Kolmapäev, 7. juuni 2023
Enne kui Kia Stinger avalikkust hullutama pääseb, teevad insenerid viimase olulise proovisõidu ja viivad uue laugpära – sportsedaani sinna, kus on lumi, jää ja külmakraadid. Stinger pannakse silmitsi ekstreemsete sõidutingimustega, et testida kere, jõuülekannete ja juhiabide toimetulekut rasketes oludes. Tänu videomaterjalile on meil võimalus Stingeri talvemöllust osa saada.

Kia Stinger tuleb müügile kas taga- või neljarattaveolisena, dünaamilise vektorjuhtimise süsteemiga (Dynamic Torque Vectoring Control), ja piiratud libisemisega diferentsiaaliga. Kuna Stinger võimaldab n-ö “kaks ühes” sõitu – igapäevaselt rahulikku kulgemist ning pöörast lõbutsemist, tuleb Korea autotootja uudislooming enne müügilelubamist igakülgselt “läbi katsuda”.

Sportsedaani väljatöötamise viimases etapis, enne kui auto 2017. aasta teises pooles reaalselt avalikkuse ette jõuab, viib testisõidu meeskond Kia Stinger arktilisse talve, tugevate külmakraadide kätte, lumevallide vahele ja jäärajale.

Startides emafirma Euroopa testbaasist Nürburgring Nordschleife’st Saksamaalt, võetakse suund Põhja-Rootsi, kus Kia uus laugpära – sportsedaan pannakse proovile kõige äärmuslikemates tingimustes, kuhu selle auto kasutajad tulevikus sattuda võivad. Pole kahtlust, talv on selliste sõiduvahendite unistuste aastaaeg!

Inseneride eesmärgiks on tasakaalustada juhtide soovi, saada Stingeri näol “kaks ühes” sõiduvahend: ühelt poolt ennustatav, stabiilne, gran turismo’st-inspireeritud juhitavus, teisalt kõikehaarav, sõidulusti pakkuv loomus, mida õigevedu (tagasilla vedu) võimaldab.

Rootsi Saamis, Arjeplogi arenduskeskuses lihvivad insenerid Kia Stingerit erinevates halva haardumisega sõidutingimustes. Auto pannakse proovile libedasõidurajal, ringrajal ja slaalomitestis Uddjaure järve jääl.

Jäine testetapp võimaldab Kia Stingeri loojate meeskonnal viimistleda nii auto juhitavust tagasilla- ja neljarattaveoga konfiguratsioonis kui järele proovida erinevate pakutavate elektrooniliste juhtimisabiprogrammide omadusi.

Kui Stinger müüki läheb, saab temast Kia esimene sedaan, mis on saadaval tagasilla- ja neljarattaveolisena. Tagasillaveol rajanev neljarattavedu on disainitud pakkuma optimaalset haardumist kõikvõimalikes ja -võimatutenagi näivates tingimustes.

Neljarattaveoga mudelid on varustatud täiendatud dünaamilise vektorjuhtimise süsteemiga (Dynamic Torque Vectoring Control), mis suunab veojõu ja pidurdusjõu automaatselt seda vajavatele ratastele, et hoida kurssi järskudel pööretel või libedatel pindadel.

Tagasillaveoga Stingeri ostjad saavad valida mehaanilise piiratud libisemisega diferentsiaali, et tagada juhitavuse maksimaalne paindlikkus – ja sõidunauding. 3,3-liitristel Stinger GT mudelitel on lülitatav elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC) ja veojõu kontrolli süsteem (TCS) ‘Sport’-režiimis.

Albert Biermann, Kia Testimise ja Sõiduomaduste Arendamise osakonna juht, kommenteerib toimuvat: “Auto testimine sellistes ekstreemsetes tingimustes laseb meil keskenduda stabiilsusele ja ennustatavusele, mida Stinger juhtidele pakub, igas konfiguratsioonis ja igasuguste sõidutingimuste juures.”

“Need testid võimaldavad meil luua auto, mis ikka ja alati pakub juhtimismõnu, mida ostjad sportsedaanist eeldavad. Me tahame, et innustunud juhid saaksid nautida oma Stingeri juhtimist igasugustes tingimustes ilma turvalisuse arvelt mööndusi tegemata,” jätkab Biermann.

Kia talvetestimise režiim tagab Stingeri vastupidavuse madalatel temperatuuridel, isegi kuni -35 kraadises pakases. Rootsis läbi viidav talvetest võimaldab Kia’l panna auto iga osa proovile kõige ekstreemsemates tingimustes.

Kõigil turgudel, kus Stinger müügile tuleb, pakub ta omanikele samasugust, kogu autotööstuse lõikes tipptingimustel garantiid nagu on Kia tavapärasematel mudelitel.

Erinevatel turgudel tuleb Kia Stinger müügile kolme erineva mootoriga. 3,3-liitrine kaksikturboga varustatud V6 on võimsaim neist, võimsuse ja pöördemomendiga vastavalt 370 hj ja 510 Nm. Selle mootoriga suudab Stinger kiirendada 0-100 km/h 5,1 sekundiga, mis teeb temast kõigi aegade parima kiirendusega Kia.

Stingeri 2,0-liitrine neljasilindrine turbomootor pakub 255 hj ja 353 Nm. Kolmas jõuallikas, 2,2-liitrine turbodiisel, mille müük moodustab eeldatavalt suurema osa Stingeri müügist Euroopas, võimaldab 200 hj ja 440 Nm. Kõigile mootoritele on valikus kaheksakäiguline automaatkast.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kia, Kia, mida sa ometi meie närvikavaga teed…. Kas oleks võinud keegi veel viis, kolm, … kaks aastat tagasi arvata, et Korea autotootja ehitab õigeveolise (sport)auto? Nalja teete! Kia, see on pere ja soliidne saksapärane liikumisviis. Nüüd selgub, et Kia, see on sõõrikud, lumi ja jää ja suur sõidulõbu… Ei jaksa ära oodata!

Allikas ja meedia: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.