Fendt e100 Vario on esimene praktiline aku jõul töötav traktor, mida saab kasutada kogu tööpäeva jooksul ilma vajaduseta vahepeal laadida. Kompakttraktoril on võimsust 50 kW ja see suudab tavaoludes 5 tundi katkestamatult töötada.

AGCO/Fendt on tegelnud põllumajandusmasinate elektrifitseerimisega juba aastaid. Välja on arendatud mitmeid praktilisi lahendusi elektrimootorite efektiivseks rakenduseks. Nüüd on järg elektritraktorite käes, mis suudavad töötada päev otsa, ilma, et neid vahpeal laadima peaks.

AKU MAHTUVUS LIGI 100 KWH

CO2 heitmete vähendamine on aktuaalne ka põllumajanduses. Mitmed põllumajandusettevõtted toodavad endale vajamineva energia taastuvenergiaallikatest, mida on oma tarbeks majanduslikult kasulik ka teha.

Suure mahutavusega akude tehnoloogia on ideaalne ka kompakttraktorite jaoks. Pidevalt kasvav vajadus vähendada nii müra kui ka heitmeid suunab siingi elektrisüsteemide väljaarendamist.

Kõige selle taustal on AGCO/Fendt toonud turule Fendt e100 Vario – praktilise täiselektrilise 50 kW võimsusega kompakttraktori, mis suudab tavatingimustes töötada kuni 5 tundi.

Traktori energiaallikaks on 650 V liitium-ioonaku, mille mahtuvuseks on ligemale 100 kWh. Akut saab laadida nii CEE standardiga välispistikust (400 V ja kuni 22 kW) või kiirlaadija abil. CCS standardiga 2-tüüpi pistikust saab akut 80%-ni laadida vaid 40 minutiga. Tänu elektrimootorile saab energiat ka taaskasutada.

SOBITUB KA TAVAPÄRASTE PÕLLUTÖÖMASINATEGA

Fendt e100 Vario võimaldab kasutada nii tavapäraseid kui ka elektrilisi põllutöömasinaid. Elektritraktor on varustatud kahe AEF-ühilduva liidesega elektriseadmete jaoks. Aku suudab seadmete tarbeks pakkuda kuni 150 kW lühiajalist lisajõudu.

Samuti on olemas standard PTO ja tavapärane hüdrauliline ühendus. Seega saab Fendt e100 Variot kasutada nii olemasolevate tavapäraste kui ka elektriliste põllutöömasinatega.

Tänu elektrimootorile on juhitavus täpne ja dünaamiline. Maksimaalne pöördemoment ja PTO on traktorijuhi käsutuses stardihetkest alates. Turvalisust ja ohutust tagab isoleeritud disain ja pidev elektrisüsteemide monitooring.

INNOVAATILINE SOOJUSJUHTIMINE

Elektritraktorile lisab tõhusust täiesti uus energiaefektiivne soojusjuhtimine. Reguleeritav elektriline soojuspump hoolitseb nii salongiõhu kui ka aku ja elekroonika vajaliku temperatuuri eest.

Infot energiakasutuse ja aku kohta saab monitoorida nutitelefoni kaudu. Mugavuslahendusi, nagu talvine eelsoojendus või suvine konditsioneeritud salongiõhk, saab samuti hõlpsasti reguleerida.

EELISED JA KASUTUSVÕIMALUSED

Elektritraktori kasutamine võimaldab CO2 heitmeid märkimisväärselt vähendada. Kui kasutada samas farmis toodetud taastuvenergiat, töötab traktor väga kulutõhusalt ja praktiliselt olematu süsinikjalajäljega. Vähem on vaja ka hooldustöid, samuti pole vaja kulutusi õlile ja filtritele – mootoriõli ja diiselkütus jäävad ajalukku.

Fendt e100 Vario vajab vähe hooldust, on energiatõhus, vaikne ja heitmevaba. Selle kasutamisel on selged eelised nii talumajapidamistes, metsanduses kui ka kohalikes ühistutes.

Traktorile vajamineva energia saab hankida taastuvenergiaallikatest – sobib nii biogaas, päikese- või tuuleenergia, seega annab see märkimisväärse panuse kliimamuutuse vastu võitlemises. Samal ajal suudab aku salvestada liigset energiat ja seda taaskasutada.

Ka ettevõtete jaoks, kus igapäevane töö eeldab tiheasustuspiirkondades töötamist, ei ole elektrilisest kompakttraktorist paremat lahendust. Tänu oma vaiksele ja heitmevabale tööle on Fendt e100 Vario abiks väga erinevates tegevustes nii uusehitustel kui ka elamupiirkondade haldamisel.

EESTISSE NIIPEA EI JÕUA

Fendt e100 Vario võetakse esmakordselt kasutusele järgmisel aastal mõnes talus ja kohalikes omavalitsustes Saksamaal. Kuna tegu on eelseeria traktoritega, pole masina hind praegu veel teada.

Mihkel Timmermann, Eesti maaletooja Agriland müügijuht soostus pisut kommenteerima elektritraktori võimalikku jõudmist Eestisse: “Niipalju kui meile Hannoveri messil räägiti, on e100 Vario sihtrühmaks rohkem kommunaalettevõtted, kes teevad tööd keskkonnas, kus müra tekitada ei tohi – näiteks lennuväljadel.”

Ta lisab, et esialgu ei paista küll, et Fendt e100 Vario võiks kasvõi külarahvale vaatamiseks välja pandud saada – traktori akupaki hinnaks on väidetavalt 100 000 eurot ning seni kuni põllusaaduste hinnad on nagu nad on, ei tasu e-traktori pidamine end ühelegi põllumehele ära. Mitte ainult Eestis vaid ka Euroopas on see küsimärgi all.

Allikas ja pildid: Fendt, tõlkis: Leena Murd

Jaga

1 kommentaar

  1. Maamees Ats on

    Kas akupaki hind 100k ei ole mitte eksimus? Paljud autotootjad on öelnud et nende akupaki kWh hind on alla 100eur, seega selle traktoriaku hind oleks hoopis 10k eur.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.