Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Uus Insignia on eelkäijast kuni 175 kg kergem
Uus juhikeskne kokpitilahendus ja kohandatud istumisasend
FlexRide veermiku juhtsüsteem ja iseõppiv tarkvara
Uue Insignia esmaesitlus toimub 2017. aastal Genfi autonäitusel
Opel on andnud oma tuttuuele Insignia Grand Sportsile kõik, mida üks keskklassi sedaan parema sõidudünaamika ja elavama juhtimise jaoks vajab. Uustulnuk on eelmisest versioonist 175 kg kergem ning sellest lõikavad kasu nii juhitavus kui ka sõiduomadused.

Sportlik Insignia on eelkäijast 29 mm madalam, rööbe on 11 mm suurem, ülendid oluliselt lühemad ja teljevahe 92 mm pikem – kõik see parandab suurel kiirusel sõites suunastabiilsust.

Täiustatud FlexRide veermiku juhtsüsteem kohandab vedrustuse ja rooli tööd ning mootoripöörete vahemikku automaatselt või läbi valitavate režiimide ‘’Standard’’, ‘’Sport’’ ja ‘‘Tour’’.

TESTITUD NÜRBURGRINGIL

Insignia veermiku juhtsüsteemi testiti Nürburgringi legendaarsel Nordschleife ringrajal, mis on oma eriilmelise teekatte ning sirgete lõikude ja kurvide pideva vaheldumisega äärmiselt keerukas.

Insignia peainseneri Andreas Zipseri meeskond sõitis Nürnburgringi testsõitudele maskeeritud prototüüpidega. Ning 21 kilomeetri pikkusel Nordschleife ringrajal koguti veel viimaseid parendusideid teel täiuslikult häälestatud auto poole.

“Kohe autosse istudes on aru saada, et Insignia on loodud puhtalt lehelt. Juhi töökoht on oluliselt mugavam, mis aitab autot palju paremini tunnetada. Uus Insignia on eelmisest versioonist palju elavam, vaatamata sellele, et mootor on endine,” ütles Zipser.

Peainsener suunduski Insignia Grand Sportiga Nordschleifele, sööstes raja sellele osale, mida tuntakse ka nime ‘’Brünnchen’’ all ning seejärel läbis autospordifännide seas kuulsa ’Pflanzgarteni’’.

Opeli uus lipulaev on kiire. Autol on uus, täpsem kiirustundlik roolivõimendit ning juhile suunatud kokpiti. Juhiiste on praeguse mudeli omast 3 cm madalam ning loob tunde, nagu oleksite osa autost – keskkonsool pakub lisatuge, näidikud on juhi poole pööratud ja kõik juhtseadmed on käeulatuses.

Tulemuseks on sportautole sarnane juhtimisasend, mis sobib ideaalselt dünaamilisemaks sõiduks ka väljaspool Nürburgringi.

1481066313505

FLEXRIDE EELSEADISTATUD VEERMIKU JUHTSÜSTEEM

Sportlikuma sõidustiili jaoks sobib ideaalselt FlexRide veermiku juhtsüsteemi režiim ‘’Sport’’: vedrustus on jäigem ning rooli ja gaasipedaali töö tundlikum. Lisaks sekkub ESP süsteem hiljem, andes juhile rohkem vabadust. Koostöös automaatkäigukastiga toimub kõrgema käigu valimine ’’Sport’’ režiimil hiljem – Insignia on täielikult dünaamilise sõidustiili jaoks seadistatud.

* ’‘Standard’’: automaatne kontrollsüsteem valib sõiduki andurite poolt kogutud info põhjal kõige paremini sobiva seadistuse.
* ’‘Tour’’: mugav vedrustus ja ökonoomsuse tagavad mootoripöörete seadistused – see režiim sobib muretuteks pikamaasõitudeks.
* ’‘Sport’’: auto esiosa vajub pidurdamisel vähem alla, kere kalle on suurel kiirusel kurvis sõites oluliselt väiksem ja rool annab teeolude kohta paremat tagasisidet.

