Neljapäev, 25. aprill 2024
Toyota on nähtavasti võtnud sihiks ühendada eestlased, lätlased ja leedulased moodsasse Balti ketti, tõustes ka tänavu märtsis Baltimaade kõige müüdumaks automargiks. Võrreldes 2016. aastaga on Toyotade müük kasvanud koguni 35,1%. Populaarseimad mudelid on Auris ja Corolla, linnamaasturite segmendis on liider Toyota RAV4.

Toyota oli märtsis Baltimaades kõige edukam automark, mida müüdi 1058 sõidukit ehk rohkem kui ühtegi teist automarki. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes suurenes müük 35,1% ehk 275 sõiduki võrra. Samuti suurendas jaapani autotootja oma turuosa 15,6%-ni, mis teeb Toyotast kõige rohkem eelistatud automargi Baltimaades.

Toyotade registreerimiste arv suurenes märtsis kõigis kolmes Balti riigis, kõige kiiremini on müük kasvanud Leedus ja Lätis, neile järgneb Eesti. Arvuliselt kõige rohkem Toyotasid müüdi märtsikuus Eestis, kokku 457 autot, mis on eelmise aastaga võrreldes 28% rohkem. Jaapani autotootja turuosa suurenes 2,3% võrra, mille tulemusena on see Eestis nüüd 16,6%.

Ka erakliendid eelistavad autot valides just jaapani autotootja mudeleid, Toyotale läks märtsi turuosast natuke rohkem kui viiendik eraisikute sõiduautode kogumüügist ehk 22%.

Kõigis kolmes riigis oli keskmise suurusega autode hulgas kõige edukam mudel Auris, saavutades Eestis 15,2% turuosa. Aurisele järgnes Corolla, seega olid need kaks Toyota sõidukit Eestis kõige populaarsemad mudelid C-segmendis. Rohkem kui 40% Auristest osteti Eestis hübriidversioonidena.

D-klassi linnamaasturite seas on RAV4 kindlal juhtpositsioonil ja selle müük moodustab oma segmendis veerandi. Kuigi auto on saadaval kolme eri jõallikaga, on just hübriidajamiga versioon kiiresti klientide poolehoiu võitnud – 42% klientidest valis  hübriidmudeli.

Toyotal on tööstuse suurim hübriidsõidukite valik, kuhu kuulub 7 hübriidmudelit, ning Toyota on jätkuvalt pühendunud veelgi paremate ja väiksema keskkonnamõjuga autode pakkumisele.

Maailma teedel sõidab juba 10 miljonit Toyota hübriidi. Arvestuste kohaselt on tänu neile autodele õhku jäänud paiskamata 77 miljonit tonni kasvuhoonegaase.

Allikas ja meedia: tootja

KOMMENTEERI SIIN