Porsche oskab põnevust kütta ja saladust hoida. Alates 2016. aasta juunist, mil toimus Panamera sportlimusiini teise põlvkonna esmaesitlus, on spekuleeritud universaalkerega mudelist. Porsche ei kinnitanud ega lükanud kõlakaid ümber. Nüüd aga on selge, et Panamera Sport Turismo tuleb. Juba tänavu. Genfi autonäitusel debüteeriv noobeluniversaal jõuab tänavu müügile, Eesti hinnad said äsja avalikuks.

Aastal 2012 näitas Porsche esimest korda edevat Sport Turismo-nimelist luukpäraga ideeautot. Jälgiti publiku reaktsiooni võimalikule “pereautole” ning kuulati tagasisidet uudsele disainile. Teisisõnu, valmistati üldsust ette uue Panamera-põlvkonna tulekuks.

2017. aastal Genfis esitletav Sport Turismo erineb ideeautost siiski tuntavalt, olles mõõtudelt identne ja olemuselt sarnane teise põlvkonna Panamera luksuslimusiinile: autos on ühendatud detailideni läbi mõeldud sõidumugavus, kvaliteet ning sportlikkus.

Kõige selle juures on Sport Turismo puhul oluline funktsionaalsus, mida 4-kohaline Panamera perekondlikus mõttes ei paku: autos on 4+1 kohta ning avar pakiruum.

Asjatundjate arvates on ST oma mõõtudelt kuldlõikeline auto: sportlikkus ja perekesksus, mis kohtuvad luksusega, annavad tulemuseks tõenäoliselt maailma ühe ihaldatuma noobli pereauto.

Kui Sport Turismo tänaval vastu tuleks – ja see võib tõenäoliselt juhtuda juba tänavu hilissügisel, sest novembrist alates peaks auto jõudma Euroopa turgudel järjest müügile – siis ei teeks kogenematu silm ilmselt limusiinil ja universaalil vahet. Autode esiotsad on äravahetamiseni sarnased.

Siiski on sarnasus vaid näiline, B-piilarist alates on Sport Turismo ainulaadselt tema ise. Võrreldes limusiin-Panameraga on universaali katust silmnähtavalt pikendatud ning auto on 5 mm kõrgem, ST tagaluuk langeb järsu nurgaga alla, funktsionaalsust tasakaalustab aktiivne antitiib, mis parandab auto aerodünaamilisi omadusi.

This slideshow requires JavaScript.

Jah, Panamera Sport Turismo disainil on omad eelised, mida võiks pidada peaaegu et pereautole omasteks: rohkem ruumi pagasile ja rohkem ruumi taga istujatele, keda autosse peaks mahtuma kokku viis, neist kaks ja pool (2+1 ehk kaks täiskasvanut, 1 laps või 3 last) tagaistmele.

Sport Turismo pakiruum on soliidselt ruumikas. Vaikimisi 520-liitrist panipaika saab istmeid alla lappides laiendada kuni 1390 liitrini. Pool tiibklaverit, kaks koera, täismõõdus lapsekäru – kõik mahub!

Tõenäoliselt on Panamera ST üks moodsamaid universaale, just sellesama ülalnimetatud antitiiva tõttu: aktiivne tagaspoiler on sama keerulise konstruktsiooniga kui “tava”- Panameral ning “tunneb ära” auto kiiruse ja sõiduolud ja kohandub neile vastavalt.

Aktiivsel antitiival on kolm tööasendit: näiteks pöördub see vaid ühekraadise nurga alla, kui sõiduki kiirus kerib üle 170 km/h. Avades panoraamkatuse, pöördub tiib 26-kraadise nurgani, et summutada tuulemüra ning vähendada õhutakistust.

Inseneridele võiks selle imevidina hingeelu pakkuda kõvasti huvi, tavakasutajale piisab teadmisest, et ST antitiib on iseseisev ja -mõtlev üksus.

Panamera Sport Turismo tuleb esialgu müügile viies eri versioonis: Panamera 4, 4S, 4S Diesel, 4 E-Hybrid ja ST Turbo. Kõik versioonid on nelikveolised ning sisaldavad baasvarustuses suurt osa Porsche innovaatilistest tehnoloogilistest lahendustest.

Panamera Sport Turismo Turbo tippversioonis on topeltturboga jõuallikas võimeline arendama võimsust kuni 550 hobujõudu, teiste variantide võimsus jääb vahemikku 330-463 hj.

Executive-mudeli kohta puuduvad esialgu andmed, aga loota on, et hübriidajamiga E-Hybrid saab lähitulevikus lisaks Turbo S E-Hybrid supervõimsa versiooni.

Porsche Panamera Sport Turismo huvilised ei pea ootama Genfi autonäitust: auto hinnad on Eestis juba avalikud ning võimalik on vormistada eeltellimusi.  Odavaima Panamera 4 ST hinnad algavad 98 160 eurost,

E-Hybridi hind algab 112 800 eurost. Võrdluseks: soomlased peavad odavaima 4 ST eest lauda käima vähemal 127 000 eurot, nii et meil on hästi!

Panamera Sport Turismo universaal peaks kõikjal Euroopas müügile jõudma selle aastanumbri sees. Eestisse ootame autot füüsilisel kujul septembri lõpul.

Allikas ja meedia: Porsche

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.