Teisipäev, 27. veebruar 2024
8. mail avas Volkswagen elektriauto ID.3 broneerimiskeskkonna. 24 tunni jooksul reserveeris eriseeria auto omale üle 10 000 inimese. Eestile eraldatud 20 piletit helgesse tulevikku said loetud tundidega otsa, huvilised saavad auto bukkida näiteks Soome kaudu.

Volkswagen ID.3 on esimene ID-seeria elektriauto, mida elusuuruses esitletakse sügisesel Frankfurdi näitusel ja mille tootmist alustatakse selle aasta lõpus.

Eesti kvoot otsas

“Varastele ärkajatele” toodab VW 1st Edition eriseeria, mille saamise nimel praegu üle Euroopa lööma käib nii, et serverid ägisevad.

Eestile lubatud 20 autot on broneeritud. Kes ilma jäi, lohutagu end teadmisega, et lätlased said üldse ainult 10 eriseeria autot.

Ja kel kindlasti vaja just esimese eriseeria isendit, võib Soomest või Norrast abi küsida, 9. mai õhtu seisuga oli neil kvooti veel laialt käes.

Maaletooja palub ilma jäänutel saata endale e-maili, et nad teaksid saata kirja juhul kui mõni senine bronnija oma tellimusest loobub. ID.3 üleüldine tellimine algab tänavu novembris.

420 kilomeetrit ühe laadimisega

ID.3 eriseeria autol on keskmise suurusega 58 kWh akupakk, WLTP järgi suudab see ühe laadimisega läbida 420 km ja kauba peale saavad tellijad ka 2000 kW tasuta elektrit. Maksab 40 000 eurot. Deposiiti võetakse 1000 eurot.

Võrreldes Tesla Model 3ga on sakslased siiski tagasihoidlikult alustanud – ameeriklaste rahva-elektrikat telliti ööpäeva jooksul üle 115 000 ette.

Lubatud tarneajad venisid aasta(id) lubatust pikemaks ning Model 3 sai üleüldiseks naerualuseks kui maailma kuulsaim kummitusauto.

Aga viimasena naerab Tesla, sest Model 3 on tõusnud 2019. aastal müüduimaks elektriautoks Euroopas ja on löömas kõiki müügirekordeid ka teistel sihtturgudel. Model 3 ja X müük on samal ajal langenud.

Hind alla 30 000… vist

Volkswagen on lubanud, et ID.3-st saab tõeline rahvaauto. Baasvarustuses, 45 kWh akupakiga 330 km ühe laadimisega liikuva auto hind jääb alla 30 000 euro. Eestis ennustatakse, et kuskile 25 000 euro kanti.

Kõige võimsama elamuse peaks andma 77 kWh ID.3, mis suudab ühe laadimisega läbida 550 km (WLTP). Ehk Eesti päriselus suudab ID.3, sõltuvalt akupakist kehva suusailmaga ühekorraga 200-400 km ära suristada.

Eriseeria autode tarnimine algab järgmise aasta esimeses pooles. Seda muidugi juhul kui tootja saab käima akude jms tarned.

Tehas toimib nagu kellavärk

Zwickau tehas on tootja sõnul täpselt graafikus ja kõik toimib nagu kellavärk: 200 proovipartii autot on juba valmis ehitatud.

Imestust tekitab siiski asjaolu, et kui eeltoodangu proovid on tehtud, tootmine algab selle aasta lõpus, siis miks lubatakse esimesed autod klientidele toimetada alles järgmise aasta esimeses pooles?

Kas tegu on sakslaste ettevaatlikkusega või ennetab Volkswagen nii eelseisvaid tarneraskusi? Tesla kogemus näitab, et vahet pole, mida sa tellijatele lubad – kui auto on äge, on nad valmis ootama.

Kaanepilt: Volkswagen

KOMMENTEERI SIIN