile mitte mingisugust meelehärmi ega stressi.

EasyParki küsitlus toimus tänavu veebruaris Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Hollandis, Belgias, Austrias, Prantsusmaal, Hispaanias ja Itaalias. Küsitlusele vastas ligemale 10 500 autojuhti.

Tõlkis: Lena Murd. Uuringust kirjutas pikemalt Autotoday.fi. Uuringut saab vaadata siit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.