Reede, 29. märts 2024
1. veebruaril esmaesitleb Opel Berliini näitusel täiesti uut, kupeeliku joonega linnamaasturit Crossland X. Tegu on väikeautode klassi kuuluva sõidukiga, mis Opeli mudelirivis asub populaarse Mokka X krossoveri kõrvale. Crossland X täpset müügilejõudmise kuupäeva ei ole veel teatatud, aga see peaks olema 2017. aastal.

B segmenti lisanduv uus kompaktmaastur on kupeeliku joonega ning pressimaterjalides nimetabki tootja seda CUV-iks ehk kupeemaasturiks. Crossland X on moodsa välimusega, seest ruumikas ning kahetoonilise värvilahendusega linnamaastur, millel võetakse kasutusele Opeli kõige uuemad tehnoloogilised lahendused.

2017. aasta teises pooles esmaesitleb Opel Crossland X-ist suuremat C-segmendi kompaktmaasturit Grandland X. Mõlemad uudismudelid on osa Opeli “7 aastal 17” tootearendusprojektist, mille käigus tuuakse müügile ühtekokku seitse uudismudelit. Kokkuvõtet Opeli uudisloomest saab lugeda siit.

Võrreldes Mokka X-ga, mis on varustatud valikulise nelikveoga, et aeg-ajalt ka maastikusõitu nautida, on Opel Crossland X oma värske ja karge välimusega mõeldud eelkõige linnasõitudeks, sobides samas hästi ka maale puhkama sõitmiseks.

Uus Crossland X on oma 4,21 meetriga Astrast 16 cm lühem, aga 10 cm kõrgem. Niimoodi saavad sõitjad veidi kõrgemal istuda ja suurepärast vaadet nautida. Kes soovib sõidukogemust veelgi paremaks muuta, võib lisada õhulisust valikulise panoraamkatusega.

Lisaks pakub uustulnukas mitmeid uuendusi, mis teevad sõitmise ohutumaks, mugavamaks ja lihtsamaks. Adaptiivsed leed-esituled (AFL), esiklaasinäidik ja 180-kraadise vaatega panoraam-tahavaatekaamera koos parkimisabiga, juhi väsimust tuvastav süsteem, liiklusmärkide tuvastamine ja külgmise pimeala hoiatus on vaid mõned näited.

Uus Crossland X pakub ka Opelile juba iseloomulikku suurepärast ühenduvust tänu Opel OnStarile ning ka Apple CarPlay ja Android Autoga ühilduvale IntelliLink info- ja meelelahutussüsteemile, mille juurde kuuluvad ka kuni 8-tollised värvilised puuteekraanid.

Nii juht kui ka eesistuja saavad nautida auhinnalisi AGR-sertifikaadiga ergonoomilisi istmeid – sellist mugavust pakub antud segmendis ainult Opel (mudelites Crossland X ja Mokka X).

Crossland X-i 410-liitrine pagasiruum – ilma tagaistmeid alla klappimata – on oma klassi suurim. Lisaks on tagaistmel sõitjatel võimalik istet 150 mm pikisuunas reguleerida, et saada juurde jalaruumi või suurendada pagasiruumi mahtu. Niimoodi on Crossland X veelgi mitmekülgsem.

Väikeste crossoverite ja linnamaasturite segment õitseb ja müüginumbrid on 2010. aastaga võrreldes praktiliselt viiekordistunud. Opeli üks parimaid müügiartikleid, ja seega ka üks esimesi trendiseadjaid on Opel Mokka X.

Nüüd annab Crossland X kiirelt kasvavale segmendile veelgi hoogu juurde: Opel loodab nii Crossland X-i, kohe lisanduva Grandland X-i kui kõigi teiste uudismudelitega jõuda automüügi edetabelites senisest kõrgemale kohale.

This slideshow requires JavaScript.

JUBA TUTTAVLIK, “HÕLJUV” DISAIN

4212 mm pikkune, 1765 mm laiune ja 1590 mm kõrgune Crossland X annab Opeli kujundusfilosoofiale – „ehitusmeisterlikkus kohtub saksa täpsusega“ – oma tõlgenduse ning on samaaegselt peen ja robustne.

Esiotsas uhkustab silmapaistev iluvõre, mida kroonib Opeli särav välgunool. Välgunoolt embavad kaks kroomitud tiiba, mis laiuvad väljapoole Opelile omaste topelttiiba meenutavate LED-päevatulede suunas.

Keskelt Opeli logo juurest kroomitud tiibade suunas jooksvad horisontaaljooned ja leed-esituledeni viivad kroomitud võreliistud loovad mulje eriti laiast autost.

Linnamaasturile omane viimistlus ja hõbedased detailid ees ja kogu sõiduki alaosas annavad oma panuse auto enesekindlasse välimusse ning näitavad funktsionaalset ja sportlikku elegantsi.

Värsked ja puhtad külgjooned ning otsekui hõljuv katus, mis visuaalselt eraldab sõiduki alumise ja ülemise osa, venitavad Crossland X-i optiliselt pikemaks ja rõhutavad selle sisemist ruumikust.