FlexRide süsteem kohandab vedrustust elektrohüdrauliliselt olenevalt teest ja sõidustiilist 500 korda sekundis ehk 30 000 korda minutis. Lisaks saab juht ’’Sport’’ nupu abil salvestada mällu oma isiklikke eelistusi rooli, gaasipedaali tundlikkuse ja vedrustuse seadistuse osas.

Adaptiivse veermikusüsteemi keskmeks on uus ’‘Drive Mode Control’’ tarkvara, mis analüüsib pidevalt anduritel ja seadistustel põhinevat infot ning tuvastab selle abil juhi sõidustiili. Seejärel optimeeritakse erinevate süsteemide tööd, et tagada sobivat veojõudu ja teelkäitumist.

Näiteks kui Opel Insignia Grand Sport sõidab ’’Standard’’ režiimil ja juht otsustab käänulisel teel veidi julgemalt kurve võtta, tunneb tarkvara kiirendus- ja pidurdusinfo põhjal ära dünaamilisema sõidustiili. Selle tulemusel lülitab süsteem otsekohe veermiku ja mootoripöörete vahemiku sportlikule režiimile.

opel-insignia-grand-sport-304407

UUS INSIGNIA EHITATI ÜLES PUHTALT LEHELT

Esimese põlvkonna Insignia saavutas suurt edu (2009. aasta Euroopa Aasta Auto, mida on praeguseks müüdud üle 900 000). Siiski otsustati uue Insignia Grand Sporti projekteerimist alustada puhtalt lehelt.

Tagaistmel reisijatele mõeldes pikendati teljevahet 92 mm võrra, mistõttu salong on oluliselt ruumikam. Samuti võimaldas pikem teljevahe disaineritel anda uuele Insignia Grand Sportile sportlikud proportsioonid: pikk madal profiil mõjub saleda ja kassilikuna, meenutades ühteaegu sportlikku kupeed ja julge disainiga luksusautot.

Lisaks on uuel mudelil oma klassi parimad aerodünaamilised omadused – takistustegur (CD) on vaid 0,26. Insignia Grand Sporti salongis võib juht pilku puhata voolujoonelisel kookonlikul kokpitil ning nautida kolme sentimeetri võrra madalama istumisasendi pakutavat haaravat ja vahetut sõidukogemust.

Sarnaselt Opel Astrale oli kütusesäästlikkus osa uue Insignia arendamise lähteülesandest. Tänu optimeeritud ruumikasutusele ja kergetele materjalidele on uus mudel 175 kg võrra kergem ning ühtlasi juhitavam ja vilkam.

Oma segmendi uuenduslikem pöördemomendi juhtimisega nelikvedu, uus kaheksakäiguline automaatkäigukast ja teised uudsed kõrgtehnoloogilised lahendused pakuvad põnevat avastamist ka kõige kogenumatele juhtidele.

UUDSED MUGAVUS-JA TURVALAHENDUSED

Astra tunnustatud LED-maatriksil põhineva adaptiivse valgustussüsteemi põhjal töötasid Opeli insenerid Insignia jaoks välja teise põlvkonna IntelliLux LED®-sõidutuled, mis lülituvad kiiremini ja täpsemalt ning mille võimsa valgusvihu ulatus on kuni 400 meetrit.

Automaatse roolikorrektsiooniga sõidureas püsimise abisüsteem, uus esiklaasile projitseeritav näidikupaneel, 360° kaamera ja mugavuslahendused, näiteks ainulaadsed AGR-sertifikaadiga istmed, esi- ja tagaistmete soojendus ning esiklaasisoojendus teevad uuest Insigniast tõeliselt mugava auto.

Loomulikult ei ole unustatud teabe- ja meelelahutus- ning ühenduvuslahendusi – kasutusel on uusima põlvkonna IntelliLinki süsteemid ning personaalne side- ja teenustesüsteem Opel OnStar, mis pakub Insignia turuletoomisel uut isikliku assistendi teenust.

Insignia Grand Sport on senisest ohutum nii sõitjate kui ka jalakäijate jaoks: tegu on esimese Opeli autoga, mille alumiiniumkapott tõuseb jalakäijaga kokkupõrke tuvastamisel mõne millisekundiga üles, et suurendada kaugust mootori kõvadest detailidest ja parandada seega oluliselt turvalisust.

