blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

“Šniva” ehk Chevrolet’ Niva uus põlvkond tulekul, Lada 4×4 jätkab vanaviisi4 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
2002. aastal alustati Togliatti tehases Chevrolet’ Niva (Šniva) tootmist. Ligi 15 aastat on mudel püsinud peaaegu muutumatuna. Nüüd on venelased jõudnud otsusele, et on aeg tootmisliinile tõsta uus, moodsam Šniva, mis suudaks võistelda kaasaegsete maasturitega.

Niva – nimeliste autodega on paras segadus, õnneks mitte Venemaal: seal toodetakse Chevrolet Niva – nimelist autot ning Lada 4×4 mudelit.

Mõlemad põhinevad tänavu oma 40-t sünnipäeva tähistaval VAZ 2121-l Nival, mis omal ajal müügile jõudes tegi revolutsiooni, mille kaja saadab meid linnamaasturite buumi ja nimesegadusena siiani.

Chevrolet’ Niva maasturit, mis Venemaal on rahvasuus saanud mugava nime Šniva, toodetakse General Motorsi ja AvtoVAZ ühisettevõttele kuuluvas Togliatti tehases. Tootjad on osakud võrdselt ära jaganud, mõlemale kuulub pool ettevõttest ning piltlikult ka pool Šnivast, sest see auto ongi jäänud firma peamiseks tooteks.

Vahepeal korraks proovitud Opel Astra koostetööst loobuti õige pea ning jäädi pidama üksnes Chevrolet Niva tootmise juurde. Ligi 30 tuhat ostjat aastas ning suhteliselt konkurentsivaba toimetamine annab selle luksuse, ehitada ainult ühte mudelit.

Chevrolet Niva peamiseks konkurendiks Vene autoturul pole sugugi mitte Hyundai ja Kia mudelid, vaid hoopis meilegi hästi tuntud Dacia Duster.

Siiski pole viimasel maastikule sattudes Niva vastu mingeid šansse, sest keskdiferentsiaali mehaanilise blokeerimise võimalus annab Chevrolet’le mudas ja poris selge eelise. Samas on Šniva linnaliikluses janusem.

AJASTU MÄRK, “VAIGISTATAV” NELIKVEDU SUNNIB MÕTTEVIISI MUUTMA

Baseerudes jätkuvalt aastal 1977 esitletud VAZ-2121 mudelil (õigupoolest VAZ-2123 mudelil), veavad Chevrolet Niva puhul pidevalt kõik neli ratast ning veojõudu välja lülitada nii nagu enamikel tänapäevastel krossoveritel ja linnamaasturitel, pole võimalik.

Võrdluseks: Eesti turul enamlevinud autodest on teadupärast üksnes Subarul pidev nelikvedu, kuigi selle realiseerimise tehniline lahendus Niva omast pisut erineb.

Aga võimalus üht silda veojõust eraldada on ajastu märk ning kütusekulu numbrid on hakanud huvitama ka traditsiooniliselt odava bensiinihinnaga harjunud venemaalasi. Pole ime, eelmisel aastl tõusis Venemaal bensiini- ja diiselkütuse aktsiis mitukümmend protsenti, selle aasta algusest kergitati tsentraalselt ka Šniva jaehindu.

15 AASTAT ÜHTEMOODI, AITAB KAH!

Esimese põlvkonna Chevrolet Niva tootmine sai Togliattis hoo sisse 2002 aastal ning auto on sellest saadik suutnud võita endale vastupidava ning kehvi teid mitte kartva sõiduki maine.

Samas on mudel ligi viieteistkümne tootmisaasta jooksul saanud vaid üksikuid väliseid uuendusi ning selle seeriaga hakkab asi ühele poole saama. Juba lähiajal asub tootmisliinile uus, palju moodsam auto, mis samas peaks säilitama oma eelkäija kõik parimad omadused.

Esmakordselt esitleti ideeautot Šniva-2 Moskva autonäitusel 27. augustil 2014, Niva II nime all ning uue mudeli seeriatootmine pidi plaanide kohaselt algama juba 2015 aastal.

