Laupäev, 2. märts 2024
Edaspidi võivad Eestisse jõuda ungari päritolu BMW-d. Baieri autotootja investeerib Ungari tehase ehitusse vähemalt miljard eurot. Debrecenis paiknevas tehases hakatakse muuhulgas ehitama ka elektriautosid. Aastane toodang peaks ulatuma 150 000 autoni.

BMW investeerib üle kahekümne aasta taas uue Euroopa tehase rajamisse. Euroopas müüakse 45% kõigist BMW-dest ning tänu Ida-Euroopa turgude elavnemisele muutub siin toimuv atraktiivsemaks kõigile autotootjatele. Baierlased on konkurentide eeskujul sunnitud laiendama oma mõjuvälja.

UNGARI SÕLTUB AUTOTÖÖSTUSEST

Ungari jaoks on see uudis ühelt poolt väga hea – madjarid on juba praegu Euroopa juhtivaid autoriike, autoeksport moodustab ekspordist koguni kolmandiku. BMW tehas tõstaks osakaalu rohkem kui 40%-ni ning muudaks Ungari majanduse autotööstusest veelgi sõltuvamaks.

Teisalt pruugib probleemiks saada töökäte puudus: viimaste aastate väljaränne Ungarist on olnud massiivne ning valitsuse konservatiivne sisserändepoliitika ei võimalda mujalt sisse tuua ka võõrtööjõudu.

MOODSAIM TEHAS EUROOPAS

BMW miljardiinvesteering Ungari tehasesse tähendab, et see saab olema autotootja moodsamaid, kus on ühel tootmisliinil võimalik ehitada nii “tavalisi” sisepõlemismootoritega kui ka elektrilisi sõidukeid.

Milliseid täpsemalt, keeldub tootja esialgu avaldamast. Ent on tõenäoline, et peamine rõhk on linnamaasturitel – seni imporditakse neist enamus Euroopasse BMW Lõuna-Carolina tehasest. Kuna Ühendriikide poliitiline ladvik kõigub nagu haavapuu tuules, on üsna mõistlik rajada uus tehas kohta, kus majandusruum tõmbetuultes ei rebene.

Selleni, et autosid saaks ehitada vastavalt tellimusele rätsepatööna, esialgu ükski suurtootja siiski veel ei küündi, aga üsna lähedal on kombineeritud tootmisvõimalustega liin unistuste tootmismudelile küll. Edaspidi viib BMW kõik oma tehased samale mudelile üle.

Tehase planeeritud tootmisvõimsus on 150 000 autot aastas ning 200 kilomeetri kaugusel Ungari pealinnast Budapestist asuvas Debrecenis peaks tootmisliini esimene käivitus toimuma juba 2019. aasta teises pooles.

1000 UUT TÖÖKOHTA, KELLELE?

Ungari uus tehas peaks tööd andma umbes 1000-le töötajale, seisab tootja pressiteates. Kust need inimesed BMW üleilmselt 31-sse tootmisüksusse tulevad, on täna raske öelda. Võimalik, et esimese värbamisvõimalusena nähakse teistest tehastest inimeste ülesostmist.

Konkurents Ungari töökätele on kõva: siinsamas ehitavad oma sõidukeid ja jõuallikaid Daimler Mercedes-Benz, Audi, Suzuki, ja muidugi Opel, mille “sosistavad diislid” valmivad just siin. PSA on kinnitanud, et tehast ei suleta vaid tulevikus hoopiski laiendatakse. Läheb tihedaks!

Autotööstuse rahaline panus Ungari majandusse oli möödunud aastal umbes 29 miljardit eurot, mis moodustab ametlikel andmetel 21% riigi kogutoodangu produktist. Ungaris on rekordmadal tööpuudus – vaid 3,6% inimestest pole leidnud rakendust.

Allikas: Automotive News Europe

KOMMENTEERI SIIN