Ühendriikide liiklusohutusorganisatsioon IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) süüdistab autotootjaid, et sõidukite esitulede disainimisel pööratakse tähelepanu ainult nende välimusele, aga liiklusohutus jäetakse päris unarusse.

IIHS on oma testimismeetodit veelgi täiustanud, eesmärgiga saada puudujääkidest parem ülevaade. IIHS eksperdid nendivad lakooniliselt, et tuttuue auto omanik võib olla peaaegu 100% kindel, et valides esi-leedid, valib ta viletsama nähtavuse ja kaasliiklejate pimestamise.

KASU ASEMEL PIGEM KAHJU

Probleemiks on eeskätt leed-tuled, millest osad toovad kasu asemel pigem kahju – teed eriti hästi ei valgusta, aga vastutulejaid pimestavad see-eest korralikult. Põhjuseks ei ole pelgalt kehv disain, vaid paljude autode esituled on ka tehases valesti reguleeritud.

Autotootjad aga pingutavad selle nimel, et saada võimalikult kõrged turvalisushinded nii IIHS-ilt kui ka teistelt analoogsetelt organisatsioonidelt.

IIHS-ilt suudavad kõrgeima hinde saada järjest harvemad mudelid, sest vastavalt äsjakehtestatud nõudmistele peab sõiduk parimasse kategooriasse pääsemiseks saama oma tuledele hindeks vähemalt rahuldava.

“Sõidutulede puhul pole asi üldsegi välimuses. Tegemist on tähtsa ohutusvarustusega, mis korralikult toimides aitavad autojuhil aegsasti ohtu märgata ja õnnetusi ennetada,” väitis IIHS-i esindaja Russ Rader.

Uue tuledetesti on läbinud senini 100 sõidukit. Nendest enamus tunnistati rahuldavaks või sootuks mitterahuldavaks. Väga hästi “sooritasid” vaid üksikud sõidukid. Osade sõidukite tuled häirisid vastutulijat nii tugevasti, et üldhindega langeti kõige madalamasse klassi.

EESTIS MÜÜAKSE HEADE LEEDIDEGA AUTOSID

Toome siinkohal välja Eestis ametlikult müügil olevate või kohe müügile jõudvate uudismudelite testitulemuse. Kuna Ühendriikide ja Euroopa mudelid ei lange sajaprotsendiliselt kokku, ei tasu seda tabelit puhta kullana võtta. Ainus soovitus, mida ostjale saame teha: proovige enne ostu auto esilaternate sooritust hämaras ja pimedas.

Testid on mõnikord karmimad kui reaalne elu ja IIHS ehk ameeriklaste lugupeetuim liiklusohutusorganisatsioon ei hellita. Kes viitsib leed-laternate testidesse süveneda, näeb, kui õhuke on piir hea ja mitte nii hea vahel.

Kui vaadata kasvõi meie proovisõitude tulemusi, on näha, et ajakirjanikud hindavad mõnegi nimekirjas näiteks rahuldava soorituse teinud sõiduki tuled hoopis heaks või väga heaks. Seega, oma silm on kuningas.

Leed-tuledest ei tasuks kergekäeliselt loobuda, sest moodsad lasertuled, maatriksid ning automaatselt valgusega kohanduvad leedid teevad autojuhi elu märksa mugavamaks. Ka aitab tulede valgusvoo selgusele kaasa üks väike nipp: tulede puhastamine!

Millest aga IIHS üldse ei räägi, on tagatulede automaatse sisselülituse puudumine: Eestis valitseva pideva hämaruse tingimustes piisaks, kui teha üks väike korrektuur elektroonikas nii, et päevatulede automaatsel pealelülitamisel hakkasid valgust näitama ka auto tagatuled. See on asi, mida iga autojuht võiks sõitma minnes üle kontrollida, et olla kaasliiklejatele nähtav.

VÄGA HEA HEA ÜSNA OKEI SAAB PAREMINI
Volvo XC 60 BMW X5 Audi Q5 Ford Edge
Hyundai Santa Fe Lexus NX BMW X3 Subaru Forester
Subaru WRX (lisavarustus) Lexus RX Cadillac XT5 Jeep Wrangler
M-B E-klass Mercedes-Benz GLE Volvo XC90 Alfa Romeo Giulia
Toyota Camry Jeep Cherokee Toyota Corolla
BMW viies seeria Jeep Grand Cherokee Toyota Prius
Kia Soul Toyota RAV4
Subaru XV Honda CR-V
Mazda 3  Mazda CX-3

Allikas: IIHS. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Volvo XC60

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.