Hiina autotööstust on tabanud langus, autotootjad kerges paanikas

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Autotööstus on Hiina majanduse üks vedureid. Kümmekond aastat on automüük roninud jõudsalt ülesmäge, tänavu septembris tuli esimene tugev tagasilöök. Autotöösturid ja -müüjad on paanikas, nõutakse meetmeid segmendi turgutamiseks.

Septembrikuu andmetel langes automüük Hiinas 11,6%, jõudes viimase seitsme aasta madalaimale tasemele. Languse põhjuseks on halvenenud majanduslik olukord riigis, mille üheks põhjuseks on Hiina ja Ameerika Ühendriikide vaheline kaubandussõda. Samuti on Hiinas varasemast enam hakatud pöörama tähelepanu sõidukite saastemäärale.

Probleem valmistab muret ka Hiina valitsusele – autotööstus on riigi majanduse jaoks olulise tähtsusega. Samuti on automüük indikaatoriks tarbijate ostujõu ja -valmiduse kohta.

“Autotööstus on olnud viimastel aastatel Hiina majanduskasvu kõige märkimisväärsem jõud, kuid nüüd näeme selles sektoris taandumise märke,” kommenteeris Hiina autotootjate liidu CAAM asepresident Xu Haidong.

Liit on varasemalt prognoosinud, et automüügi kasv peaks tänavu pidurduma, kuid märkimisväärset langust müüginumbrites selle aasta lõpuni siiski ei oodata.

Analüütikute hinnangul võib automüük tänavu väheneda, tegemist oleks esmakordse langusaastaga pärast 1990-aastate algust. Augustis langes automüük 3,8 % ja juulis 4 %. Hiina automüüjad nõuavad valitsuselt toetusmeetmeid automüügi turgutamiseks.

”Tegemist on vägagi suure ohumärgiga, mis on põhjustanud paanikat nii autotootjate kui ka edasimüüjate seas. Juba üle 20 aasta kestnud müügikasv on ajendanud ettevõtteid tegema oma plaane eeldades, et kasv jätkub. Nüüd aga tekib mure toimetuleku osas,” kirjeldas olukorda Shanghai konsultatsioonifirma Automotive Foresight juht Yale Zhang.

Ford Motor Company andmetel langes nende müük Hiinas septembris lausa 43 %. Hiinas seni vägagi eduka General Motorsi müük langes möödunud aastaga võrreldes 14,9 % ja VW Groupil 10,5 %.

Suurim muudatus Hiina autotööstuses on aga see, et kui varem võis Hiina ja välispartnerite ühisettevõttes olla kummalgi osapoolel võrdne osalus, siis nüüd on lubatud välispartneril omada ka enamusosalust. BMW andis juba teada 4,2 miljardi dollari suurusest lisainvesteeringust oma kohalikku ühisettevõttesse.

Siiski on üldises müügilanguses ka erandeid – elektriautode ja pistikuhübriidide müük kasvab Hiinas jätkuvalt. Septembris oli müügikasv 54,8 %, mis oli omakorda veidi suurem kui augustis.

Müügimahud on muidugi veel väikesed – tänavu on septembri lõpu seisuga müüdud 721 000 elekriautot, mis on 81,1 % rohkem kui mullu samal perioodil. Möödunud aastal tervikuna müüdi Hiinas 25 miljonit sõiduautot.

Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Pixabay

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.