Reede, 2. juuni 2023
Frankfurdi autonäitus otsib uut asukohta. Ühe võimaliku variandina on kaalutud üleviimist Berliini, aga sealsed edumeelsed asukad ei taha “kiviaegsest ettevõtmisest” midagi kuulda – autosõidu propageerimine ei ole tänase kliimapoliitikaga kuidagi kooskõlas.

Viimatine Frankfurdi autonäitus pandi kliimapäästjate poolt veel enne kirikuvande alla kui see alata sai. Õnneks suuremaid vahejuhtumeid ei esinenud, ehkki vimm oli õhus.

Toimus ka väiksemaid demonstratsioone, aga neid meedia suureks ei puhunud. Näitus peeti suurema kära ja mürtsuta, enamus tähtsaid uudiseid tuli Hiina poolt ning käisid juhtmega seina.

Vaatamate sellele, et kõik möödus õnneks rahulikult, on täiesti selge, et Euroopa üks tähtsamaid autonäitusi peab järgmiseks toimumiskorraks leidma uue asukoha.

Uuest kontseptsioonist ei piisa

Suurtel rahvusvahelistel autonäitustel on Euroopas üldiselt rasked ajad, sest külastajate arv väheneb tasapisi, autotootjad eelistavad oma uudiseid tutvustada muudel viisidel ja raha loevad kõik järjest hoolikamalt.

Ainsana on jalule jäänud igakevadine Genfi autonäitus, mida loetakse siinse regiooni olulisimaks ning mis oma olemuselt on kompaktne ning tiheda programmiga: muuhulgas antakse pressipäevade eel välja ka COTY.

Aga mured ei lõpe külastajate vähesusega. Üha rohkem satuvad autonäitused roheliste rünnaku objektiks, sel sügisel eskaleerusid just Frankfurdi näituse eel kliimasäästjate ähvardused, näituse toimumine rikkuda.

Sestap on Euroopa suurima automessi IAA korraldajad otsustanud, et sõu peab ajaga sammu käima: parasjagu luuaksegi uut kontseptsiooni, aga ühtlasi otsitakse ka uut asukohta, kus järgmine tähtsündmus toimuma saaks.

Üks võimalikest variantidest 2021. aasta Euroopa suurimat rahvusvahelist autonäitust korrlaldada ongi pealinn Berliin, mugavalt kõikjalt ka rongi, bussi või autoga ligipääsetav kaasaegne linn.

Saksamaa Liitvabariigi pealinna Berliini linnapea on juba ka vastava ettepaneku esitanud, ent paraku ei meeldi niisugune mõte sealsetele rohelistele.

Nende meelest ei tohiks selles linnas korraldada ettevõtmisi, mille eesmärgiks on propageerida autosõitu. Linn on viimastel aastatel kõvasti panustanud kergliiklusteedesse ja andnud rohelise tule nullemissiooni-autodele.

Berliinis on e-autode müük tõusuteel ning paljudele jagamismajanduse ettevõtetele on Saksamaa pealinn üks tähtsamaid kohti Euroopas, kus kand julgelt maha panna. Muuseas, ka meie e-rataste tootjal Ampleril on seal oma sõuruum!

Kuigi autonäituse korraldajate kinnitusel on plaanis varasemast suuremat rõhku panna elektrile, vesinikule jms alternatiivkütustele, heitmevähendustehnoloogiatele ja muudele mobiilsuslahendustele, ei ole rohelised ikkagi rahul. Nende meelest on autonäitus oma olemuselt kiviaegne ja sellistel asjadel pole Berliinis kohta.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.