Toyota uus C-HR kompaktmaastur on tootmisküps ja seda esitletakse Genfi autonäitusel 1. märtsil. C-HR on vastus tänaste autoostjate ootustele: kompaktne, mugav ja keskkonnasõbralik hübriidmootoriga sõiduk, millega võib sõita linnas ja maal ning mille futuristlik välimus murrab senise arusaama krossoverist kui konservatiivsest tarbesõidukist.

2016. aastal jätkub autotööstuses krossoverite buum. Kogu maailmas lähevad kõikjalsõitjad hästi kaubaks, eriti rohkelt nõutakse kompaktmaastureid. Inimestele meeldib kõrgem sõiduasend ja hea ülevaade liikluses toimuvast ning võimalus, sõita autoga ka seal, kus sile asfalt otsa saab.

Kandilised, ebamääraselt konservatiivse joonega SUV-d hakkavad tasapisi oma populaarsust kaotama. Peale on kasvamas uus autokasutajate põlvkond, kelle nõudmised neljarattalisele erinevad oluliselt harjumuspärasest. Lisaks praktilisusele peab auto olema ka lõbus, eristuv. Nii võtavadki tootjad üks teise järel ette eksperimente ja püüavad biiti tabada, üritades luua midagi “poppi ja noortepärast.”

Toyota esitles C-HR viieukselist ideeautot esmakordselt 2015. aastal, Los Angelese autonäitusel. Tookord oli tootjal kindel plaan, tuua ulmelise välimusega kompaktmaastur Scioni märgi all turule vaid Ameerika Ühendriikides. Tänaseks on Scion ajalugu, C-HR ideeauto saanud kõvasti positiivset tagasisidet ning tootja on otsustanud hakata autot tootma Toyota nime all ning müüma seda ka Euroopas.

“Toyota on C-HR näol loonud täiesti fantastilise sõiduki, millega siseneda krossoverite C-segmenti. Kohe alguses toomegi turule vaid hübriidversiooni.” räägib Johan van Zyl, Toyota Motor Europe president ja tegevjuht. Ta lisab, et Euroopa turule hakatakse C-HR kompaktmaastureid tootma Toyota Sakarya tehases, Türgis, kõrvuti Corolla ja Versoga.

Toyota jaoks on C-HR kaheksas Euroopas toodetav mudel. Enne C-HRi on Toyota Euroopa tehaste liinidelt maha veerenud Avensis, Auris, Yaris, AYGO, Camry, Corolla ja Verso. Ikka selleks, et olla oma lõppostjale lähemal ning hoida kokku mõttetuid transpordikulusid.

Viieukselise C-HR futuristlik välimus on Toyota uue disainisuuna kvintessents. Fotojahtijate silma ette jäänud C-HR testsõidukid on olnud nii kõva plaastrikorraga kaetud, et kamuflaaži all võiks end vabalt peita ka kaelkirjak.

Johan van Zyl kinnitab, et Genfis esitletav tootmisküps C-HR ei erine oluliselt juba nähtud ideeautost. Tundub, et autotööstuses hakkab murduma igavate, ühesuguste, väljapaistmatute sõidukite ülemvõim ning tootjad julgevad luua sõidukeid, mis eristuvad.

Toyota C-HR tuleb konkureerima selliste kompaktklassi väikemaasturitega nagu Honda HR-V, Jeep Renegade, ilmselt ka nõks väiksema Nissan Juke’ga. Siinkohal on Toyotal olemas originaalne müügiargument – hübriidmootor. C-HR hübriidmootoreid hakatakse valmistama Toyota Euroopa tehastes – Deeside’s Walesis ja tõenäoliselt ka Brüsselis.

Toyota C-HR ideeauto[dropcap]TÜRKLASTE VÕIT[/dropcap]Sakarya tehase jaoks on tegu märgilise sündmusega: C-HR on esimene hübriidsõiduk, mida tehases tootma hakatakse. Euroopas tervikuna on see järjekorras kolmas Toyota Motor Manufacturing tehas, kus hübriidsõidukeid toodetakse – Aurise hübriide pannakse kokku Burnastonis, Debryshires Inglismaal ning hübriidseid Yariseid Prantsusmaal.

Sakarya tehases on siiani toodetud Toyota Corolla ja Verso mudeleid. Uue mudeli lisandumine tõstab tehase aastatoodangu mahu 150 000 pealt 280 000 sõidukini.

Loomulikult sõltub aastatoodangu kasv uue kompaktmaasturi nõudlusest, aga võimekus, toota aastas 100 000 ja rohkem futumaasturit, on tehasel olemas. C-HR tootmine lisab kuni 1000 töökohta ning Toyota investeerib tootmisse ligikaudu 350 miljonit eurot. Kumulatiivne investeering on ligi 1.7 miljarit eurot. Esimesed autod peaksid ostjateni jõudma 2016. aasta sügisel.

Euroopas toodetud uudsed kompaktmaasturid leiavad oma turu Euroopa Liidus ja väljaspool liitu: “Ma olen väga rõõmus, et saan teatada meie tootmise laienemisest Euroopas,” ütleb Johan van Zyl.

“Krossoverite turg õitseb ja kasvutrend jätkub nii Euroopas kui mujal maailmas. Hübriidmootoriga C-HR on suurepärane algus meie plaanidele, edendada keskkonnasäästlikku tootmispoliitikat. Usaldan meie meeskonda, kes töötab Türgis ja Ühendkuningriigis; nende oskusi ja mõtteviisi – üheskoos loome silmapaistvaid sõidukeid.”

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]See, mis täna tundub futuristlik ja veidi võõrastav, on homme uus normaalsus. Kui vaadata autotööstuse üldisi trende, siis liigub sõidukite kujustus üha piiripealsemaid ja ootamatumaid radu. Põhjus on lihtne – tänapäevased autod on juba pikka aega nii sõidetavad, turvalised ja mugavad, et üksteisest eristuda on järjest raskem.

Ka autoajakirjanikud, kelle roll on sõidukeid hinnata, kurdavad, et töö läheb üha keerulisemaks, kuna autod muutuvad järjest sarnasemaks. Nii tuleb tervitada iga sammu teel konservatiivse igavuse murdmisel ning ootamatult laheda välimusega sõidukite tootmissepaiskamisel – see toob elevust!

Toyotale muidugi pikk pai selle eest, et nad esimesena toovad C-HR-i müüki hübriidsena. Üks puhta elektriline variant võiks ju ka olla… kunagi, tulevikus. Aga kõigepealt  – mõõdud, sooritusvõime, hind – ja siis sõidame ja räägime edasi!

Allikas ja meedia: Toyota rahvusvaheline pressiruum

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.