Neljapäev, 5. oktoober 2023
Tundub, et Eesti pole ainuke koht, kus lume tulek on äkitselt kõigile üllatus. Jaapanis, Tohoku kiirteel põhjustas lumetorm eile uskumatu ahelkokkupõrke.

Jällekord on tegu näitega rubriigist “valime teeoludele (ja rehvidele!) vastava sõidukiiruse”, mille vastu ka Eestis tihti eksitakse. Kehtestatud kiiruspiirangutest aeglasemalt naljalt sõitma ju ei kiputa.

Kuigi tormiks oldi Jaapanis isegi mingil määral valmis ning seda tõestab ajutiselt kõnealusel lõigul kehtestatud kiiruspiirang 50 km/h, ei olnud see siiski piisav. Lumetormi tõttu muutus nähtavus nullilähedaseks ja järgnes kaos.

Umbes 1 km pikkusel teelõigul kuhjusid kokku 134 autot. Haiglasse viidi 12 inimest, hukkus 1. See on lühikese aja jooksul juba mitmes lumetorm Jaapanis – eelmisel kuul jäi üle 2000 sõiduki tormi tõttu lumevangi. Päästetegevusse kaasati isegi Jaapani kaitsevägi, kes suunati lund koristama ja sõidukijuhtidele toitu, kütust ja tekke viima.

Jaapani puhul aitab lumekaose tekkimisele tõenäoliselt kaasa ka talverehvidega seotud seadusandlus. Esiteks pole Jaapanis ajavahemikku, mil talverehvid on kohustuslikud – on vaid kohustus “paigaldada talverehvid või lumeketid, kui teed on jäised või lumised.”

Lisaks pole naastrehvid küll otseselt keelatud, kuid nendega sõitmine kuival teel on kriminaalkorras karistatav, seega ilmselgest ebamugavusest tulenevalt neid peaaegu ei kasutata.

Fotod: Reuters

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.