Esmaspäev, 6. veebruar 2023
RIA.com Marketplaces OÜ analüütikud võtsid ette 2018. aasta sõiduautode müüginumbrid ja võrdlesid TOP 10 mudeleid Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ja Valgevenes ning panid need Euroopa üldisesse konteksti. Nagu arvata, on maitseerinevused suured.

Eestis on viimastel aastatel uute sõiduautode müük läinud tõusujoones. Kui 2010. aastal müüdi ligikaudu 9 000 uut autot, siis 2018. aastal müüdi neid juba üle 26 000. TOP 10 on mitmekesine, popimad on keskmise suurusega sõiduautod ja krossoverid.

2019. aasta esimesel kuul toimus 2018. aasta sama perioodiga võrreldes 10% langus. Jaanuar on autoturul üldiselt vaiksem aeg, oodatakse uute mudelite jõudmist.

Lätis on üheksa aasta jooksul uute autode müük kasvanud kordades. Kui 2010. aastal müüdi ainult 4 372 uut autot, siis 2018. aastal oli see näitaja juba 16 879 autot.

Leedus on autode müük alates 2015. aastast peaaegu kahekordistunud. Kui 2015. aastal müüdi 17 085 uut autot, siis 2018. aastal oli see juba 32 447 autot.

Samuti väärib märkimist, et tänu Ukraina turule said Leedu, Läti ja Eesti endale korraliku kasutatud autode turu, mis võimaldas Balti riikide elanikel müüa oma vanad ja osta uued autod.

2018 oli Valgevenes buumiaasta. Riigis müüdi kaks korda rohkem uusi autosid kui 2017. aastal. Aasta lõpuks tõusis autode läbimüük 52 835-ni.

Selline müügikasv sai võimalikuks tänu soodsatele laenu- ja liisinguvõimalustele. Ka uuendasid ettevõtted oma autoparki. Kas 2019. aasta osutub sama edukaks kui 2018? Ilmselt mitte. Eelmisel aastal rahuldati pea kogu nõudlus.

Ukrainas vähenes 2014. aastal vähenes autode müük kaks korda. 2015. aastal oli langus koguni kahekordne. Kui 2013. aastal müüdi 213 000 uut sõiduautot, siis 2015. aastal ei ületanud see näitaja isegi 50 000 piiri.

Seda põhjustas neil aastail riigis valitsenud ebastabiilne olukord. Samas tasub mainida, et kuigi ukrainlased on hakanud vähem uusi autosid ostma, on Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast toodud sõidukite arv mitmekordistunud.

Tänu lihtsustatud seadustele ja soodsale lahtitollimisele toodi riiki üksnes 2019. aasta jaanuarikuus üle 50 000 sõiduauto, kusjuures kolmandik neist olid vähem kui viieaastased.

On märkimisväärne, et Ukrainas on elektriautodele kehtestatud tasuta lahtitollimine. Seetõttu on viimastel aastatel Ukraina turule jõudnud tuhandeid elektriautosid USA-st ja teistest riikidest.

Maailma autoteemaliste veebilehtede TOP 5 kuuluva veebisaidi AUTO.RIA.com andmed näitavad, et selliseid autosid on seal 78 korda rohkem kui Eestis.

EESTLASED HINDAVAD KVALITEETI

2018. aastal osteti Eestis 26 310 uut autot. Kasv oli eelneva aastaga võrreldes 2,7%. Esikohtadel on juba mitu aastat püsinud Škoda ja Toyota.

2018. aastal ostsid eestlased 1 025 Škoda Octaviat, 997 Toyota RAV4 ja 861 Renault Cliot. Esikümnesse mahtusid ka kaks KIA mudelit ja Volkswagen Golf, mis on aastaid olnud Euroopa autoostjate lemmikmudel.

LÄTLASED EI TEA, MIS NAD TAHAVAD

Üldine uute autode müügimaht näitab Lätis kasvutrendi, kuid raske on tuua esile mõnda konkreetset automarki, mis paistaks erilise populaarsusega silma.

Liidripositsioon uute autode müügi esikümnes kuulub Volkswagen Golfile, mida mullu osteti 894 korda. Teisel kohal on Nissan Qashqai (680), kolmandal – Toyota RAV-4 (540 müüdud autot). 2018

LEEDULASED ARMASTAVAD FIATI

Leedus tõusis uute autode müügitabelis suure edumaaga esikohale Fiat 500, mida müüdi 2018. aastal lausa 5769 tükki. Fiat on ka teisel kohal, täpsemalt Fiat Tipo,1899 müüdud autoga.

Seda, kui paljud neist Fiat’itest päriselt Leedus sõitma jäävad, tuleks omakorda vaadata nende maanteeameti registrist. Palju on räägitud re-ekspordist, millega leedulased suurepäraselt numbreid manipuleerivad. Mõni Fiat siiski liikluspildis silma hakkab.

Kolmandal kohal on Škoda Octavia (1222) ning neljandal jällegi Fiat, seekord mudel 500X (1206 müüdud autot).

Kolm positsiooni TOP-10s kuuluvad Toyotale – C-HR on viiendal kohal 1010 ostuga, RAV-4 – kuuendal kohal (980 ostu) ja Auris – üheksandal kohal (766 ostu).

VALGEVENE VÕTAB VENEMAALT

Valgevenes kuulub suurim turuosa Venemaal toodetud sõiduautodele. Populaarseimate autode seas on esikohal Lada Vesta, mida müüdi 5 269 tükki.

Volkswagen Polot müüdi 4 908 ning kolmandal kohal olevat Renault Loganit 3 250 sõiduautot. Tasub mainida, et automarkide seas on populaarseim Renault’, kuid tegu on mitte Euroopas, vaid Venemaal toodetud sõidukitega.

UKRAINA OTSIB USALDUST

Ukrainlased eelistavad usaldusväärseid marke ning valivad enamasti kõrge kliirensiga krossovereid ja väikese bensiinikuluga autosid.

Seda näitab ka edetabel, kus esikohal on meilegi tuttavad maasturilaadsed. Esikohal näiteks on Renault või ka Dacia (turust sõltuvalt) Duster, mille uus generatsioon möödunud aastal kogu Euroopas võidumarssi tegi.

EUROOPAS POPID VÄIKEAUTOD

Kompaktsus, väike kütusekulu, hea läbisõiduvaru ja mugavus – nende omaduste järgi valitakse autosid Euroopa Liidus. Loetellu tuleks lisada ka sõna “automaks” – suurtelt autodelt tuleb maksta rohkem makse ja enamus inimesi leiab, et neil on oma rahaga muud peale hakata kui kulutada kobakale sõiduvahendile.

Juhtpositsioonil on VAG ja Renault-Nissani alliansi autod, ka PSA toodetel on menu. Möödunud aastal lisandus esikümnesse aga üllataja – Toyota Yaris. Selle hübriidajam lisab väikeautole veel ühe mõõtme – arvestatava kütusesäästu.

Maasturilaadsetest toodetest eelistasid eurooplased Volkswagen Tiguani, aga väga kaugele ei jää ka Nissan Qashqai, kõikide krossoverite vanaema.

Tabeli lõpust aga leiab mõistliku Renault/Dacia Sandero. Tänavune aasta kujuneb paljuski tõenäoliselt mõistlike ostuotsuste aastaks.

Allikas: RIA.com Marketplaces. Kaanepilt: Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.