Ühendriikide jahenenud autoturg ja tugev Jaapani jeen kuhjavad tõusva päikese maa autotootjate kohale tormipilvi. Toyota president Akio Toyoda on kõigutamatu ega lase end häirida teist aastat vähenevast ärikasumist: keerulisteks aegadeks ollakse valmis.

“Spordis tähendaks kaks aastat järjest kaotamist hävingut. Mulle ei meeldi see olukord, ma vihkan kaotamist, aga me jätkame valitud kursil ja senisest efektiivsemalt,” kirjeldab Toyoda perefirma väljavaateid tulevikus.

Jaapani autohiiglane Toyota tegi teatavaks oma iga-aastased tulemused, ja kuigi ettevõttel endal läheb väga hästi, katkes kasvuperiood möödunud aastal. Suurenenud kulud ja vahetuskursi kõikumised lõikasid 2016. aasta neljanda kvartali kasumist koguni 20% ning ettevõtte netotulu langes 6,6%.

Terve aasta ärikasum langes 30% võrra 23,53 miljardi euroni, puhaskasum kukkus 21% võrra 19,07 miljardi euroni. Käive vähenes 2,8%, 151,9 miljardi euroni.

Hoiatuse kohaselt väheneb Toyota ärikasum käesoleval majandusaastal veel viiendiku võrra möödunud aastaga võrreldes ning puhaskasum väheneb 18%. Tegu oleks seega teise järjestikkuse langusaastaga. Autode müük peaks jääma eelmise aastaga sarnaseks,  10, 25 miljoni eksemplari juurde.

Negatiivsete kasvuväljavaadete taustal on suurenenud tööjõukulud, jätkuv Toyota tütarettevõtete tegevuste detsentraliseerimine, kiired ja rahamahukad investeeringud tootmisse ning valuutakurssidest tingitud välismaal teenitud kasumi vähenemine.

Akido Toyoda ütleb, et autotootja on teinud suuri edusamme uue modulaarse TNGA-platvormi struktuuri kasutuselevõtul. Ühendriikide autoturul aga uuele platvormile ehitatud Priusest, C-HR-st ja Camryst konkurentsieelise saavutamiseks ei piisa. Tehaste reorganiseerimine TNGA-tootmisele võtab aega ja ressursse.

Muudatuste mõju ei ole nähtav üleöö, aga pikas perspektiivis on maailma suuruselt teine autotootja astumas õigeid samme. Akio Toyoda kinnitab, et tänavu jätkatakse möödunud aastal kinnitatud tegevuskavaga. Jätkatakse kulude kokkutõmbamist ja tegevuse tõhustamist.

Senisest rohkem tähelepanu saavad suuremad autod, lisaks vesinikautodele hakkab Toyota pöörama rõhku ka elektriautode arendamisele. Ka plaanitakse suurt investeeringut Toyota inseneride idufirmasse, mis tegeleb SkyDrive lendauto prototüüpimisega.

Investeeringute mahtu pole kavas vähendada: uute tehnoloogiate ja toodete arendamiseks kulutatakse tänavugi ligi 4% ettevõtte müügikäibest ehk umbes 8,5 miljardit eurot.  Akio Toyoda on veendunud, et tark investeerimine ning olemasoleva struktuuri tugevdamine toob Toyota ajutisest tormikeerisest tugevamana välja.

“Minu hinnangul räägivad meie majandusaasta tulemused selget keelt Toyota pühendumusest tulevikule. Me ei vaata lühiajalisi plaane vaid hindame tervikut,” ütleb Akido Toyoda veendunult. Ja tal on õigus: kõik, mis ei tapa, teeb tugevaks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Akio Toyoda kogub järjest tuntust oma lühikeste ja otsekoheste väljaütlemisega. Jaapanlastele omasest hillitsetusest midagi kaotamata sulgeb ta kiusliku kommenteerija suu enne kui see midagi rumalat öelda suudab.

Väljaandele USA Today Toyota majandustulemusi kommenteerides ütles president muuhulgas: ” Kuni tänaseni räägitakse, et Toyota autod on igavad ja neil puudub iseloom. Ja nüüd – kui te olete näinud ja sõitnud meie uute mudelitega – kes teist on valmis sama väitma? Meie kliendid hindavad Toyota kordumatut disaini ja suurepäraseid sõiduomadusi. Ja see pole sugugi kõik, sest me näeme, et ruumi arenemiseks on veel.”

Kui automaailmas valitaks aasta stand-up staari, tuleks vähemalt kaks tugevat kandidaati Jaapanist. Akio Toyoda kõrval on oma otsekoheste avaldustega pälvinud rohket tähelepanu ka Honda tegevjuht Takahiro Hachigo, kes möödunud aastal turundusinimesed inseneride töötoast lihtsalt välja viskas ja palus neil mitte oma peaga autosid ehitama hakata. Olgem ausad, tänu jaapanlastele on meil lootust!

Allikas: Reuters, Automotive News, USA Today. Tõlkis: Marika Johannson

Meedia: Toyota (SkyDrive). Loe Akio Toyoda kohta siit

 

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.