Seati ettevalmistused on vilja kandnud, kui Genfi autonäituse eel korraldatud eriüritusel esitles ettevõtte juht Luca de Meo uut linnamaasturit, mis kannab nime Seat Ateca ja täidab mudelivalikus olnud lünga.

Inglismaa turule jõuab Ateca septembris ning läheb müüki hinnaga, mis peaks konkureerima Nissan Qashqaiga. Tellimusi hakatakse vastu võtma juba kevade lõpust.

Linnamaasturid on Euroopas jõudsalt populaarsust kogunud, ning eelmisel aastal said need lausa müüduimaks autotüübiks terves regioonis. Leonil põhinev Ateca on Seati esimene linnamaastur üldse ja loodetakse, et see toob Volkswageni grupi margile kaasa tuntava kasvu.

Atecale järgneb 2018. aastal ka 2017. aasta uue põlvkonna Ibizal põhinev väiksem linnamaastur, ning suurem, veel töös olev linnamaastur, mida hakatakse ilmselt tootma kümnendi lõpus.

Ehitatud VW grupi mitmekülgsele MQB platvormile, on Ateca 4,36 meetrit pikk, seega kõiges 2 sentimeetrit Qashqaist lühem. Teljevahe on sama mis Leonil, 2,64 meetrit. Ka Ateca 1,84 meetrit laiust ja 1,6 meetrit kõrgust võistlevad Qashqaiga samas klassis.

Viiekohalist Atecat pakutakse standardis esiveolisena ja valikus on diiselmootorite puhul ka nelikvedu, mootoriteks on juba tuttavad turboga bensiini- ja diiselmootorid. Sealhulgas on bensiinimootoritena kolmesilindriline 113-hobujõuline 1-liitrine TSI, 1,4-liitrine 148-hobujõuline silindri deaktiveerimistehnoloogiaga TSI, ning diislitest 1,6-liitrine, samuti 113-hobujõuline TDI ja kaheliitrine TDI, mida on saadaval samuti 148-hobujõulisena või 187-hobujõulisena.

Kõik mootorid tulevad standardis koos kuuekäigulise manuaalkäigukastiga, võimsamate mootoritega on võimalik valida ka seitsmekäigulist kahe siduriga DSG-automaatkasti.

Kõige säästlikum variant on 1,6-liitrine, 113-hobujõuline manuaalkäigukastiga esiveoline diisel, mis eritab kõigest 112g/km CO2-heitgaase ja võtab umbes 4 liitrit kütust sajale kilomeetrile.

Seat on kinnitanud, et hiljem tuleb Atecast valikusse ka FR-versioon, ning kaalutakse ka Cupra-sooritusmudelit. Tõenäoliselt lisatakse ka off-road-disainiga valikuid.

Uus Ateca, mis sai oma nime Hispaania asula järgi, nagu allolevas loos arvatud, on Leonilt pärineva konkreetse disainiga. Sealhulgas on täisleed-tuled ja variant saada ka peeglitesse leed-tuled, mis valgustavad ustealust ala ja projitseerivad samal ajal Ateca nime – sarnast funktsiooni pakuvad ka Range Roverid.

Ka salong on juba Leonilt tuttav, kasutatud on nii üldist ilmet kui puuteekraaniga infolustivälja. Käigukangi on sportlikuma mulje loomiseks siiski lühendatud.

Seat rõhutab Ateca puhul üldse eriti sportlikkust. R&D juht Matthias Rabe väidab, et auto pakub “kõige dünaamilisemat sõitu üldse” ja “kergejalgset, täpset juhitavust”.

Ateca pagasiruumi maht on esiveolisel 510 ja nelikveolisel 485 liitrit, mis on märgatavalt suurem kui Qashqai tavapärane 430 liitrit. Vidinatest on Atecal juhtmeta nutitelefonilaadimine, Apple CarPlay ja Android Auto ühilduvus, ja võimalus jalga auto tagaluugi all liigutades seda automaatselt avada.

Ägedatest funktsioonidest rääkides pakub Ateca Traffic Jam Assisti, mis kuni 60 kilomeetrise tunnikiiruse juures suudab tihedas liikluses autot manööverdada, kiirendada ja pidurdada. Teine uus funktsioon kannab nime Emergency Assist, mis tuvastab, kui juht pole juba mõnda aega aktiivsust ilmutanud, seejärel annab häiret, pidurdab ja jääb turvaliselt seisma, kui juht ei reageeri.

[huge_it_gallery id=”64″]

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Saab näha, kui kaua see linnamaasturite popuaarsuselaine kestab. Seni aga usume, et konkurents on siinkohal hea ennekõike tarbijale, kes saab järjest suurema ja funktsionaalsema valiku. Seati linnamaasturi disain muidugi kipub silmanurgast vaadates meenutama mõnd teist VAG grupi vastavat mudelit, samas eks olegi tegemist suuresti ühe ema lastega, pealegi – kui eripäraseks sama funktsiooni täitvat ja suhteliselt reglementeeritud nõuetega asja ikka teha saab.

Allikas: Autocar, fotod: Seat

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.