Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Nissan Serena, mis Jaapanis jõuab müügile augustis, on esimene auto, mis on varustatud Nissani loodud ProPILOT autonoomse sõidutehnoloogiaga. Tootja sõnul on tegu esimese nn. isesõitva autoga, mis suudab pakkuda mugavat ja turvalist maanteesõitu.

Nissan on ProPILOT tehnoloogiat viimsel paaril aastal oluliselt täiustanud. Tegu on pildituvastusel põhineva süsteemiga, mis suudab liikluses aru saada “mis on pildil”, nähtut tõlgendada ja langetada otsuseid, mis tagavad turvalise ja viperusteta sõidu. Tootja väidab, et ProPILOT suudab sõita nagu korralik autojuht – sama täpselt ja loomulikult.

Nissan Serena ProPilot

Autojuhi hooleks jääb abipiloodi roolilt sisse või välja lülitamine, ka on võimalik eraldi ekraanilt jälgida, mida ProPILOT parasjagu näeb ja kuidas toimetab.

Kui süsteem on sisse lülitatud, võtab see üle gaasi- ja piduripedaali ning rooli juhtimise, tehes seda monokaamerast saadava pildiinfo ja pildituvastuse abil. ProPILOT kaamera “näeb” kolmemõõtmelises pildis nii eelsõitvaid autosid kui rajatähistust ja liiklusmärke ning Nissani väitel näeb ta seda vähemalt sama kiiresti kui näeks puhanud autojuht, aga tegelikkuses isegi varem.

Aktiveeritud ProPILOT jälgib pidevalt distantsi eesoleva sõidukiga ja hoiab sõidukiirust vastavalt juhi soovile, vahemikus 30-100 km/h. Autonoomne sõidutehnoloogia hoiab Serena maanteel raja keskel, lugedes rajamärgistust ning keerates rooli kurvi suunas.

Kui vaja, suudab ProPILOT auto automaatse pidurdamisega täielikult peatada. Peatumise järel jääb auto paigale, isegi, kui juhi jalg ei ole piduripedaalil. Kui eesolev sõiduk alustab liikumist, tuleb autojuhil ProPILOT uuesti aktiveerida ning sõit võib jätkuda.

Teadaolevalt on Nissan tegemas üleilmset liiklusolude taustauuringut, et selgitada välja need turud, kus ProPILOT tehnoloogia võiks kasulikuks osutuda ning uudset süsteemi eri oludele vastavaks kohandada. Nissani soov on rakendada ProPILOT võimalikult paljudel sihtturgudel.

Serena on esimene Nissani mudel, mis on ProPILOTiga varustatud. Edaspidi on kavas laiendada isesõitva tehnoloogia kasutamist teistelegi mudelitele. 2017. aastal peaks Euroopas müügile jõudma ProPILOT tehnoloogiaga Nissan Qashqai.

ProPILOTit arendatakse järk-järgult edasi. 2018. aastaks peaks valmis saama abipiloot, mis suudab ise turvaliselt ka rada vahetada ning aastal 2020 peaks robot olema võimeline liiklema linnas ja tiheda liiklusega ristmikel.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Miski tarkade kaubikute buum on maailmas lahti läinud – alles äsja kirjutasime Atieva võimsast elektrikaubikust, mille isemõtlemise kohta küll suuremad andmed puuduvad – nüüd siis Nissan Serena kaubiku ja autonoomse sõiduvõimekusega.

Nissan on, erinevalt mitmetest tootjatest, oma “isesõitmisega” viisakalt oodanud ja vaadanud. See on osa jaapani kultuuriruumist – näidatakse seda, mis väärt näitamist; ja töötab. Miks valiti esimesena välja Serena – küllap seepärast, et nii saadakse väärtuslikku tagasisidet kasutajatelt; kaubikud on igapäevaselt ju enamasti kogu aeg sõidus.

Heaks tuleb kiita ka samm-sammult edenemine. Pole see “ma võtan gaasi, piduri ja rooli üle ja jälgin sõidurada” ju teab mis uuenduslik lähenemine; ja ammugi ei peaks seda nimetama isesõitvaks autoks – aga kui see töötab, on tegu ühe olulisema juhiabisüsteemiga tänapäeval. Kohanduv kiirushoidik koos rajahoidjaga – lisame siia iselülituvad kaugtuled ja iseparkimise ning saamegi enam-vähem ideaalse tänapäeva auto. Tubli, Nissan, nii hoida!

Allikas ja meedia: Nissan 

Vaata, kuidas kaubik teeb Teslale ja Ferrarile kiirendusrajal lihtsalt pähe!

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.