Neljapäev, 18. aprill 2024
[corner-ad id=1]Sõiduki elektroonikasse häkkimine võib Michigani osariigis peatselt kaasa tuua tõsiseid tagajärgi – näiteks eluaegse vanglakaristuse.

Senaatorid Mike Kowall ja Ken Horn tõid lauale seaduseelnõud, mis peaks saama Michigani esimesteks ühendatud ja iseseisvate autode tööstust reguleerivateks seadusteks paljude seas.

Eelnõude kohaselt oleks “mootorsõiduki elektroonikasüsteemi tungimine või selle võimaldamine, et tahtlikult hävitada, kahjustada, vähendada, muuta või saavutada autoriseerimata kontrolli sõiduki üle” edaspidi kuritegu, milles süüdimõistmisel võib oodata eluaegne vanglakaristus.

Kowall ütles: “Loodetavasti ei pea me seda kunagi kasutama. Seetõttu on karistused ka sellised, nagu nad on. Tõsiste vigastuste või isegi surma võimalus on väga suur.”

Probleem tõusis eriti teravalt päevakorda eelmisel suvel, kui häkkerid murdsid St. Louise maanteel sisse Jeep Cherokeesse. Kõnealune juhtum oli ajakirja Wired korraldatud, kuid see paljastas vead juhtmevabades süsteemides, mis peaksid autotootjate unistustes lõpuks võimaldama autodel teineteisega suhelda.

Lisaks avastas Nissan veebruaris, et selle Leafi elektriautodes kasutatavat NissanConnect EV rakendust saab eemalt kontrollida ning oli sunnitud rakenduse mõneks ajaks kinni panema.

Kowalli sõnul on mõned selliste asjadega tegelevatest inimestest päris nutikad, ja selle asemel, et oodata halbade asjade juhtumist, soovitakse olla proaktiivsed ja tehnoloogiaga kaasas käia.

Michigan võib saada

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Sellest uudisest kerkib muu seast eriti esile üks mõte, mida tasuks laiemal avalikkusel ka meie mail endaga kaasa võtta. See on senaator Kowalli suhtumine karistustesse: jah, need on karmid, aga see ongi karistuse mõte – et neid ei peaks kunagi kasutama.

Kuigi paljude meelest on selline karistus kindlasti liiga karm, on sellel siiski hea ja loogiline selgitus. Karistus, mis inimesi ei hirmuta, ei teeni oma eesmärki. Ja eesmärk on see, et teatud ohtlike asjadega ei tegeletaks. Kindlasti ei ürita kõik autosid häkkida pahatahtlikkusest või sooviga õnnetust põhjustada. Mõned teevad seda ka rumalusest või uudishimust, ent sedasorti rumalus ja uudishimu on ohtlikud ja kui inimesed muudmoodi aru ei saa, tuleb neid kahjuks ähvardada piisavalt tõsise karistusega, et rumaluste tegemise isu üle läheks.

Allikas: Automotive News

KOMMENTEERI SIIN