Teisipäev, 23. aprill 2024
Alles väidetava võimsusprobleemiga Norras huviorbiiti sattunud Tesla on Consumer Reportsi hinnangul problemaatiline ka vastupidavuse seisukohalt. Algselt väga hea hinde saanud Model S-l on ostusoovituse mõistes siiski liiga palju vigu.

Tesla Model S sedaan sai Consumer Reports’i testides kõrgeid hindeid nii dünaamika kui nö elukvaliteedi vallas, ning selle energiatarbimine oli võrreldav kütusekuluga 3,4 l/100 km (P85D mudeli puhul isegi 3,2 l/100 km). See oli kõige parem auto, mida Consumer Reports on testinud. Kuid selle eeldatav vastupidavus on eraldi teema.

Osana nende iga-aastasest autode vastupidavuse uuringust sai Consumer Reports umbes 1400 vastust Model S omanikelt, kes tõid välja terve hulga detailseid ja keerukaid probleeme. Selle põhjal eeldatakse, et Tesla üldine problemaatilisuse tase on keskmisest kõrgem. Võrreldes Model S eelmise aasta “keskmise” hinnanguga on see tagasilangus, ning samuti tähendab see seda, et Model S ei saa Consumer Reports’i ostusoovitust (ostusoovituse saamiseks peab sõiduk läbima ranged testid ning vastama vastupidavus- ja turvastandarditele, sealhulgas olema keskmiselt või üle keskmise vastupidav).

Põhilised probleemid puudutasid käiguosa, elektrilist lisavarustust, laadimisvarustust, iPadilaadset keskkonsooli, ning kere ja katuseluugi kriuksumist, logisemist ja lekkimist. 2015. aasta mudel oli mõnes vallas ka oma eelkäijast kehvem – kliimaseade, juhtimis- ja vedrustussüsteemid. Autode vananedes on sagenenud ka kaebused ajami osas – täpsemalt 2013. aasta mudeli puhul, mis oli ka esimene terve mudeliaasta. Õnneks kuulub enamik neist probleemidest Tesla 4-aastase/50 000 miili garantii (ja 8-aastase/piiramata läbisõidu aku ja ajami garantii) alla, nii et reeglina parandatakse need omanikele tasuta.

Üldiselt tunduvad kriginad ja loginad olema kõige sagedasemad kaebused. Kuid nagu üks uuringule vastanutest kommenteeris, on auto ise sõites niivõrd vaikne, et väikesed kriginad ja loginad, mida bensiinimootoriga autos kuulda poleks, muutuvad väga tüütuks.

Nimekirjas on ka probleeme, mille lahendamine võiks garantii lõppedes kulukaks kujuneda. Uuringu tulemused näitavad, et Tesla vahetab tihti autode elektrimootoreid. Pidurikettad kipuvad kõveraks minema ja uste lingid “unustavad” juhi ilmudes ustest välja ilmuda. Need automaatselt sissetõmbuvad lingid on Tesla autode signatuurelemendid, kuid kui need ei tööta, ei ole võimalik autosse sisse saada. See viga oli ka Consumer Reportsi testiautol. Probleeme oli ka mittetöötavate kojameestega, akujahutuse pumpade lekkimisega, halvastiistuvate pagasiruumi luukidega ja rataste kokku-lahkujooksudega.

Tesla Model S

Kas Tesla moodne elektriauto tehnoloogia põhjustab vastupidavusprobleeme? Nissani elektri-Leaf on mitu aastat olnud üle keskmise ja sel aastal keskmine. Kuid Tesla on märksa sportlikum ja kõrgtehnoloogilisem sõiduk, mille sõiduulatus on Leafi omast üle kahe korra suurem. Lisaks ei olnud Tesla ainuke sportlik auto, mille vastupidavus jäi alla keskmise. Sama juhtus BMW X5, BMW 5. seeria ja Chevrolet Corvette’iga.

Kui autotootjad võtavad kasutusele uue tehnoloogia, kahjustab see tihti sõiduki vastupidavust. Tesla ei ole uut tüüpi sportlike, suure sõiduulatusega elektriautode ainuke lipulaev, kuid sel aastal uuendati muuhulgas ka näiteks nelikveo koosteliini. Seega ei ole probleemide tekkimine üllatav.

Probleemidele vaatamata on Tesla omanikud oma autoga siiski väga rahul – 97 protsenti ütles, et nad ostaksid kindlasti oma auto uuesti. Tesla on vigaseid mootoreid, diferentsiaale, pidureid ja infosüsteeme vahetanud minimaalse vaevaga omanikele. Ja Tesla keskendumine klienditeenindusele on andnud tulemusi. Peaaegu kõik uuringus osalenud tõid välja Tesla kiire vastuse ja remondiaja vaatamata traditsioonilise esindustevõrgu puudumisele. Lisaks on Tesla varajastele omanikele pakkunud tehasegarantii raames erinevate probleemide lahendamist.

Tesla kõneisik kommenteeris seda, öeldes, et Tesla tarkvara, mis suudab probleemid varakult tuvastada, võimaldab neil ka diagnoosida ja parandada suure osa vigu isegi teenindusse tulemata ning riistvara paranduse puhul on kliendi mugavus ja rahulolu äärmiselt oluline.

Tõsine probleem võib aga olla ees, kui Tesla paigutab 127 000 dollarit maksvast P85D-st pärit tehnoloogia 35 000 dollarit maksvasse Model 3, mis peaks juhtuma umbes 2 aasta pärast. Muret valmistavad võimalikud kulud kliendile pärast nende Model S garantii lõppu.

Lisaks on üks asi müüa 20 000 veidrat, probleemset autot aastas rikastele inimestele, kellel on tõenäoliselt vähemalt üks varuauto. Teine asi on Tesla ootuste kohaselt müüa 2020. aastaks 200 000 Model 3 inimestele, kellel ei pruugi olla luksust jääda nii andestavaks.

Allikas: Consumer Reports

2 kommentaari

  1. blank

    Igaks juhuks mainin ära, et Tesla annab oma auto akule ja jõuülekandele ka ülipika garantii – kaheksa aastat ilma läbisõidu piiranguta. Need mõned väikesed vead võib nõnda uuele autotootjale andeks ka anda. Juba on näha ka, et uuemad Model S’id on oluliselt parema kvaliteediga.

    • blank

      See garantii on meil ära ka mainitud, ja Teslaomanikud ongi siiamaani väga andestavad olnud. Samas tuli ju välja, et 2015. aasta mudel oli mõnes vallas eelkäijast kehvemgi?

KOMMENTEERI SIIN