Reede, 29. märts 2024
Mida me elektriautolt tegelikult ootame? Seda, et saaks väga kiiresti sõita, nautida jõhkrat võimsust ja olla sealjuures läbinisti keskkonnasõber. Sest oluline on, kuidas see asi n ä i b. Ja näib, et maaim liigub õiges suunas, sest tänavuse Dakari ralli suutis lõpetada hispaanlaste ehitatud Acciona 100% Eco Powered elektriline maastikuvallutaja!

Samal ajal kui Peugeot võttis Dakaril kolmikvõidu ja meie lemmikleedulane Benediktas Vanagas pidi oma Toyota Hiluxi võistlusauto sidurivea tõttu katkestama sõidu juba kolmandal päeval, veeres päikesepaneelide kaudu universumilt sisemist jõudu ammutav Acciona 100% EcoPowered ainsa elektrisõidukina sel rallil vaikselt ikka edasi, finiši poole.

491 osaleva sõiduki hulgas oli Acciona 100% Eco Powered ainuke, mis ei kulutanud piiskagi kütust ega lasknud välja ainsatki molekuli CO2 alates ralli stardist Asunción’is Paraguays kuni finišini Buenos Aireses, Boliivias. Igati tubli tulemus Acciona!

Tõsi, auto finišeeris viimasena; Acciona 100% Eco Powered vahe eelviimase võistlejaga oli päris muljetavaldav, aga fakt kui selline – elektriauto Dakari ralli finišis, on väärt äramärkimist! Tänavune võistlus pakkus osalejatele päris ekstreemseid elamusi, kuues etapp jäetigi vahele, ka tuli teha sunnitud puhkepäevi tugevate vihmade ja kaasnenud mudalaviinide tõttu.

HISPAANIA IME

Ametlikult kannab sõiduk Acciona 100% EcoPowered nime ja on aastast 2012 tehtava teadus-ja arendustöö tulemus, mida juhib multidistsiplinaarne Hispaania taastuvenergia ja infrastruktuuriettevõtte ACCIONA Teadus- ja Arendus- ning Innovatsiooniosakond.

Acciona 100% EcoPowered on maailma jõuliseim elektriauto võimsusega 250kW – samaväärne 340 hobujõulise sisepõlemismootoriga – tänu innovatiivsele jõuülekandele, mis koosneb sünkroonsest elektrimootorist, kuuest statsionaarsest kiirlaetavast akust ja tugi-jõusüsteemiseadmetest, mida veab tippjõudlusega katusel asuv päikesepaneel võimsusega 100Wh (12V).

Sõiduk on algusest lõpuni ehitatud Hispaanias: see valmistati Vilanova del Vallés’is, väikeses linnas 30 km kaugusel Barcelonast. Autot täiustati lõppenud Dakari ralli jaoks keredisaini muudatuste, kergemate akude, kuuekäigulise järjestikuliste käikudega käigukastiga ja parendatud neljarattaveoga.

IKKA EDASI, VÕIDUKA LÕPUNI!

Acciona 100% Eco Powered elektrimaasturi jaoks sai otsustavaks võistluse selgroo murdmine, sest ralli kuuenda etapi ärajätmine ekstreemsete ilmaolude tõttu seadis korraks kahtluse alla eelseisvatel etappidel osalemise. Selleks hetkeks oli ralli katkestanud juba 20% alustanud võsitlejatest. 39. Dakari rallil katkestas autode võistlusklassis edasrassimise koguni 16 meeskonda.

EcoPowered jõudis legendaarse ralli poole peale pärast raja ühe raskeima osa läbimist, kõrguses 3500m üle merepinna ja õhutemperatuuridel, mis tipnesid 50ºC, ja viimase etapiga kaasnenud paduvihmad, milles vesi pööras ühe tiimi hooldusautodest kummuli, seda küll ilma vigastusi ning kahju tekitamata.

Hispaania tiimi piloot Ariel Jatón, tõdes La Paz’is (Boliivia), kus selgus, et 6. etapp on otsustatud ära jätta, et Acciona 100% Eco Powered on valmis ralli lõpuni sõitma. Selleks hetkeks oli auto läbinud nullemissiooniga juba rohkem kui 4000 kilomeetrit.

Ariel Jatón’i sõnul “algas Dakari ralli väga karmilt: kuumus Paraguays, muda Argentiinasse jõudes, seejärel paduvihm. Vesi ja elekter ei sobi väga hästi kokku, nii et meie aku ja süsteemi isolatsioon pandi proovile, aga masin läbis selle lippude lehvides!”

6. etapi arvelt taevast sadanud puhkepäev tuli tiimil ära kasutada viimaseks otsustavaks etapiks valmistudes. Ees seisis kahepäevane maraton ilma tugimeeskonnata, mis – nagu me nüüd teame – lõppes igati edukalt. 0-emissiooniga auto ei andnud alla! Kui on võetud eesmärk, läbida maailma kõige karmim offroad-ralli, siis tuleb see läbida ning jõuda finišisse!

Acciona 100% Eco Powered projekt püüab tõmmata tähelepanu keskkonnaprobleemidele: auto on ehitatud, kasutades võimalikult vähe taastumatuid ressursse ning see ammutab oma jõu taastuvatest energiaallikatest. Hispaanlased rõhuvad oma positsioonile võitluses kliimamuutustega. Acciona standardid on kooskõlas Pariisi kliimakonverentsil 195 riigi poolt allkirjastatud ja hiljuti jõustunud kokkuleppega.

DAKARI RALLI 2017

Esimest korda anti tänavu Dakari kõrberalli start Paraguayst. Euroopas, Aafrikas ning Lõuna-Ameerikas peetud ralli jaoks on see on järjekorras 29. alguspunktMaailma kõige kangemad auto-, veoki-, quadi- ja tsiklisõitjad alustasid 13 päeva kestvat võistlust 2. jaanuaril Paraguay pealinnast Asuncionist.

Kokku oli ette nähtud 12 kiiruskatset, millest kuues tänavu ekstreemsete ilmaolude tõttu vahele jäeti. Koguni kolm etappi olid pikemad kui 450 kilomeetrit ning kõrguste ja temperatuuride vahe oli muljetavaldav. Paraguayst liiguti Argentiinasse, seejärel Boliiviasse, tänavuse Dakari finišijoon tõmmati 14. jaanuaril Buenos Aireses. Algselt oli trassi pikkuseks planeeritud 9000 kilomeetrit.

Eestlastel läks tänavu eriti hästi: Malle-Moto klassis saavutas Toomas Triisa võidu, Mart Meeru tuli tublile kuuendale kohale.

Allikas ja meedia: Acciona Dakari Team, Dakar Team Estonia.
Skeemi adaptsioon: Toomas Vabamäe. Tõlge: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN