Reede, 19. aprill 2024
Mazda on laialt tuntud ja Eestiski omal ajal ülipopulaarne olnud Jaapani automark. Tänaseni oma peakorteriga Hiroshima prefektuuris paikneva autotootja ajalugu on aga oluliselt värvikam kui arvata oskame. Olgu alljärgnevalt kirja pandud tosin lahedat fakti, mida te enne tõenäoliselt ei teadnud.

Mazda Motor Corporation, lühidalt Mazda (jaapani keeles マツダ株式会社) on rahvusvahelise haardega autotootja, mille peakorter asub Fuchūs, Hiroshima prefektuuris. Viimasel ajal hoiab Jaapani autotootja end pildis mitmete innovaatiliste lahendustega.

Siinkohal ei ole jutuks üksnes imeline ja ajatu Kodo disain vaid uuenduslik jõuallikas Skyactive 3, mis peaks sisepõlemismootorite ajaloos keerama ette täiesti uue lehe.

Jaanuaris Tokyos toimunud tehnoloogiakonverentsil teatas ettevõtte jõuülekandetehnoloogia juht Mitsuo Hitomi, et ehitamisel oleva mootori 56%-soojusefektiivsuse koefitsent teeb sellest maailma esimese jõuallika, mille puhul enamus kütusest saadavast energiast muundatakse liikumiseks, mitte soojuskaoks või saasteks.

Millal me uut jõuallikat näha ja kogeda saame, pole veel teada ent tõenäoline on, et paari aasta jooksul see tootmisse jõuab.

Hiljuti teatasid Mazda, Toyota ja Denso, et panustavad ühiselt elektriautode tootmisse. Uued autod valmivad Toyota TNGA platvormile, mis on ehitatud, silmas pidades hübriid- ja elektriajamiga sõidukeid.

Toyota ja Mazda on aga leivad ühte kappi pannud märksa tõsisemal moel: mõlemad on omandanud osaluse teineteise ettevõttes ning alustanud 1,6 miljardit dollarit maksva tehase ehitamist Ameerika Ühendriikidesse.

Uues tehases toodetakse edaspidi 300 000 autot aastas: praegune plaan näeb ette populaarse Corolla ja linnamaasturite tootmise. Uus tehas annab tööd rohkem kui 4 000 inimesele ning see peaks valmima 2021. aastal.

Mõlema Jaapani autotootja jaoks on tegu märgilise otsusega ent kas asjast asja saab, selgub siis kui tootmine on käivitunud. Ootamatuid takistusi võib tulla Ühendriikide võimuladvikust, kus president omasoodu seadusi teeb, ja neid siis jälle kõrvale jätab. Üks on selge – tulevik on selle Jaapani autotootja jaoks igal juhul väga põnev.

12 LAHEDAT FAKTI MAZDA KOHTA

1. Le Mans, tõepoolest!
Mazda oli kõige esimene Jaapani autotootja, kes tuli Le Mansi 24 tunni võidusõidu võitjaks. Võidu tõi 1991. aastal jaapanlastele rootormootoriga 787B.

2. Need erilised rootormootorid 
Mazda hakkas rootormootoreid kasutama pärast Teist maailmasõda – eesmärgiks oli eristuda teistest autotootjatest. Täna on see ainus autotootja, mis tegeleb rootormootoriga sõidukite masstootmisega.

3. Veinipudeli korkidest autodeni
Mazda asutajaks oli leidlik Jujiro Matsuda, kes alustas korgitootmisettevõttega, mis hiljem muudeti hoopis autotööstuseks.

4. CX-3 sai valmis vaid 13 kuuga
Enamasti läheb uue mudeli ideest teostuseni 2 – 3 aastat, aga kompaktklassi krossover CX-3 sai valmis kõigest 13 kuuga. Autost kujunes üleilmne müügihitt, sest kes ei tahaks sõita suurepärase maasturilaadse autoga!

5. Maailma müüduim kahekohaline rotster
Mazda tootevalikus on maailmas läbi aegade kõige rohkem müüdud kahekohaline rotster. Ja see on muidugi MX-5 Miata, mida on toodetud alates 1989. aastast peaaegu 1 miljon eksemplari.

6. MX-5 Miata disainis autoajakirjanik
Endine autoajakirjanik Bob Hall visandas esimesed MX-5 Miata joonised enne Mazdasse tööle asumist. Mazda alustas selle mudeli arendamist 1980-aastate keskel kohe pärast seda, kui Hall sinna palgale võeti.

7. Suurepärane väikeauto
GLC oli Mazda esimene edukas mudel Ameerika Ühendriikide turul. Mujal müüdi seda mudelitähisega 323 või Familia, Ühendriikides aga ristiti sõiduk nimetusega GLC, sest turundajate arvates ei oleks ameeriklastele numbrikombinatsioon meeltmööda olnud. GLC oli aga lühend sõnadest Great Little Car ehk suurepärane väikeauto.

8. Ka Jaapani turul täiesti omamoodi tootja
Kui kõigi teiste suuremate Jaapani autotootjate peakorterid on Tokyos, siis Mazda paikneb hoopiski Hiroshimas.

9. ‘Zoom Zoom’
Mazda slogan “zoom zoom” võeti esmakordselt kasutusele aastal 2000, tegemist oli Mazda Tribute’i reklaamiga USA turul.

10. Hiroshima peakontor elas üle ka aatompommi
Hiroshima linn sai tohutuid purustusi 6. augustil 1945, kuid Mazda peakorter aatompommirünnakus kannatada ei saanud tänu oma asukohale Ogonzani mäe külje all.

11. Relvad Jaapani armeele
Mazda tootis 1930- ja 1940-aastatel tööriistu ning oli kuulus oma inseneritöö poolest. Seetõttu pälviski ettevõte au toota Teise maailmasõja ajal Jaapani armee tarbeks relvi.

12. Üks viimaseid iseseisvaid autotootjaid
Järjest enam toimub autotööstuses ühinemisi ja ülevõtmisi, kuid Mazda on seni ise hakkama saanud. Täna on Mazda üks viimaseid iseseisvaid autotootjaid ja töötab jätkuvalt ka väga kasumlikult.

* Septembri alguses jõuab Eestisse vinge värskenduskuuri läbinud Mazda6. Seniks aga võivad huvilised läbi vaadata maaletooja kampaaniahinnakirja. Just praegu on saadaval hulk väga häid laoautosid veel paremate hindadega. 

Materjalide põhjal Lena Murd. Kaanepilt: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN