Laupäev, 20. aprill 2024
Olgem ausad, enne kui pole leiutatud päikese- või tuuleküttel lennumasinat, me “ökost” ausalt rääkida ei saa. Mõnigi lennufirma pöörab keskkonnaaspektidele suurt tähelepanu juba täna. Seega eksisteerib võimalus, reisida natuke rohelisema südametunnistusega.

Lendamine ei ole mitte kuskilt otsast kõige ökom viis punktist A punkti B saamiseks, aga on olukordi, kus ei saa kohale muud moodi kui lennates, olgu muud valikud kuitahes rohelised ja keskkonnasõbralikud.

Kogenud lennuinstruktor, Nordica avalike suhete juht Toomas Uibo jagas nõu, kuidas ära tunda loodusest hooliv lennufirma. Ent kui kodutöö aeg on napp, tuleks ette võtta alljärgnev, Greenopia koostatud nimekiri ja teha oma esimene valik selle pinnalt.

Greenopia on organisatsioon, mis kaardistab ettevõtete “rohelisust” ja hindab nende panust kliimamuutuse mõjude vähendamisse. Lennundus, mis on üks suuremaid saastajaid, on viimase kümnendiga teinud hulga edusamme, et maailm saaks päästetud. Aga alati saab paremini ja seda siis teiste seas Greenopia jälgibki.

Kütusesääst, jäätmekäitlus, pardamenüü…

Keskkonnasõbralikke lennukompaniisid leiab piisavalt nii Euroopast kui ka mujalt maailmast. Greenopia on esile tõstnud ettevõtted, mis teevad endast oleneva, et säästa kütust, vähendada seeläbi heitmekoguseid ja oma tegevusega mõjutada keskkonda nii vähe kui võimalik.

Kõige “rohelisemad” lennufirmad rakendavad lisaks kütuse säästmisele ja lennukipargi uuendamisele ka teisi nutikaid meetmeid, et oma ökoloogilist jalajälge vähendada: töötatakse jäätmete vähendamise nimel ning ei lasta pardale jäledaid plastiknõusid.

Võimalusi on veelgi: alates optimeeritud lennugraafikutest, mõistlikult valitud sihtpunktidest kuni reisijate pardale laskmise meetoditeni. Kui lennufirma suudab vähendada oma mõju loodusele, on ka sellega reisivate inimeste ökojalajälg pisem.

Need tublimad ja rohelisemad on…

Greenopia on reastanud Euroopas, Ühendriikides ja mujal lennufirmad, kes moel või teisel püüavad ökolt asju korraldada.

Greenopia on välja töötanud oma hindamissüsteemi, kus jagab ettevõtetele “lehekesi”. 1, 2, 3 või 4 „lehekest“ väljendavad lennufirmade keskkonnateadlikkust. 1 leheke tähendab, et lennuettevõttel on “kindel pühendumus keskkonnakaitsele”, 4 lehekest aga tähendab, et ettevõte on “oma klassi parim.”

Euroopa tublid

Air France on kõige keskkonnasõbralikum lennufirma Euroopas, ja on saanud 4 lehekest. Greenopia tõstab esile nende suurepärast raporteerimissüsteemi, tugevat pühendumust biokütustele, taaskasutusele ja süsinikheitmete vähendamisele.
Lufthansa, British Airways, Virgin Atlantic ja Easy Jet on pälvinud oma keskkonnategevuste eest Greenopialt 3 lehekest.
Ryan Air on nimetatud kõige süsinikheitmetõhusamaks lennufirmaks Euroopas ja on teeninud oma keskkonnategevuste eest Greenopialt 2 lehekest.
SAS – samuti püüdliku keskkonnategevuste eest Greenopia 1 leheke

Ühendriikide, Kanada ja muu maailma “rohelised”

Virgin America on pälvinud Greenopialt 4 aastat järjest Ühendriikide kõige rohkem keskkonda väärtustava lennufirma tiitli ja 4 lehekest. Nõutavad kriteeriumid puudutavad nii kütusesäästu, alternatiivkütuste kasutuselevõttu, taaskasutusprogrammides osalemist, „rohelisi“ valikuid nii pardamenüü kui ka lennukipargi alal kui ka süsinikuheitmete vähendamismeetmeid.
United Airlines on samuti teeninud oma keskkonnategevuste eest Greenopialt 3 lehekest. 2017 nimetati see kõige rohkem edasiarenenud lennufirmaks selles vallas.
Alaska Airlines ja Jet Blue – keskkonnategevuste eest Greenopia 3 lehekest.
Cathay Pacific – keskkonnategevuste eest Greenopia 2 lehekest.
Delta, U.S. Airways, Southwest – keskkonnategevuste eest Greenopia 2 “lehekest”.
American Airlines ja Air Canada on saanud oma keskkonnategevuste eest Greenopialt 1 lehekese.
Air New Zealand – keskkonnategevuste eest Greenopialt 1 leheke.

Tubli töö, eurooplased!

Greenopia uuringujuht Doug Mazeffa kiidab Euroopa lennufirmasid selle eest, et need pööravad suuremat tähelepanu süsinikuheitmetele, nad on rohkem pühendunud biokütuste kasutuselevõtule.

Varasemalt on oldud nõrgemad oma keskkonna-alaste raporteerimissüsteemide poolest, eriti mis puudutas taaskasutusmäärasid ja süsinikuheitmete vähendamist.

Euroopa lennufirmade lennukid on samuti uuemad, kuid üldkokkuvõttes on nii USA kui Euroopa lennufirmade tulemused üsna sarnasel tasemel.

Mazeffa hinnangul tuleb lennufirmasid tunnustada nende keskkonna-alaste pingutuste eest, sest ükski lennundusettevõte ei kuulu mahajääjate hulka – erinevalt paljudest teistest tegevusharudest, mida Greenopia samuti jälgib. Mazeffa peab lennundust üldiselt üheks kõige kiirema keskkonna-alase arenguga valdkonnaks maailmas.

Keskkonnasõbralikud lennukid

Kui autode puhul on keskkonnasõbralikkus üsna selge teema, siis lennukitega on pisut keerulisem. Auto kütusesäästlikkust saab lihtsalt arvutada kütusekulu järgi linnasõidul ja maanteel, aga lennukil on pisut rohkem komponente, mida peab arvesse võtma. Lennuki kiirus, lennuki ja lasti kogukaal, tuulekiirus – kõik avaldavad oma mõju.

Keskkonnasõbralikumad lainerid

Airbus A319 on lausa 15% tõhusam kui Boeing 737-300, mis on sarnase suurusega ning üks kõige ebatõhusamaid reisilennukeid.
Boeing 787 Dreamliner on 20% kütusesäästlikum kui Boeing 767.
Üsna kütusesäästlikud (arvestades kütusekulu ühe istekoha ja 100 lennukilomeetri kohta) on ka Airbus A330-200, Boeing 737-900ER ja Boeing 767-400ER.

Greenopia materjale sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Boeing

KOMMENTEERI SIIN