Ford Fiesta diiselmootor on ajalugu: 36 aastat valikus olnud “õlijooja” annab teed kerghübriidile – Fiesta 1-liitrise EcoBoost mootoriga Hybrid mHEV on osutunud ostjate seas populaarseks. 

Ford tõmbas tänavu septembris Fiesta diiselmootorile joone alla: juba 2019. aasta kevadel lubati, et kõik uued sõidukid saavad mingi versiooni hübriidajamist ja “õlijooja” asemel pakutakse Hybrid mHEV-i.

Fiesta kapoti all on diiselmootor tuksunud juba 36 aastat, alates 1984. aastast. Fiesta värskeimale põlvkonnale pandi viimased diiselajamid kapoti alla tänavu septembris. Eesti maaletooja hinnakirjast leiab 1,5-liitrise TDC- i ajamiga auto praegugi, ent ilmselt üsna pea jäävad nimekirja vaid 1-liitrise EcoBoost bensiinimootoriga autod. 

Tootja kiituseks tuleb öelda, et “mahehübriidi” hind on üsna samast klassist mis diiselmootoriga Fiestal, vahet on roolis istudes tõenäoliselt selgelt tunda: veel müügiloleval “õlijoojal” on võimsust 63 kW, mHEV-il 92 ja 114.

Ford põhjendab diiselmootoriga lõpetamist vähese müügihuviga: Automotive News`ile antud intervjuus sõnas tootja esindaja, et diisel-Fiestade müügiosakaal kukkus lõpuks 2%-ni kõigist müüdud autodest. Kõige suurema põntsu panigi müügile jõudnud “mahehübriid”, mis on kõvasti erksam ja muidugi ka ökom.

Tootmisest maha läinud 1,5-liitrist 4-silindrist turbodiiselmootorit valmistati Fordi Dagenhami tehases ÜK-s, ja oma heitenäitajatelt oli see pigem rohelistele meeltmööda mootor. Uus kerghübriid on oma näitajatelt sarnane, seega peaksid euroametnikud Fordile tubli töö eest piparkoogi või paar rinda panema. 

Kui vaadata kogu mudelirivi, siis on näha, et diiselmootoriga autode müük ongi viimastel aastatel kukkunud, 52 protsendi pealt 31-le (alates 2012. aastast). See võib tähendada vaid üht: lähiajal lõpetatakse mõnele mudelile diiselmootori pakkumine veel. 

ACEA andmetel on diiselmootoriga autode müük Euroopas tänavu teises kvartalis kukkunud 29%. Väikeautode segmendis on JATO andmetel diiselmootorid oma populaarsust igaveseks minetamas: 2020. aasta I pooles oli nende osakaal kõigest 8%, võrreldes mullusega veel 2% vähem. 

Eestis on diiselmootoriga autode müük samuti veidi langenud, kuid muutused ei ole nii nähtavad kui suuremate Euroopa riikide müügitabelites. Tasapisi võtavad diiselmootori koha üle erinevad hübriidid ja ka elektriautost on saanud üks arvestatav valik ajamite rivis. 

Loe Ford Fiesta proovisõidulugu siit

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.