Igapäevaelektroonikashow CES on meie lehel ennegi figureerinud. Seekord on fookuses BMW, kes esitleb nimetatud üritusel tuleviku interjööri ja kasutajaliidest demonstreerivat visiooniautot.

Juhi, sõiduki ja keskkonnavahelise võrgustiku kiire areng muutub üha intensiivsemaks ning toob kaasa uusi teenuseid. Üks näide sujuvalt võrgustikuga liidetud sõidukites olevast tehnoloogiast on puutevaba puuteekraan AirTouch.

See funktsioon võimaldab meelelahutust, navigatsiooni ja kommunikatsiooni juhtida labakäega tehtavate lihtsate žestide abil. AirTouch laseb sõidukis olevat ekraani kasutada nagu puuteekraani, ainult et ilma reaalselt ekraani puudutamata. Sensorid registreerivad käeliigutusi keskkonsooli ja sisepeegli vahelisel alal. See võimaldab juhil või reisijatel muuta fookust suurel panoraamekraanil. Lihtne kinnitus valib vajaliku menüüpunkti või aktiveerib ikooni. Sensorid armatuurlaual võimaldavad 3D-kontrolli.

Aasta tagasi, samuti CESil, esitles BMW juba uut žestikontrolli süsteemi. See võimaldab lihtsa sõrmeliigutusega reguleerida näiteks helivaljust või vastu võtta telefonikõnet. AirTouch astub nüüd suure sammu edasi. Sensorid on paigutatud armatuurlauale, mis võimaldab kolmedimensioonilist kontrolli. Käeliigutus või žest aktiveerib suure panoraamekraani pinna.

AirTouchil on tegevuse kinnitamiseks ka lisavõimalus. Peidetud AirTouchi nupp asub rooli kodaral, vasakul pöidla all, ning kui menüü või ikoon on aktiveeritav, läheb see põlema. Üks vajutus on programmi aktiveerimiseks või seade muutmiseks piisav. Ka reisijal on sarnane nupp, mis on paigutatud uksepiirkonda, aknalauale. Reisijad saavad seeläbi väga kiiresti ühe käega menüüs navigeerida ja teise käega valikuid kinnitada.

Intelligentne AirTouch menüü vähendab valiku tegemiseks vajalike sammude arvu. Näiteks aktiveerides telefoni, tõstab süsteem automaatselt esile kontaktid või kõneloendid, nii et kõne saaks teha vaid ühe täiendava liigutusega. AirTouch teab ette, millised valikusammud on järgmiseks vajalikud ja kuvab need juba ette. See võimaldab juhil keskendada oma tähelepanu teele või pakub täiendavaid mugavaid juhtvõimalusi, kui sõiduk on automaatrežiimis.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Iseenesest on ju kõik ilus – puuteekraanid, läikivad pinnad, mesilaste kombel jäsemeviibetega info vahetamine… ja siis ikka tuuakse mingid füüsilised nupud sisse. Jääb ebaselgeks, kas seda tehakse kasutajate jaoks – et äkki ei harju käemärke edastama? – või tootja enda jaoks – kas äkki puutevaba puuteekraan ei ole nii töökindel, et saaks ainult selle peale välja minnagi?

Mõlemal juhul tekib küsimus, kas seda peaks siis üldse tegema. Me oleme küll kõik innovatsiooni poolt, aga ise küsimus on, kas viiplemine on just innovatsioon. Võib-olla on ka. Aga siis ei topi mingeid füüsilisi nuppe!

Allikas: BMW

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.