Teisipäev, 20. veebruar 2024
Euroopa autoostjad on pöördumas elektriautode usku. 2018. aasta esimeses kvartalis langes diiselmootoriga autode müük 17%, elektriajamiga sõidukeid osteti aga 41% rohkem möödunud aasta sama ajaga võrreldes. Kõige aktiivsemalt osteti elektriautosid Saksamaal.

Eesseisvad karmid keelud ja seadusemuudatused panevad eurooplasi diiselautodele selga keerama. Enim on õlijoojate müük langenud Saksamaal, aga sama trendi on märgata ka mujal, sh. Eestis. Ka on ostjate meelt muutnud hiljutised heitmeskandaalid.

2018. aasta esimese kvartali tulemuste põhjal möödus Saksamaa elektriautode müügiga senisest absoluutsest liidrist Norrast. Kolme kuuga läks Saksamaal kaubaks 17 574 elektriautot, mida on 70% enam eelmise aasta sama ajaga võrreldes.

Faktitäpsustusena: Euroopa statistikud loevad elektriautoks ka pistikhübriidid. Seega kõik, millele käib juhe taha, läheb arvesse särtsukana. Kogu Euroopas müüdi tänavu esimese kolme kuuga 41% rohkem särtsakaid, sh. tõusis täiselektriliste müük 31% ja pistikhübriidide oma 47%.

Saksa ostjate huvi kasvu elektriautode vastu on aastaid oodatud. Seni pole aidanud ei ussi- ega püssirohi, sakslased on jäänud truuks sisepõlemismootoritele. Nüüd on muutusi tajuda, sest mitu suurt saksa brändi on toonud turule pistikhübriidid ning ka täiselektriliste mudelite valik laieneb tasapisi.

Sakslased hoiavad jätkuvalt kinni omamaisest toodangust: esimeses kvartalis osteti hästi nii BMW 2. seeria pistikhübriide kui i3 elektriautosid. Ka Porsche ja Volkswagen roolivad tublisti.

Ent kui võrrelda kui palju elektriautosid müüdi ühe inimese kohta, siis on esireas ikka Norra, kus tänu jätkuvale heldekäelisele toetussüsteemile täiselektrilised autod on populaarsemad kui nn. tavalised neljarattalised.

Midagi pole muutunud ka Tesla-maade järjestuses. Ühendriikide ja Hiina järel on kolmandal kohal Norra, kus Teslasid võib kohata iga nurga taga. Aga mitte kõik norralased ei taha noobelsärtsu vaid mõistlikku autot ning selleks sobib ülihästi uus Nissan Leaf, mida ka ei jõuta nii palju ette anda kui nõutakse.

Allikas: Automotive News

KOMMENTEERI SIIN