Hõljuv katus meenutab ka Opel Adami kaarjat kroomitud aknaliistu, mis tagaosas allapoole kaardub. Auto isikupärastamiseks on katus saadaval mitmes värvitoonis.

Crossland X-i tugeva joonega tagumine osa ja nähtav põhjakaitse annavad vihje maasturile. Kõrge asetusega poolitatud tagatuled meenutavad samuti topelttiiba ning ristuvad pagasiluugiga, mida rõhutab allapoole kaarduv katusejoon.

SÕITJATERUUMI DISAIN

Näidikupaneel ja keskkonsool on selge ehitusega ja juhi suhtes horisontaalselt paigutatud. Peen kroomitud viimistlus näidikute ja õhuavade ümber jätab kvaliteetse mulje.

Apple CarPlay ja Android Autoga ühilduvate moodsate info- ja meelelahutussüsteemide Radio R 4.0 IntelliLink ja Navi 5.0 IntelliLink kuni 8-tolline ekraan on keskkonsooli integreeritud.

Ühilduvaid nutitelefone saab laadida ka juhtmevabalt. Valikuline side- ja teenustesüsteem Opel OnStar võimaldab luua Wi-Fi pääsupunkti ja tagab suurepärase ühenduvuse kõigile mobiilseadmetele.

Crossland X tagaistmeid saab 60/40 jaotuses alla klappida ja 150 mm võrra tahapoole lükata, nii et teises reas istumine on pikajalgsetele reisijatele mugavam.

Istmeid ettepoole lükates saab pagasiruumi mahtu suurendada 520 liitrini, mis on oma klassi suurim. Pikki esemeid on mugav pagasiruumi asetada nii, et käetugi on eemale klapitud.

Kui tagaistmed täielikult alla klappida, suureneb pagasiruumi maht 1255 liitrini. Kabiinis on palju hoiukohti vajalike esemete jaoks. Crossland X-i saab lukustada, avada ja käivitada võtmeta avamise ja käivitamise süsteemi abil.

VALIKUS NII DIISEL-KUI BENSIINIMOOTORID

Esialgu ei ole täpsemaid andmeid kõikide valikusse tulevate jõuallikate kohta. Tootja lubab ai mootorivalikut bensiinimootoritest diisel- ja LPG-mootoriteni ning võimalust, valida nii käsikasti kui automaatkasti vahel.

RIDAMISI MOODSAID ABISÜSTEEME

Crossland X-i adaptiivsed leed-täistuled tagavad pimedas suurepärase nähtavuse. Sellised funktsioonid nagu kurvituled, kaugtulede automaatlülitus ja tulede valgusvihu kõrguse automaatne reguleerimine valgustavad eesolevat teed optimaalselt.

Valikuline esiklaasinäidik vähendab tähelepanu hajumise ohtu ja kuvab juhi otsesesse vaatevälja vajalikud andmed kiiruse, navigeerimise ja abisüsteemide kohta.

Opel Eye esikaamera töötleb erinevaid andmeid ja koondab need juhiabisüsteemidesse nagu liiklusmärkide tuvastamise süsteem ja sõiduraja hoidmise süsteem.

Sõiduki tahtmatu rajalt lahkumise tuvastanud süsteem hoiatab juhti kuuldavate ja nähtavate signaalide teel. Kiirusepiirajaga püsikiirushoidik võimaldab samuti meeldivamat sõitu.

Jalakäijate tuvastamise ja automaatse hädapidurdusega avariiennetussüsteem aitab õnnetusi vältida. Süsteem edastab alarmi ja visuaalse hoiatuse, aga ka pidurdab iseseisvalt, kui vahemaa eessõitva sõidukiga kiirelt väheneb ja juht ei reageeri.

Avariiennetussüsteemile on lisatud ka spetsiaalne juhi väsimust tuvastav süsteem, mis hindab juhi sõidustiili alusel tema väsimust ja annab teada, kui on tarvis sõidus paus teha.

Mudelil Crossland X on ka panoraamne tahavaatekaamera, mis suurendab tagumist vaatevälja 180 kraadini, nii et juht saab tagurdades näha mõlemalt poolt tulevat liiklust.

Parkimise teeb veelgi mugavamaks parkimisabi. See tuvastab sobiva parkimiskoha ja pargib sõiduki automaatselt. Ka parkimiskohalt välja saab automaatselt sõita.

Mõlemal juhul peab juht ainult pedaalidele vajutama. Talvekuudel pakuvad lisamugavust ja ohutust soojendusega rool ja soojendusega esiklaas.

* Opeli automaatse hädapidurdusega avariiennetussüsteem töötab automaatselt kiirusel üle 5 km/h ja alla 85 km/h. Vahemikus 5 – 30 km/h on pidurdusjõud kokkupõrke kiiruse vähendamiseks 0,9 g.

Kiirusel 30 – 85 km/h pidurdab süsteem sõidukit maksimaalselt kiiruseni 22 km/h. Seejärel peab juht sõidukit ise pidurdama, et kiirust veelgi vähendada.

* Opeli jalakäijate tuvastamise ja automaatse hädapidurdusega avariiennetussüsteem on saadaval alates mudeliaastast 2018

Allikas ja meedia: Opel

KOMMENTEERI SIIN