Volvo on kuu aja jooksul teinud kaks tähelepanuväärset avaldust, milles annab teada tootmise alustamisest Hiinas ja Indias. Aastal 2019 käivitub Hiinas Luqiao tehases täiselektriliste sõiduautode tootmisliin. Indiast, Bangalore tehasest aga jõuavad juba tänavu ostjateni esimesed XC90 noobelmaasturid.

Kui Hiinas räägitakse Volvost ikka kui Rootsi parimast automargist ning kõik seal toodetud Volvod on “Rootsi autod”, siis Indias on lugu teine – tahetakse küll Volvot, aga “Made in India”, et oleks kindel, auto sobib kohalike oludega.

Eurooplased on tõenäoliselt ammu harjunud, et nende autodest osa toodetakse kuskil mujal, silt “Made in China” neid ei heiduta: tähtis on kvaliteet ja normaalsed ülalpidamiskulud. Võrreldes Hiina või Indiaga on Euroopa esialgu Volvo jaoks veel suur, tulevikus võrdsustuv turg, sest kaks eelnimetatut liiguvad üsna kosmilises kasvutrendis.

HIINA, ELEKTRIAUTODE TÕOTATUD MAA

Hiinlaste omanduses olevasse Geely kontserni kuuluva Volvo jaoks on Hiina olnud juba mõnda aega oluline tootearenduse koht ning suurima potentsiaaliga sihtturg. Volvol on Hiinas kolm tehast: Daqingis valmistatakse 90 seeria sõidukeid Chengdus 60 seeriat ning Luqiao on spetsialiseerunud CMA platvormil valmivatele kompaktautodele, sh. uuele 40 seeriale ja elektriautodele.

Otsus, keskenduda Hiinas elektriautode tootmisele on loogiline, sest sealne särtsusõidukite turg on maailma suurim ja kõige kiiremini arenev: suur osa sisepõlemismootoritega seotud lastehaigustest jääb hiinlastel põdemata karmide keskkonnanõuete tõttu.

Jõudsalt paisuv keskklass peab võimalusel istuma kohe hübriidi või elektriauto rooli, sarnaselt kunagisele ühe lapse poliitikale on Hiina suurlinnades ka eriti karmid reeglid sõidukitele: sa kas sõidad heitmevabalt või ei sõida üldse.

Volvo on lubanud ambitsioonikat hübriidajamiga ja elektriautode programmi: aastaks 2025 peab müüdud olema 1 miljon keskkonnasõbralikku sõidukit. Rõhk on sõnal “müüdud”, toota oskab igaüks, miljon maha müüa on väljakutse. Aega on umbes 7 aastat. Hiina on oluline turg!

Kui CMA platvormil kompaktsed elektriautod jõuavad müügile juba 2019. aastal, siis suuremale SPA-moodulile särtsukat alles projekteeritakse. Aga see tuleb. Suure tõenäosusega samuti Hiinast. Ka saavad kõik mudelid pistikhübriid-versiooni.

INDIAS KAASATAKSE KOHALIKUD TAIBUD

India on Hiinaga võrreldes seni olnud suhteliselt marginaalne sihtturg, aga lähiaastate kasvuprognoos on võimas ning võidab see, kes on kohapeal paindlikult toimetamas. Möödunud aastal kasvatas Volvo oma osakaalu noobelautode segmendis viie protsendini, aastaks 2020 tahetakse jõuda selleni, et iga kümnes Indias müüdud auto oleks Volvo.

Numbrites on see soov oluliselt ilmekam: kui aastal 2016 müüs Volvo Indias 1400 noobelsõidukit ning kasvatas võrreldes 2015. aastaga müüki 24%, 2017. aastal on juba esimese nelja kuuga müüginumbrid koguni 35% eelmise aasta omadest paremad, siis aastal 2020 peaksid hindud müügisaalidest välja veeretama umbes 25 000 Volvot.

Selle eesmärgi saavutamiseks käivitab Volvo tänavu India lõunaosas, Bangalore tehases XC90 noobelmaasturi tootmise. Samalt koosteliinilt hakkavad tulevikus veerema ka teised SPA platvormil põhinevad mudelid.

Algatuse taga on India valitsuse surve, kaasata kohalikke insenere ja kasutada ära nende potentsiaali. Oluline sealjuures, et autod saaksid juurde kvaliteedimärgi “Made in India”.

Håkan Samuelsson, praegune Volvo kõige kõvem mees ütleb, et tootmise alustamine Indias on Rootsi autotootja jaoks oluline: “Mul on rõõm teatada, et oleme võimelised juba tänavu tootma “Made in India” autosid. Tootmise alustamine Indias on Volvole tähtis samm, sest meie eesmärk on kavatada oma müüginumbreid sellel kiiresti areneval turul ning kahekordistada lähiaastatel oma osakaalu noobelautode segmendis.”

ACCELERISTA KOMM Ametlikel andmetel müüdi 2016. aastal Indias veidi üle veerand miljoni uue auto ning see number kalpsab tõenäoliselt eelnevate aastate eeskujul jõuliste hüpetega kosmose suunas. Seega ei pruugi Volvo 25 000 ühikut aastas olla sugugi utoopiline arvutus.

2016. aastal lõi kompanii järjekordse müügirekordi, müües kogu maailmas 534 332 Volvot – seda on 6,2% rohkem kui 2015. aastal. Populaarseim mudel oligi noobelmaastur XC90, mida müüdi kokku 161 092 tükki.

Riikidest parima tulemuse tegi Hiina 90 930 autoga, kasvades ligi 12% 2015. aastaga võrreldes. Lääne-Euroopas kokku müüdi 206 144 Volvot, Ühendriikides 82 726 Volvot. India 25 000 aastaks 2020 tundub selles kontekstis üsna olematu prognoosina… Võimalik, et peagi kuuleme uudiseid Bangalore edu tuules järgmise tehase avamisest Indias.

Allikas ja meedia: Volvo

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.