Meie põhjanaabritel on üks hästi hoitud saladus! Kui paljud teist teadsid, et soomlased arendavad väikest, linnaliiklusse sobivat elektriautot ning nende ambitsioon on vallutada Euroopa suurlinnad juba 2016. aastal?

2011. aastal asutasid soomlased ettevõtte Snuger OÜ. Samal aastal alustati ka esimese Snuger elektriauto protototüübi väljatöötamist. Snugeri nimi on tõenäoliselt tuletatud ingliskeelsest sõnastüvest “snug” ja tähendab eesti keeles “kallistama” või “keha järgi valmistatud”. Snugeri tunnuslause “mida väiksem, seda parem” viitab tõenäoliselt just sellele, et pisike linnaauto järgib sõitjate vajadusi. Projekti kallal töötab hetkel kümmekond inimest.

Snuger loojang

Valminud on esimene prototüüp Snuger Variant 3 model B, mis vastab kehtivatele standarditele ning on kõikjal Euroopa riikides juba ka heakskiidu saanud. Juba tänavu loodetakse jõuda ka reaalse tootmiseni. Snugeri loojate peamiseks eesmärgiks on leevendada suurlinnade ummikuid, pakkudes elektrisõidukit, millega saab keskkonnasäästlikult läbida lühikesi vahemaid.

Snuger on alla 3-meetri pikkune sõiduk, mis oma väljanägemiselt meenutab pigem mopeedautot. Välimus on eksitav, Snugeri kere on metallist, mitte plastikust, auto tühimass on 549 kg ning selle jõuallikaks on 10-kilovatine elektrimootor. Tootja annab sõiduki tippkiiruseks kuni 100 km/h ja sõiduraadiuseks 180-200 km ühe laadimiskorraga. Üks laadimiskord tavalisest seinapistikust võtab aega 6-8 tundi.

Snugeri loojatel on silme ees ambitsioonikas siht, kasvada Euroopas tunnustatud elektriautode tootjaks. 2016. aastal tahab Snuger  Euroopa suuremates pealinnades oma elektriautode müügiga alustada. Model B-d toodetakse Soomes, Vantaa linnas. Juba on teada ka autokese hind-  Soomes algab see 22 978 eurost. Kui kohalikud maksud maha arvutada, peaks Snugeri hind olema umbes 19 900 eurot.

Siiani on soomlased oma arendust oskuslikult varjanud ning suurt meediatähelepanu ei ole Snuger senini saanud. Samas ei saa tegijaid salatsemises süüdistada- tasahilju on autosid katsetatud ning alles äsja näidati Snuger Variant 3 Model B-d ka elekrtiautode pop-up üritusel Soomes. Nüüd on projekti arendus sealmaal, et plaanide teostumiseks oleks vaja investoreid.

Snuger

 

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Tänasel päeval püüab iga endast lugupidav autotootja tulla turule mõne omaloodud “särtsukaga”, olgu selleks siis elektriauto või pistikhübriid. Elektriautodele nähakse kohta just suurlinnade liikluses, kus nad aitavad leevendada saasteprobleemi.

Särtsukate laiema leviku üheks takistuseks on olnud tootmisprotsessi kallidus ning sellest tulenevalt ka kallis müügihind. Snuger tundub olevat valinud tee, toota väiksem ja kergem auto ning seeläbi optimeerida ka lõpphinda. Ostja jaoks on määrav ka elektriautodega kaasnev soodustuste pakett: Põhjamaad teevad elektriautoga sõitjatele maksusoodustusi, neile võimaldatakse tasuta parkimist, bussiradadel sõitmist jms.

Veel üks asjaolu tundub rääkivat Snugeri kasuks: nimelt ei vaja see auto laadimiseks eraldi võrku ega pistikute süsteemi. Kui ühe kodulaadimise korraga on võimalik tõepoolest kuni 200 km maha sõita, tähendab see, et linnasõitude puhul piisab ühest laadimisest kahe päeva jooksul.

Igal juhul hoiame Snugeri hästi hoitud saladusel silma peal ja soovime omalt poolt soomlastele palju edu pisikese särtslooma arendamisel!

Loe lisaks Snugeri kodulehelt (tõsi, seegi on vaid soome keeles, et saladust hoida…)

Allikas ja pildid: Snuger

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.