MONZA IDEEAUTOST INSPIREERITUD

Uue Insignia Grand Sporti sise- ja välisdisainis leiduvad vihjed Monza Concept ideeautole ei ole mingi juhus: Monza seisis samas disainistuudios, kus disainerid Opeli uue lipulaeva kallal töötasid. Nende eesmärk oli anda uuele Insigniale sama luksuslik, voolujooneline ja atleetlik välimus nagu kontseptsioonautol.

TulemusUus Insignia Grand Sport on kerge. Hoolimata sellest, et võrreldes eelkäijaga on see veidi pikem (4897 mm), on ainuüksi kere ligikaudu 60 kg kergem. Kokku kaalub uue põlvkonna mudel eelmisest kuni 175 kg vähem.

Uue šassii teljevahe on 92 mm võrra pikem, ülendid mõnevõrra lühemad ja rööbe 11 mm laiem. Seetõttu meenutab Insignia Grand Sport proportsioonidelt pigem kõrgema hinnaklassi tagaveolisi mudeleid. Insignia mõjuvasse disainilahendusesse panustab ka 29 mm võrra madalam kaldne katuseprofiil, mis meenutab sportlikku ja elegantset kupeesiluetti.

Monza Concept ideeautost inspireeritud iluvõre ja „kurjad” esituled annavad esiosale laia haaret ja loovad julge mulje. Iluvõre paikneb madalamal kui eelmisel mudelil ning rõhutab enesekindlat hoiakut veelgi.

Külgaknad on kroomiga raamitud vaid ülevalt, mitte kõigilt külgedelt, ning kupeesarnane katuseprofiil teeb auto visuaalselt madalamaks ja rõhutab selle luksusautole omaseid proportsioone.

Uste alaosa reljeefid tõmbavad pilgu auto tagaosale. Uue Insignia Grand Sporti voolujooneline välimus ei ole petlik: takistusteguriga 0,26 on tegu oma klassi ühe kõige aerodünaamilisema sõidukiga.

Tagaosa selged lihtsad jooned ning kerge ja konkreetne topelttiiva kujuline LED-signatuur teevad auto visuaalselt laiemaks. Katusele on lisandunud uue disainiga keskne kõrge paigutusega LED-pidurituli. See aitab anda tagaosale premium-brändidele omase kõrgtehnoloogilise välimuse.

SÕITJATERUUMIS ROHKEM AVARUST

Kokpitis avaldub selgelt Opeli disainifilosoofia „kunstimeisterlikkus kohtub Saksa täpsusega”. Näidikupaneel on maitsekalt kujundatud pindadega, selgelt juhile suunatud ja laia horisontaalse paigutusega.

Tänu pikemale teljevahele ja uuele salongilahendusele on reisijatel 32 mm rohkem istumisruumi, 25 mm rohkem õla- ja põlveruumi ning 8 mm rohkem pearuumi.

Ka 490- kuni 1450-liitrine pagasiruum on üsna muljetavaldav. Kokpit on täielikult suunatud juhile, kelle iste on senisest kolm sentimeetrit madalam. Suur keskkonsool eraldab juhti ülejäänud salongist ja jätab mulje, nagu istuksid sportautos.

1481066313505-2NUTIKESKKOND

Palju tähelepanu on pööratud Insignia juhtseadistele ning teabe- ja meelelahutussüsteemi kasutajaliidesele. Süsteemi IntelliLink raamita puuteekraan näeb välja võimalusterohke. Kasutamise lihtsustamiseks on paljud funktsioonid koondatud puuteekraanile.

Ülejäänud funktsioonide kiireks ja intuitiivseks juhtimiseks on saadaval kolm nupurühma: ülemised juhivad teabe- ja meelelahutussüsteemi põhifunktsioone, keskmised kliima- ja küttesüsteemi ning alumised juhiabifunktsioone.

