Laupäev, 4. veebruar 2023
Sel nädalal algas Venemaal uue Lada Niva Traveli tootmine. Sarnaselt nimekaimule saab tegu olema taskukohase, päris nelikveoga maastikusuutliku autoga.

Nimi Niva on elanud läbi mitme põlvkonna ning eri sõiduki. Aastal 1977 alguse saanud VAZ-2121 kandis esialgu mudelinime Niva, üheksakümnendate keskel aga algas koostöö General Motorsiga. Aastal 1998 sündis VAZ-2123, mis võttis Niva nime üle – aastast 2002 oli ta Chevrolet Niva.

See klassikaline kandiline maastur, mida “Nivaga” enim seostame, sai nimeks hoopis Lada 4×4 ja on enam-vähem muutmata kujul tootmises tänini.

Kuna ameeriklased otsustasid, et koostööst Ladaga siiski asja ei saa, müüdi oma 50% osalus venelastele tagasi ning tänavu augustis teatati, et tootmine jätkub uuesti Lada Niva nime all.

Mis on uut?

Kuigi välimus on ilmselgelt uuendusi saanud, on tehniline pool suuresti sama mis mudeli algusaastatel – 1,7-liitrine otsepritsega bensiinimootor põhineb täpselt samal mootoril, millega Niva 1977 alustas. Käigukast ja diferentsiaalid on samuti vaid pisut uuendusi läbinud.

Aga kui vana töötas, siis kas ongi vaja uut? Valem on ju sama – odav, maastikusuutlik, vastupidav tundra heitlikele oludele. Ja uuendamine, teadagi, on kallis!

Esimesena hakkavad koosteliinilt maha veerema robustsemad Lada Niva Travel Off-Road’id. Juba tehasest on paigaldatud veetakistuste läbimist hõlbustav snorkel, all on maastikurehvid ja sõiduki küljed on pea poole kõrguseni kaetud värvimata plastikuga, et värvi mudas ja metsas mütates mitte rikkuda.

Välimus tundub olevat tugevalt mõjutatud Toyota RAV4 ja Land Cruiserist. Tagatuled on LED-id, esituled lihtsalt moodsama ilmega. Sisu osas ametlik info puudub, kuid see olevat täpselt sama mis viimastel Chevrolet Nivadel.

Mootor toodab 80 hobust ja 127 Nm väänet, käsikast on viiekäiguline. Mitte et see oluline oleks, aga kiirendus “sajani” kestab 19 sekundit ja tippkiirus jääb 140 km/h kanti.

Hind on kõrgeimas varustusastmes umbes 9400€. Kui maastikuvõime on sama, mis “vanuril”, siis… pole see ju teps mitte paha.

Fotod: Lada

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.