Tänavu jaanuaris kinnitaski Minpromtorg (Vene Föderatsiooni tööstuse ja kaubanduse ministeerium) riikliku garantii praegu Šnivat tootvale GM-AvtoVAZile. Selle eesmärgiks oli tagada põhjalikult uuendatud teise põlvkonna Chevrolet Niva tootmisse juurutamine.

Kogu projekti maksumus on 21,57 miljardit rubla (umbes 336 miljonit eurot) ning sellest summast suudab GM-AvtoVAZ panustada omavahenditest alla kolmandiku, ülejäänud projekti elluviimiseks on vaja kaasata võõrkapitali, föderaalsed vahendid garanteerivad sellest umbes poole.

Ja kuigi lõplikust otsusest on veel mõni allkiri puudu, siis finantsilised probleemid tunduvad olevat lahendatud ning projektile Šniva-2 on antud täiskäik edasi.

Kava kohaselt peaks uue Chevrolet Niva tootmine ära tasuma end juba kuue aastaga ning projekti elluviimine looma ühtlasi 800 uut töökohta. Ühtlasi viiakse lõpule täiesti uue autokeresid valmistava tehase ehitus, mis külmutati peaaegu valminuna ligi kaks aastat tagasi.

Esimesed uued, juba teise põlvkonna Šnivad peaksid seeriatootmise raames konveierilt maha veerema 2019 aasta alguses…seda muidugi ainult juhul, kui kõik läheb plaani kohaselt.

ŠNIVA, TULE, NÄE JA VÕIDA!

Teise põlvkonna Chevrolet Nivalt oodatakse Venemaal maasturite ja krossoverite turuosa võtmist vähemalt 6% ulatuses. Sama palju loodetakse kasvatada ka ekspordimahtu, kui aus olla, üleliia ebareaalne see plaan ei tundugi.

Uue auto muudavad atraktiivseks näiteks lisavarustusse kuuluvad karterikaitse ja esitulesid kaitsev võre, vints ning palju muud, mis teevad selle auto jahi- ja kalameestele tõeliselt ahvatlusväärseks.

Samas on tulevikus kavas ka üksnes esiveoline mudel – krossoverite vaimustus on jõudnud ka Venemaale ning Lada X-Ray ootab pikisilmi kodumaist konkurenti. Kaua sa ikka Daciaga rinda pistad!

LADA 4X4 EHK… “PÄRIS” NIVA JÄTKAB VANAVIISI

Šnivaga on nüüd asi selge. Chevrolet Niva saab loodetavalt peagi uue põlvkonna, Lada 4X4 aga, meil tuntud kui Lada Niva või VAZ-2121, jätkab ikka juba 40-aastasena vanaviisi üksnes kosmeetiliste muudatustega. Milleks muuta töötavat asja, eriti kui tegu on ikooniga, mida isegi sakslased ostaksid

Nivast, nõukogude autotööstuse ühest ikoonist ning kogu automaailma muutnud revolutsioonilisest mudelist, mille patriotismituhinas ostis endale isegi president Putin, kirjutab Accelerista kunagi tulevikus pikemalt ja põhjalikumalt, sest auto on seda väärt.

ACCELERISTA KOMM Ootame põnevusega uusi arenguid Togliattist. 40 aastat tagasi esitletud auto oli omas ajas revolutsiooniline ja võimekas, aga aeg on vahepeal edasi läinud ning ostjate nõudmised kasvanud, seda ka Venemaal. Seega on aeg küps uueks mudeliks.

Auto, mis maksab kordades vähem kui Land Rover Defender või Toyota Land Cruiser, olles üsna võrdselt maastikuvõimekas, on justkui ühe jahi-või kalamehe unistus, sõltumata, kummal pool Narva jõge ta parasjagu tegutseb. Ootame sind huviga, Šniva.

Tekst: Indrek Jakobson, pildid: tootja

Jaga

AVALDA ARVAMUST!

Jäta kommentaar

four + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com