Tänu sellele lihtsale lahendusele ei pea juht ja reisijad põhifunktsioonide kasutamiseks puuteekraani alammenüüdesse sukelduma.

opel insigniaUUENDUSMEELSED JÕUÜLEKANDELAHENDUSED

Insigniale pakutakse suurt valikut uusima põlvkonna turbolaaduriga mootoreid ja käigukaste. Esmakordselt on saadaval optimeeritud hõõrdumisega ja äärmiselt energiasäästlik kaheksakäiguline automaatkäigukast. See pakub oma klassi sujuvaimat käiguvahetust ning on alguses saadaval üksnes koos nelikveoga.

Insignia uus pöördemomendi juhtimisega nelikvedu on oma klassi uuenduslikem. Lisaks on autol täiesti uus kõrgtehnoloogiline viiehoovaline tagavedrustus.

Nelikveosüsteemis asendavad tavalist tagadiferentsiaali kaks elektriliselt juhitavat mitmekettalist sidurit, mis suunavad igale rattale täpselt vajaliku pöördemomendi, olgu tee siis kruusakattega, märg, jäätunud või lumega kaetud.

Kurvides suunatakse välimisele tagarattale suurem pöördemoment, et vältida alajuhitavust ja võimaldada täpset juhtimist. Süsteem reageerib gaasipedaali vajutamisele sekundi murdosa jooksul, tagades auto stabiilsuse ja hõlpsa juhitavuse igas olukorras.

Täiustatud FlexRide veermiku juhtsüsteem võimaldab valida optimaalse olukorrapõhise sõidurežiimi. See reguleerib amorte, roolisüsteemi, gaasipedaali tundlikkust ja (automaatkäigukasti) käiguvahetustasemeid iseseisvalt või juhi valitud režiimi Standard, Sport või Tour alusel.

Režiimi valikust oleneb rooli ja gaasipedaali tundlikkus ning ESP libisemisvastase süsteemi sekkumiseni kuluv aeg. Adaptiivse veermikusüsteemi keskmeks on uus ’‘Drive Mode Control’’ tarkvara, mis analüüsib pidevalt anduritel ja seadistustel põhinevat infot ning tuvastab selle abil juhi sõidustiili.

ROHKELT JUHIABISÜSTEEME

Uus Insignia Grand Sport on varustatud moodsate juhiabi- ja mugavusfunktsioonidega:

* Esiklaasile projitseeritavad näidikud: sõidukiirus, liiklusmärgid, püsikiirus või piirkiirus ning navigatsioonijuhised projitseeritakse juhi ette esiklaasile, et juht ei peaks nende vaatamiseks pilku teelt pöörama.

* 360° kaamera, mis koosneb neljast füüsilisest kaamerast auto külgedel. See võimaldab 360-kraadilist ülaltvaadet, et ka keerulised parkimismanöövrid õnnestuksid ohutult.

* Adaptiivne püsikiirusehoidja (ACC), mis mõõdab kaugust eessõitva sõidukini ja kohandab sõidukiirust. Kui vahekaugus väheneb järsult, siis algatab ACC automaatse pidurdamise.

* Sõidurajal püsimise abisüsteem automaatse roolikorrektsiooni ja sõidurajalt kõrvalekaldumise hoiatusega (LDW). Kui juht kogemata sõidurajalt väljuma hakkab, siis keerab see süsteem rooli õrnalt tagasi (ja annab vajadusel LDW-hoiatuse).

* Tagant ristsuunas läheneva sõiduki hoiatus. See süsteem tuvastab tagumises põrkerauas olevate radarandurite abil kuni 20 m kauguselt sõiduki vasakule või paremale küljele risti lähenevaid objekte – see on kasulik näiteks piiratud nähtavusega parkimiskohast välja tagurdamisel.

* Koos Insigniaga toob Opel uue isikliku assistendi teenuse, mille abil saavad sõitjad paluda OnStari abilistel näiteks hotelli valida ja tuba broneerida. Lisaks võimaldab süsteemi OnStar 4G LTE Wi-Fi-tugijaam Insignias sõitjatel oma nutiseadmed juhtmevaba internetiga ühendada.

Allikas ja meedia: Opel

KOMMENTEERI SIIN